spravy.sk spravy.sk

Šturma povedie Znojmo, k druholigovej záchrane má dopomôcť aj Dominik Kunca
zdroj: 1scznojmo.cz

Šturma povedie Znojmo, k druholigovej záchrane má dopomôcť aj Dominik Kunca

Necelý mesiac pred štartom jarnej časti sa k zmene na trénerskom poste odhodlali v druholigovom českom klube 1. SC Znojmo FK. Na lavičku zasadol pod Tatrami známy František Šturma. Bývalý lodivod Michaloviec či Popradu má za úlohu zachrániť mužstvo v druhej najvyššej súťaži. Dopomôcť by k tomu mal i slovenský útočník Dominik Kunca, naposledy pôsobiaci v Ružomberku.

V piatok Znojmo odohralo prípravný zápas so Sereďou, pre ktorú to bola generálka na Fortuna ligu. Slovenský celok vyhral po góle Gatarića z pokutového kopu najtesnejším rozdielom 1:0. V základnej zostave Znojma nastúpil na hrote útoku Dominik Kunca, ktorý s klubom podpísal kontrakt a vôbec prvýkrát vo svojej kariére si vyskúša zahraničný angažmán. Na lavičke sa objavil i jeho krajan, stredopoliar Šimon Šmehyl, o ktorého budúcnosti sa rozhodne v najbližších dňoch.

„Prehrali sme po spornej penalte, ale vo futbale to tak chodí. Hráči ma milo prekvapili, potešilo ma ich nasadenie a bojovnosť. Ak budú takto pristupovať ku všetkým zápasom, tak nemám obavy o dobré výsledky,“ rozhovoril sa pre klubový web Znojma František Šturma, ktorý je už dnes spoločne s tímom na sústredení na Makarskej riviére.

Dominik Kunca
Kunca hral pod vedením Šturmi tri roky v Michalovciach, naposledy pôsobil v Ružomberku (foto: novinyzemplina.sk/Peter Brendza)

Po tom, ako Šturma v apríli 2017 skončil na lavičke Popradu, venoval svoj čas rodine a ďalšiemu štúdiu. Absolvoval zaujímavé zahraničné stáže, naposledy ako tréner vypomáhal divíznemu Kolínu. Keď dostal ponuku zo Znojma, nachádzajúceho sa len tri body nad pásmom zostupu do tretej ligy, neváhal. „V Kolíne som bol na kamarátskej výpomoci. Som z regiónu a chcel som pomôcť. Mal som však vyššie ambície, preto sme boli dohodnutí, že ak príde zaujímavá ponuka, tak budem uvoľnený. Ďakujem predstaviteľom klubu za to, ako sa zachovali. Ponuka zo Znojma ma zaujala, zlákala ma súťaž a ambície klubu, ktorý chce naďalej hrať druhú ligu. Mám vysoké ambície a verím, že spoločne s hráčmi ich dokážeme splniť,“ zaželal si 46-ročný tréner.

Rodák z Nymburku v ostatnom období absolvoval stáže v Reale Madrid, vo Valencii, v rímskom Laziu či v Juventuse Turín. „Nie som začínajúci tréner, trénujem od osemnástich rokov. Chcem sa zlepšovať, zdokonaľovať, pracovať na sebe a posúvať sa vpred. A to vyžadujem aj od svojich zverencov. Tréneri, s ktorými sa stotožňujem, sú Víťa Lavička a tréner Šilhavý. Ide o trénerov, ktorí to majú v hlave usporiadané a pracujú dobre. Mám podobný štýl práce ako práve oni,“ prezradil o sebe Šturma, ktorý sa neobáva práce s legionármi. V Znojme ich je aktuálne až desať, z toho šiesti sú horkokrvní Balkánci: „Z toho naozaj nemám vôbec strach. V Michalovciach, kde sme dosiahli historický postup do prvej ligy, šli v tej dobe španielskou cestou. Chlapcov sme zapracovali do kádra, naučili sa slovenský jazyk. V kabíne bola neskutočná partia, aj vďaka dobrým vzťahom sme dokázali postúpiť.“

František Šturma
Po angažmánoch v Michalovciach a v Poprade sa František Šturma vracia do profesionálneho futbalu v Znojme (foto: FK Poprad)

Na úvodnej tlačovej konferencii v Znojme sa Šturma vyjadril, že k svojim zverencom je  niekedy až príliš úprimný. Zmeniť to nehodlá ani v novom pôsobisku. „Každému do očí poviem to, čo si myslím. Hráči sú profesionáli a musia sa s tým vedieť vyrovnať. To je môj štýl. Na rovinu hovorím ‘máš na to’, ‘nemáš na to’, ‘chcem, aby si sa zlepšil’. Myslím si, že to je omnoho lepšie, ako niekoho chváliť a tľapkať po ramene, a potom mu nedať šancu v zápase. Všade, kde som trénoval, to hráči pochopili a bolo to lepšie, ako keby som sa správal inak. Som proste taký,“ dodal pre  1scznojmo.cz Šturma, ktorého prvý súťažný zápas na lavičke nového tímu čaká 1. marca na pôde druhej Jihlavy.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia