spravy.sk spravy.sk

Krásne gesto: Futbalisti upozorňujú na problém, zaplakali pri Krásnej Hôrke
zdroj: FK Krásnohorské Podhradie

Krásne gesto: Futbalisti upozorňujú na problém, zaplakali pri Krásnej Hôrke

Zábery horiaceho hradu Krásna Hôrka na východnom Slovensku obleteli 10. marca 2012 svet a tisli slzy do očí. Aj po siedmich rokoch zostáva hrad zatvorený, žeriav nad ním bez pohybu a nezmizli ani slzy. Upozornili na to aktivitou aj členovia a fanúšikovia štvrtoligového FK Krásnohorské Podhradie. Tí pri siedmom výročí nešťastia vytvorili pod hradom veľkého plačúceho smajlíka.

Napriek tomu, že od ničivého požiaru uplynulo už sedem rokov a do rekonštrukcie bolo zatiaľ investovaných 5,2-milióna eur z poistného plnenia a takmer 100-tisíc eur z verejnej zbierky, brány hradu zostávajú naďalej pre verejnosť zatvorené. Financie boli použité hlavne na prekrytie hradu. Obyvatelia obce Krásnohorské Podhradie sa cez slzy smejú, že aj žeriav, ktorý bez pohybu stojí nad hradom už dlhé roky, sa časom stane kultúrnou pamiatkou. Ministerstvo kultúry hovorí o projekte rekonštrukcie a ministerka kultúry Ľubica Laššáková opatrne hovorí: „V nejakom roku 2021 by sa tam snáď už mohli objaviť aj prví návštevníci.“

V oknách príbytkov v Krásnohorskom Podhradí tradične, ako každý rok, horeli sviečky. Ľudia by dali všetko, aby sa pýcha ich obce a jeden z najkrajších a najvýznamnejších hradov na Slovensku opäť opravil. Na problém upozornili napriek nepriaznivému počasiu aj miestni futbalisti, na hradnom kopci sa zišli napriek nepriaznivému počasiu na ich akcii desiatky až stovky ľudí. Smutným smajlíkom vyjadrili všetko, čo pri pohľade na hrad dennodenne cítia. „Dúfam, že raz spravíme aj veselého,“ povedal pre médiá 43-ročný obranca a jeden z asistentov tímu Štefan Kun, ktorý za akciou stojí spolu so spoluhráčom Matúšom Mésznerom.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: 4. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia