spravy.sk spravy.sk

Akadémia DAC-u bude slúžiť aj reprezentáciám, Kováčik: V našom regióne nemá konkurenciu
zdroj: Roman Ferstl/SFZ

Akadémia DAC-u bude slúžiť aj reprezentáciám, Kováčik: V našom regióne nemá konkurenciu

Moderná a rozsiahla akadémia v Dunajskej Strede je hotová a okamžite sa zaradila medzi tie najvychytenejšie v strednej Európe. Nečudo, že jej priestory tak už od blízkej budúcnosti budú využívať i slovenské mládežnicke reprezentačné výbery vo svojom tréningovom procese.

Slovenský futbalový zväz sa na tomto projekte podieľal finančnou podporou, hoci v novembri sa objavili nezhody ohľadom financovania. Podľa medializovaných informácií boli náklady na výstavbu MOL Football Academy 14 miliónov eur. SFZ prispel sumou 500.000 eur, Maďarský futbalový zväz (MLSZ) 2 miliardy 100 miliónov forintov (cca 6,5 mil. eur), 300 miliónov forintov (cca 1 mil. eur) pochádza z Nadácie Bethlen Gábor. DAC sa podieľal 6 miliónmi eur, 3 boli vlastný vklad klubu a druhá polovica z úveru.

Akadémia DAC-u sa rozprestiera na 18 hektároch, pričom desať trávnikov, z toho tri s umelou trávou, zaberajú desať hektárov z celkovej plochy. Zaujímavosťou je pieskové ihrisko pre brankárov. V hlavnej budove akadémie nechýbajú priestory pre regeneráciu, posilňovňa, jedeáleň, miestnosti pre fyzioterapeutov, lekárov či oddychová a spoločenská miestnosť. 

Rozsiahly komplex budú okrem tímov DAC-u využívať i mládežnícke reprezentácie Slovenska. Aj preto ju minulý týždeň navštívili Martin Žamba (tréner U15), Branislav Fodrek (tréner U16), Marek Bažík (tréner U17), Adrian Guľa (tréner U21), Ladislav Kubalík (videoanalytik výberu do 21 rokov), Miroslav Hýll (šéftréner brankárov), Jozef Jelšic (tréner futbalistiek do 15, 17 a 19 rokov) a prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. 

Adrián Guľa, Oszkár Világi a Ján Kováčik
Majiteľ DAC-u Oszkár Világi previedol prezidenta SFZ a reprezentačných trénerov celou akadémiou (foto: Roman Ferstl/SFZ)

„Slovenský futbalový zväz podporil vznik tejto akadémie. Tá môže slúžiť na celoročné užívanie a v našom regióne nemá konkurenciu. Tréneri si mohli dokončenú akadémiu detailne prezrieť. Teší ma aj to, že v nej máme vlastnú šatňu a aj zázemie pre naše reprezentačné výbery. Tie sa môžu od najbližších dní alebo zrazov využívať,“ cituje futbalsfz.sk slová Jána Kováčika.

„Akadémia je nadštandardne vybavená na to, v akom priestore sa nachádzame, a právom máme byť na čo pyšní. Je veľké plus, že ju môžu využívať aj reprezentácie. Videli sme skvelé zázemie a hracie plochy sú vo výbornom stave,“ neskrýval spokojnosť tréner národného tímu do 21 rokov Adrián Guľa.

zdroj: Facebook/Slovenský futbalový zväz

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia