spravy.sk spravy.sk

Fábry: Okrem Jablonca som mal ponuku z DAC. Chcel som sa posunúť vyššie
zdroj: Andrej Fábry. (fkjablonec.cz)

Fábry: Okrem Jablonca som mal ponuku z DAC. Chcel som sa posunúť vyššie

Ofenzívny stredopoliar Nitry Andrej Fábry bol jesenným objavom Fortuna ligy. Dvadsaťjedenročný rodák z Topoľčian odohral šestnásť zápasov, strelil sedem gólov a šesť ich pripravil. „Corgoňom“ výraznou mierou pomohol k jesennému finišu v hornej šestke tabuľky. Fábry sa v závere kvalifikácie dostal aj do reprezentačnej „dvadsaťjednotky“, nitriansky tréner Ivan Galád ho pravidelne staval za vzor pre mladých hráčov vyrastajúcich pod Zoborom. Chlapci sa však môžu od Fábryho učiť už len na diaľku. Po vyše desiatich rokoch opustil Nitru a na prelome rokov prestúpil do českého Jablonca. Po potvrdení transferu poskytol exkluzívny rozhovor pre ProFutbal.sk.

Chcel som posun vyššie

„Prvé pocity sú súper. V Jablonci ma privítali príjemne, pozrel som si náš pekný štadión,“ povedal na úvod Andrej Fábry, ktorý na prelome rokov zvažoval záujem dvoch klubov: „Okrem Jablonca som mal konkrétnu ponuku z Dunajskej Stredy. Primárne som sa však chcel posunúť vyššie - do zahraničia. Chcel som skúsiť niečo nové, zmeniť prostredie. S Jabloncom sme sa dohodli rýchlo. Sledoval som ich v Európskej lige, hrali pekný futbal. Majú výborné mužstvo, trénera.“

Jablonec vedie skúsený búrlivák Petr Rada (60) v minulosti sediaci na lavičke Slavie i Sparty Praha, Plzne, Liberca či českej reprezentácie. Klub skončil v predchádzajúcej sezóne tretí, po jesennej časti aktuálneho ročníka je štvrtý s bodovou stratou na tretiu Ostravu a šestnásťbodovým mankom na vedúcu Slaviu. Jablonec skončil v skupine Európskej ligy štvrtý za Dynamom Kyjev, Rennes a Astanou. „Verím, že si s chalanmi sadneme a zapadnem do partie. Dúfam, že mi dá tréner šancu a že sa ukážem v dobrom svetle. Verím, že tím bude víťaziť a budem mu nápomocný, že sa mi bude dariť ako v Nitre,“ nádeja sa na začiatku novej kariérnej etapy Andrej Fábry.

Andrej Fábry. (foto: Róbert Fritz)

Z Jablonca mám rešpekt

Tvorivý záložník schopný nastúpiť na viacerých postoch začínal vo Veľkých Ripňanoch a Zbehoch, v Nitre pôsobil od roku 2008. Pod Zoborom už poznal každý kút, prestup do tímu účastníka skupiny európskeho pohára je aj preto veľký krok. „Samozrejme, prostredie v Jablonci je úplne iné, mám určitý rešpekt. No verím, že sa prispôsobím rýchlo. Sám som zvedavý, čo od toho očakávať, s trénerom sme sa stihli zatiaľ len privítať,“ priznal pre ProFutbal.sk Fábry. V klube hráva na jeho primárnom poste člen širšieho kádra slovenskej reprezentácie Jakub Považanec (27).

„Rok ma ľudia v Nitre kritizovali, keď sme ho nestavali do základnej zostavy. Obrovsky sa teraz z neho teším. Nie je to moja zásluha, ale zásluha Andreja Fábryho,“ povedal o svojom už bývalom zverencovi tréner Galád, keď sa Fábry hetrikom na pôde Zlatých Moraviec rozlúčil s nitrianskym dresom. Galád mal veľkú radosť z progresu svojho hráča. „Verím, že to nebol Fábryho posledný zápas v tomto drese. Ak však je našou úlohou pripravovať chlapcov aj pre európsky futbal a Fábry by sa niekam dostať mohol, bol by som prvý, kto by sa naňho išiel pozrieť,“ vyhlásil Galád po záverečnom zápase jesennej časti.

V Nitre ma nedržali nasilu

„Tréner Galád mi po prestupe napísal, nech sa mi darí. Neprehováral ma, aby som trebárs ešte polroka zostal. Ani klub ma nedržal v Nitre nasilu, bolo to len moje rozhodnutie. Tréner veľmi pomohol môjmu rozvoju, som a budem mu vďačný,“ hovoril otvorene Fábry, ktorý bude na Nitru spomínať len v dobrom: „Nitra je ako moja druhá rodina. Ďakujem všetkým trénerom, ktorí ma viedli v klube od mojich jedenástich rokov. Nitre budem do konca života vďačný za to, aký hráč tu zo mňa vyrástol. Teraz nastal správny čas na posun ďalej, no určite sa raz do Nitry vrátim.“

Odstupné za Fábryho by sa malo pohybovať na úrovni 500 až 750 tisíc eur. Je to vítaný vklad pre klubovú pokladnicu Nitry, ktorá po finančnej stránke nebola na konci jesene v ideálnej kondícii. Tréner Galád hovoril o fungovaní vo „zvláštnejšom režime“, šepkalo sa o meškajúcich výplatách pre hráčov. „Je pravda, že nás ťaží ekonomická situácia, ale máme to pod kontrolou a existencia futbalu v Nitre nie je ohrozená. Je absolútne nutné vyriešiť financovanie klubu zodpovedne, transparentne, ale hlavne systémovo. Nevylučujeme teda, že príde k predajom hráčov,“ vyhlásil v polke decembra pre SME športový riaditeľ Nitry Marián Süttö.

Odchádzam s čistým štítom

O neľahkej situácii a „zvláštnejšom“ režime pod Zoborom pre ProFutbal.sk prehovoril i Fábry. „Posledné týždne v Nitre boli náročné, no nebolo to až tak vážne. Kvôli meškajúcim výplatám to bolo ťažšie, futbal je predsa naša práca, no nastávajú aj také situácie. Posledné tri zápasy jesennej časti sme vyhrali, čím sme si napravili náladu. S chalanmi sme sa s tým vysporiadali výborne,“ neskrývala hrdosť na už bývalých spoluhráčov nová akvizícia Jablonca Andrej Fábry, ktorému klub podľa vlastných slov peniaze nedlží: „Odchádzam z klubu s čistým štítom, všetko je v pohode. Posledné týždne nepokazili pekné spomienky na moje desaťročie v Nitre.“

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia