spravy.sk spravy.sk

Nová posila Barcelony: Keby som nechľastal, mohol som dosiahnuť viac
zdroj: Kevin-Prince Boateng. (FCB-twitter)

Nová posila Barcelony: Keby som nechľastal, mohol som dosiahnuť viac

Narodil sa v Berlíne, vyrástol v miestnej Herthe. Bundesligu hrával pravidelne od svojich osemnástich, v dvadsiatich odišiel do anglického Tottenhamu. Reprezentoval Nemecko do 21 rokov, vynikal vďaka fyzickej sile a dynamike kombinovanej s extravagantnými kľučkami. Futbalový tanečník s ghanskou krvou mal predpoklad byť jeden z najlepších. A aj keď dnes už 31-ročný ofenzívny stredopoliar Kevin-Prince Boateng pôsobil v štyroch z piatich najlepších líg sveta a zahral si i za AC Miláno, Schalke a najnovšie dostal životnú šancu v Barcelone, svoj potenciál nenaplnil úplne. „Veľa som chľastal a napriek tomu som vo svojom futbalovom živote dosiahol veľa. Neodovzdával som sto percent. Keby áno, mohol som dosiahnuť viac trofejí a hrať za väčšie kluby. Narobil som chyby, no cítim, že stále mám čo ponúknuť,“ vyhlásil ešte v roku 2016.

Pripomína si, aký bol hlúpy

Boateng nezvládol osamostatnenie sa a život v cudzine v mladom veku. Do Tottenhamu prišiel ako mladá hviezda na začiatku veľkej kariéry. Očakávania a nárast popularity však neuniesol. A neustál najmä vysoké cifry, ktoré mu začali pribúdať na bankový účet. Všetky aspekty života vrátane kamarátov a žien si chcel kúpiť. Dokonca, keď sa jedného dňa nudil, kúpil si naraz tri autá. „Je to pravda. Stále mám doma obraz, ako stojím pred troma autami a veľkým domom v pozadí. Stojím tam ako 50 Cent. Občas sa na ten obraz pozriem, aby som si pripomenul, aký som bol hlúpy,“ zaspomínal Boateng na mladícku nerozvážnosť v príhovore pre Organizáciu Spojených národov, kde hovoril o rasizme.

Môžete si kúpiť celý svet!

Vo svojom príhovore z roku 2017 sa snažil osloviť mladých futbalistov, aby sa vyhli chybám, ktoré spravil on sám: „Keď máte osemnásť rokov, neviete nič. A v dnešnej dobe, keď máte osemnásť, dostávate na účet päť miliónov ročne v čistom. Môžete si kúpiť celý svet! A presne tak premýšľate - môžem si kúpiť priateľov, ženy, autá, môžem si kúpiť všetko.“ Boateng odohral počas dvoch rokov za Tottenham len pätnásť ligových zápasov. Športový riaditeľ Damien Comoli, ktorý ho priviedol, neskôr priznal: „Videli sme len jeho talent. Zabudli sme sa pozrieť na jeho osobnosť mimo ihriska.“

Boateng: „Mal som dvadsať rokov, no vyzeral som staro. V kluboch som pil každý deň do šiestej ráno, zle som sa stravoval, mal som 95 kíl." (twitter)

Boateng tvrdí, že vtedajší tréner Tottenhamu Martin Jol mu po mesiaci spolupráce povedal, že s ním nepočíta. „Na dvadsaťročného chlapca som mal príliš veľa peňazí. Povedal som si: ,Keď ma v tíme nechceš, aspoň si budem užívať život.´ Začal som sa zabávať v baroch. Mal som kamošov, no nie reálnych. Neboli to tí, ktorí vás usmernia, keď zídete z cesty. Naopak, ťahali ma do barov. Neuvedomoval som si, že sa niečo pokazilo. Presunuli ma do rezervného tímu, no peniaze mi stále chodili na účet. Hľadal som zábavu inde, snažil som sa kúpiť si šťastie. Kúpil som si Lamborghini a týždeň som bol šťastný. Potom som to auto už nevyužil. Mal som dvadsať rokov, no vyzeral som staro. V kluboch som pil každý deň do šiestej ráno, zle som sa stravoval, mal som 95 kíl. Keď som sa videl v zrkadle, rozhodol som sa, že nechcem skončiť takto,“ vrátil sa Boateng do minulosti.

Obrovská príležitosť

Boateng odišiel na hosťovanie do Dortmundu a prial si pokračovať pod trénerom Kloppom. Napokon odišiel do Portsmouthu a po roku sa posunul do vtedy ešte hviezdami nabitého AC Miláno. Získal tu titul, neskôr pôsobil v Schalke, Las Palmase, Eintrachte Frankfurt a Sassuole, odkiaľ v pondelok zamieril na polročné hosťovanie s opciou na riadny prestup do Barcelony. V kariére ho limitujú časté zranenia, ktoré sú podľa jeho ženy Melissy spôsobené častým a výbušným sexom. Boateng hrával za mládežnícke tímy Nemecka, no na seniorskej úrovni reprezentoval Ghanu. Zahral si na MS 2010 i 2014, v oboch prípadoch nastúpil proti svojmu bratovi v drese Nemecka Jéromovi (Bayern Mníchov). Kevina-Princa v Nemecku dodnes obviňujú, že v roku 2010 úmyselne zranil a vyradil kapitána Michaela Ballacka z MS v Južnej Afrike.

zdroj: Manželka Kevina-Princa Melissa.

Boateng je ortodoxný ofenzívny stredopoliar. V minulosti nastupoval aj v strede zálohy či na krídle, za Sassuolo hral na jeseň najčastejšie na hrote útoku. Barcelona získala skúseného univerzála, ktorý je namotivovaný využiť veľkú šancu. Tá mohla prísť podstatne skôr, nebyť výstrelkov a mladíckej nerozvážnosti. Boateng verí, že katalánskemu veľkoklubu má čo ponúknuť: „Je to obrovská príležitosť a neopísateľný pocit. Pamätám si na debut v AC Miláno proti Barcelone a krivka emócií bola vtedy poriadne vysoko.“ Dokáže Kevin-Prince, že sa zo svojich chýb poučil a naposledy zažiari v Barcelone? Alebo sa zaradí do zástupu hráčov, ktorí mohli dosiahnuť viac?

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Španielsko - LaLiga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia