spravy.sk spravy.sk

Cez víkend začne v Česku jarná časť. Jiráček: Nie sme na to pripravení
zdroj: instagram/FC FASTAV Zlín

Cez víkend začne v Česku jarná časť. Jiráček: Nie sme na to pripravení

Aj v českej Fortuna lige sa rozhodli tento ročník ešte o niečo posunúť štart jarnej časti, oproti slovenskej najvyššej súťaži to bude dokonca o týždeň skôr. V poradí 20. kolo sa rozdelí na tri dni, v piatok sa kolo predohrá dvomi duelmi a v nedeľu je na programe jedna dohrávka.

V sobotu sa v riadnom termíne odohrá päť stretnutí českej súťaže, medzi nimi aj na ihrisku v Zlíne, kde predchádzajúci víkend, v čase návratu hráčov zo sústredenia v Turecku, napadlo desať centimetrov snehu. „Pozeral som, že v sobotu má byť už šesť stupňov nad nulou. Dúfam, že sa meteorológovia nepletú,“ nádeja sa v rozhovore pre iDnes.cz zlínsky stredopoliar Petr Jiráček. Ani on sám si na nefutbalové podmienky nedokáže navyknúť. „Znova sme museli ísť na umelku. Laik si možno povie tráva ako tráva, ale nie je to tak. Povrch je tvrdý, lopta neodskočí, jazdí. Potom sa zas presuniete na prírodnú trávu, ktorá nemá takú kvalitu. Potrebujete znova nejakú dobu, aby ste si na to zvykli. Ideálne by bolo, keby sme sa vrátili z Turecka a týždeň sa pripravovali na prírodnej tráve. Ale vieme, aké sú podmienky...,“ povzdychol si.

Popri nahustenom programe zápasov je zvykom vo viacerých krajinách zimnú prestávku skracovať na minimum. „Chápem, že niektoré tímy hrajú európske poháre, iné zas domáci pohár. Rok je nabitý, ale keby sa občas vložila nejaká streda, bolo by to lepšie,“ hovorí skúsený harcovník. „Myslím si, že okrem pár štadiónov to absolútne nie je pripravené. Chýba tomu komfort. Pre hráčov a hlavne pre diváka, ktorý za futbal platí a niečo teda od neho aj očakáva. Keď potom sedí na tribúne a mrzne, tak to nie je ono. Keď k tomu tiež pripočítame, že týždeň trénujeme na umelke a potom hráme na prírodnej tráve, tak je to trochu zvláštne. Nerozhodujem o tom, ale podľa môjho názoru je to nepripravené,“ domnieva sa bývalý český reprezentant.

Odchovanec Baníka Sokolov a dlhoročný hráč Viktorie Plzeň pôsobil pred návratom do rodnej vlasti aj v nemeckých kluboch VfL Wolfsburg a dlhšie obliekal dres Hamburger SV. V Bundeslige začína prestávka až na Vianoce a trvá len jeden mesiac. Oproti susednej krajiny je však rozdiel v mnoho veciach a situácia v jednotlivých ligách sa nedá ani porovnávať. „Na to trochu narážam. Jar sme začínali v januári, ale všade tam boli vyhrievané trávniky a aj tribúny. Za štyri roky, ktoré som pôsobil v Nemecku, sa mi nestalo, že by som trénoval na umelej tráve, hoc tam napadol aj meter snehu,“ dodal pre iDnes.cz Jiráček, spoluhráč brankárskej dvojky Mateja Rakovana a obrancu Róberta Matejova, respektíve bývalých fortunaligových hráčov Vachtanga Čanturišviliho a Pabla Podia. Novým trénerom sa stal Slovák Roman Pivarník, nahradil Michala Bílka, ktorý po boku Michala Hippa odišiel na lavičku reprezentácie Kazachstanu. Zlín zimuje na priebežnom šiestom mieste.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia