spravy.sk spravy.sk

Guľa nominoval trinásť tínedžerov, medzi nimi aj 17-ročných chlapcov z Rakúska a Slovana
zdroj: TASR

Guľa nominoval trinásť tínedžerov, medzi nimi aj 17-ročných chlapcov z Rakúska a Slovana

Slovenskú reprezentáciu do 21 rokov čaká tretí prípravný cyklus pred štartom kvalifikácie ME 2021, doma sa predstavia proti rovesníkom z Grécka a nórskej dvadsiatke. Tréner Adrián Guľa doprial šancu dovedna trinástim hráčom v tínedžerskom veku.

Najmladším hráčom na zraze bude stredopoliar druholigového rakúskeho Lieferingu Peter Pokorný, z domácich hráčov rovnako sedemnásťročný slovanista Dávid Strelec. V menoslove tiež nájdeme dvoch osemnásťročných futbalistov (Matúš Kmeť z Ružomberka a Jakub Švec zo Zlatých Moraviec) a deviatich mladíkov, ktorí majú stále len devätnásť rokov (Alex Fojtíček, Samuel Petráš; Dominik Špiriak, Vladimír Majdán, Martin Bednár, Filip Vaško; Jozef Špyrka, Michal Tomič; Róbert Boženík). 

„Nominácia vychádzala vzhľadom na fakt, že nám kvalifikácia štartuje až v septembri, preto sme sa snažili dostať do nášho portfólia ďalších zaujímavých chlapcov. Máme čas, aby sme v kvalifikácii nastúpili s maximálnymi možnými napozeranými a odskúšanými vecami a s najsilnejším mužstvom. Nastali určité mikrozmeny a do tímu pribudlo päť nových chlapcov, ktorých chceme vidieť v našom procese,“ vysvetlil na stredajšej tlačovej konferencii Adrián Guľa, no vzápätí dodal: „Na osi mužstva však žiadne zmeny neplánujeme, tá už svoju silu má, chlapci dostávajú pravidelne priestor v ligových zápasoch a hrajú na veľmi slušnej úrovni. Kvalifikácia však trvá dva roky a za ten čas môže mladý hráč raketovo vystreliť. Tí, čo sú dnes náhradníci, môžu byť na konci ťažiskovými hráčmi. Snažíme sa to napozerať, ale druhá vec je ako to zapadne do mužstva a kolektívu.“

Tri štvrtiny nominácie patria hráčom domácej ligovej súťaže, šiesti hráči pôsobia v zahraničí. Na zraz príde dvojica hráčov z Talianska (Vaško, Tupta), jeden z Anglicka (Fojtíček), Česka (Dancák), Poľska (Adamec) a Rakúska (Pokorný). Ak už v tomto veku máme šesť legionárov, je to pre chalanov slušná vizitka. Je však skvelé, že mladíci dostávajú priestor v našej lige, preto gro mužstva pochádza z nej. Vaško dostáva v Udinese priestor aspoň v procese prvého mužstva, čo je zaujímavé, Fojtíček pôsobí v United, čo je potrebné vnímať, Dancák v Dukle Praha si od nás tiež zaslúži pozornosť. Pokorný je bez ohľadu na vek úžasný hráč v našej optike. Jeho prístup a nastavenie ho predurčujú, aby bol stabilným a dôležitým členom nášho tímu. V rámci možností sa ich snažíme vidieť naživo, inak pracujeme so skautskými programami a sledujeme ich výkony cez video. Ak s nimi nemôžeme byť osobne, snažíme sa s nimi byť aspoň v telefonickom kontakte,“ vysvetlil Guľa.

Novicom z domácej súťaže je osemnásťročný Jakub Švec, ktorý v úvode jari ukázal dobrú formu v drese posledných Zlatých Moraviec zaznamenal dva góly proti ťažkým súperom. „Javí sa celkom solídne a ukazuje zaujímavé veci. Teší ma, že všetci hráči sú zdraví, cez prípravné obdobie bol problém iba s Bednárom, ale aj on už je fit a nastúpil cez víkend do zápasu,“ zhrnul pred duelmi proti Grécku do 21 a Nórsku do 20 rokov. „S Gréckom majú chlapci pomerne nedávnu skúsenosť ešte za éry trénera Hapala. Nóri sa zas chystajú na majstrovstvá sveta, to bude veľmi kvalitný súper. Čakáme na nomináciu súperov, ale pre nás je podstatnejšia naša filozofia,“ povedal rodák z Novák.

Slovensko 21 (Adrián Guľa) / tréningový kemp v Turecku
Niekoľko mladíkov sa Guľovi osvedčilo už na tréningovom kempe v Turecku, ktorý sa uskutočnil na začiatku tohto kalendárneho roka. (foto: SFZ)

Štyridsaťtriročný kouč načrtol na stredajšej tlačovej konferencii aj jednu zaujímavú novinku, ktorá sa možno zavedie už v najbližšom období smerom k európskemu šampionátu, ktorý sa uskutoční v Maďarsku a Slovinsku. „Už naši predchodcovia sú pre nás motiváciou, že sa dá postúpiť na šampionát, ktorý obrovsky oslovuje fanúšikov a verejnosť. Teraz existuje úvaha, že na šampionáte môže štartovať o štyri mužstvá viac, teda dokopy šestnásť účastníkov. Ešte to nie je oficiálne, ale už na žrebe bola veľká kritika prísneho kľúča, aj vzhľadom na to, že budú dvaja usporiadatelia a teda o ďalšie miesto z kvalifikácie menej. Verím, že čoskoro už budeme mať v rukách všetky známe informácie,“ zakončil Guľa.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO U-21 - 2021

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia