spravy.sk spravy.sk

Obroda nechceného. Chlapec, ktorého nebavilo farmárčenie, zostrelil Real
zdroj: Dušan Tadič.

Obroda nechceného. Chlapec, ktorého nebavilo farmárčenie, zostrelil Real

Obočia dvihnuté, oči vytreštené. A pokyvujúce hlavy fanúšikov Ajaxu Amsterdam zo strany na stranu. Príchod srbského tridsiatnika do holandskej liahne talentov sa u priaznivcov i médií nestretol s pochopením. Zvlášť po sezóne, keď výkonnosť Dušana Tadiča klesala spoločne s výkonmi jeho zamestnávateľa Southamptonu. Nikomu nevoňala ani prestupová čiastka presahujúca 10 miliónov eur. A možno ani tréner Erik ten Hag v čase, keď upokojoval verejnosť, nevedel, že príchod rodáka z Bačky Topola bude brilantný a pre sezónu kľúčový ťah.

Veľkou futbalovou i životnou pravdou je, že vek sa snúbi so skúsenosťami. A tými mladá partia Ajaxu nie vždy disponovala. Navyše, Tadič poznal holandské prostredie z predchádzajúcich pôsobení v Groningene a Twente. Kým v Southamptone dodával ofenzíve myšlienku sám a často trpel na nedostatok kreativity svojich spoluhráčov, v ofenzívne ladenom orchestri Ajaxu hrá podľa rovnakých nôt celá kapela.

Tadič sa okamžite stal lídrom ofenzívy amsterdamského tímu. Viac minút v aktuálnej sezóne odohral len defenzívny univerzál Daley Blind. Ľavý krídelník zavše nastupujúci i na hrote útoku Tadič našiel v rozostavení 4-3-3 oporu najmä v dvojici Hakim Ziyech a David Neres. Kombinuje s nimi naslepo. Ofenzívny triplet podporuje zo stredu zálohy od leta hráč FC Barcelona Frenkie de Jong. Tadič je s 26 gólmi a 14 asistenciami v 40 súťažných zápasoch najlepším strelcom i nahrávačom Ajaxu. Mužstvo funguje, je vyvážené herne i vekovo. A aj keď v lige zaostáva za PSV Eindhoven (o päť bodov pri jednom zápase k dobru), v Lige majstrov je medzi najlepšou osmičkou.

Mladú partiu nezlomila ani osemfinálová domáca prehra 1:2 s Realom Madrid. Skúsené trio Schöne, Tadič a Blind dodali mladíkom guráž a v Španielsku predviedli nezabudnuteľné vystúpenie. Víťaza ostatných troch ročníkov Ligy majstrov zmietli 4:1, Tadič na dva góly prihral a jeden sám zaznamenal. Ajax sa prezentoval dynamickou a živelnou hrou, Tadič sa dostal na titulky denníkov. Holanďania prehrávali favorita už v domácom zápase a ich postup do štvrťfinále Ligy majstrov nie je dielom náhody. Rozhodne s nimi možno počítať ako s čiernym koňom ďalšieho priebehu súťaže.

Farmárčenie ho nebavilo
Rodičia Dušana Tadiča Petar a Marija sa v srbskej Bačke Topole venujú farmárčeniu. Rodičia viedli Dušana k vidieckemu spôsobu života, no mladého chlapca s talentom chov oviec, rybárčenie či dojenie kráv nebavilo. Futbal bol pre neho príležitosť k úniku od dedinského života. Hrával s priateľmi a za lokálny klub AIK Bačka Topola, až v štrnástich rokoch sa dostal do Vojvodiny Novi Sad, kde naštartoval profesionálnu krajinu. Za Srbsko od roku 2008 nastúpil v 61 stretnutiach, strelil 14 gólov. Balkánsku krajinu reprezentoval aj na MS 2018 v Rusku i na olympijských hrách 2008.

foto: tasr/ap
“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia