spravy.sk spravy.sk

Nitra definitívne prišla o jedného z lídrov, Fábry túžil odísť do zahraničia
zdroj: FC Nitra

Nitra definitívne prišla o jedného z lídrov, Fábry túžil odísť do zahraničia

„Talentovaný mladý tvorca hry prerástol klub, ktorý ho futbalovo vychoval a vo svojej kariére bude pokračovať v zahraničí,“ informuje o prestupe Andreja Fábryho klub FC Nitra na svojej oficiálnej webovej stránke.

Keď v decembri strelil hetrik do siete Zlatých Moraviec, tréner Ivan Galád na tlačovej konferencii poznamenal: „Dúfam, že to nebol jeho posledný zápas v tomto drese. Ak však je našou úlohou pripravovať chlapcov aj pre európsky futbal a Fábry by sa niekam dostať mohol, bol by som prvý, kto by sa naňho išiel pozrieť.“ Teraz je definitívne isté, že dvadsaťjedenročný ofenzívny stredopliar si vtedy nitriansky dres obliekol naposledy. A tréner Ivan Galád sa naňho môže ísť pozrieť do Česka, Andrej Fábry sa totiž stal posilou prvoligového Jablonca.

Hoci mal prestup pomôcť aj klubu z pohľadu ekonomickej stránky, túžba odísť pochádzala aj z hlavy samotného futbalistu. Andrej prejavil záujem pokračovať vo svojej kariére v zahraničí, preto sme po skončení súťaže začali pracovať na tom, aby sme spoločnými silami našli preňho adekvátny klub. Mali sme rôzne ponuky aj zo slovenských klubov, ale rešpektovali sme Andrejovu požiadavku pokračovať v zahraničí. Prestup sa nám podarilo úspešne dotiahnuť s prvoligovým českým klubom a účastníkom skupinovej fázy UEFA FK Jablonec,“ potvrdil predseda predstavenstva FC Nitra Marián Valenta

V Nitre sa otvorene hovorilo aj o možných odchodoch útočníka Tomáša Vestenického či brankára Lukáša Hrošša, ani jedna z týchto tém však nie je dnes témou a pod Zoborom hľadajú náhradu za Fábryho, ktorý bol dôležitou súčasťou základnej zostavy. Tvoril hru, zahrával štandardky, strieľal i nahrával na góly. „Príprava A-mužstva začína v pondelok 7. januára a my zatiaľ neevidujeme žiadnu konkrétnu ponuku ani na jedného hráča. Skôr by sme prijali posilu do nášho kádra,“ uzavrel nateraz prestupové témy Valenta vo vyjadrení pre klubový web Nitry.

Odchod spod Zobora nebol pre Fábryho ľahký, v klube prežil veľkú časť nielen futbalového života. „Nitra je moja druhá rodina a dala mi veľa, hlavne čo sa futbalu týka. Na časy pod Zoborom budem spomínať v tom najlepšom svetle,“ cituje web fortunaligistu Andreja Fábryho. Sám však určite cítil, že sa potrebuje posunúť, aby mohol futbalovo napredovať. V Jablonci by sa mal v jednom mužstve stretnúť s krajanom Jakubom Považancom, klub po jeseni figuruje na štvrtej priečke o bod za Ostravou, respektíve o dvanásť za Plzňou a až o šestnásť bodov za vedúcou Slaviou Praha. O bod za Jabloncom je Sparta Praha. „Znamená to pre mňa veľa. Dúfam, že sa mi tu bude dariť ako v Nitre, že sa rýchlo prispôsobím a pôjde všetko dobrou cestou. Verím, že si so spoluhráčmi sadneme, počul som, že je tu výborný kolektív,“ cituje mladého futbalistu web FK Jablonec. 

Slovenský mládežnícky reprezentant Andrej Fábry urobil prvé futbalové kroky vo Veľkých Ripňanoch, odtiaľ zamieril do Slovana Zbehy. Ako jedenásťročný začal obliekať dres Nitry, kde prešiel postupne všetkými mládežníckymi kategóriami a postupne sa začlenil aj do prvého mužstva. Počas jesennej časti nastúpil v šestnástich zápasoch, zaznamenal sedem gólov a šesť asistencií.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia