spravy.sk spravy.sk

Jubilejný ročník Slovenského pohára s novou trofejou pre víťaza
zdroj: Michal Konkol/SFZ

Jubilejný ročník Slovenského pohára s novou trofejou pre víťaza

Už o necelé tri týždne sa odohrá štvrťfinále Slovenského pohára. Víťaz jubilejného 50. ročníka celonárodnej pohárovej súťaže vzíde z osmičky tímov tvorenej piatimi fortunaligistami, dvoma druholigistami a jedným treťoligistom. Hráči toho najúspešnejšieho tímu dvihnú 1. mája v Nitre nad hlavy úplne novú trofej.

Slovenský pohár, nesúci siedmy rok meno podľa hlavného partnera Slovnaft cup, sa každoročne teší čoraz väčšiemu záujmu. V aktuálnej sezóne sa doň prihlásilo rekordných 236 tímov. „Preto ten nápad s novou trofejou – pohár má jubileum, hrá ho rekordný počet uchádzačov, záujem verejnosti je evidentný a kredit súťaže stúpa,“ vysvetlil pre futbalsfz.sk tvorca myšlienky inovovať víťazný pohár Jaroslav Šišolák zo SFZ Marketing.

Nová trofej vzíde z nápadov študentov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Po dohode so SFZ zorganizovala VŠVU dvojkolovú študentskú súťaž návrhov na trofej. Zapojili sa do nej študenti z katedry socha, objekt, inštalácia pod pedagogickým vedením Prof. Patrika Kovačovského a doc. Jána Hoffstädtera, akad. soch. 

Slovnaft Cup - nová trofej
Víťaz jubilejného 50. ročníka Slovenského pohára dvihne nad hlavu úplne novú trofej (foto: Michal Konkol/SFZ)

„Pohľad mladých ľudí, ktorých tvorivosť ešte nie je obmedzená žiadnymi zabehnutými zvyklosťami, a zároveň šanca pre nich zviditeľniť tie najlepšie nápady, nás viedli k osloveniu vedenia školy s ponukou podieľať sa na úspešnom jubilejnom ročníku Slovnaft cupu,“ prezradil Šišolák. Prorektorka pre grantovú a projektovú činnosť VŠVU Sylvia Jokelová si nápad okamžite osvojila a zastrešila ho: „Túto príležitosť od SFZ považujeme za výnimočnú v tom, že sa našim študentom a ich pedagógom naskytla možnosť prezentovať schopnosti širokej verejnosti a potvrdiť, že umenie nie je uzavreté v galériách a určené len pre oficiálnych znalcov.“

V prvom kole sa na pôde SFZ prezentovalo 29 návrhov, z ktorých odborná komisia vybrala päť finalistov pre druhé kolo. Finálová päťka spracovala  návrhy do 3D hmotovej štúdie v skutočnej veľkosti. Meno víťaza je už síce známe, no verejnosť ho ešte nepozná. „Víťazný návrh je originálna kompozícia. Predstavuje letiacu energiu, je v nej sila výkopu, rafinovaná kľučka útočníka, nechytateľná strela do protipohybu brankára, aj trepotajúca sa lopta v sieti súpera,“ naznačil pre zväzový portál doc. Ferdinand Chrenka, akad. soch z katedry dizajnu VŠVU.

Slovnaft Cup - nová trofej
Jedna z týchto trofejí bude určená pre víťaza Slovenského pohára (foto: Michal Konkol/SFZ)

Štvrťfinále Slovnaft cup-u je na programe v utorok a v stredu 12., resp. 13. marca. V úvodnom stretnutí privíta Senica Nitru, v ďalších troch dueloch si zmerajú sily Michalovce s Popradom, Žilina so Skalicou a FC Košice so Spartakom Trnava. Hrá sa iba na jeden zápas.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovnaft Cup

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia