spravy.sk spravy.sk

Solskjær opäť na lavičke United. Opúšťa domov, aby pomohol milovanému klubu

Štyridsaťpäťročný bývalý hráč a v súčasnosti tréner Ole Gunnar Solskjær sa definitívne stáva šéfom realizačného tímu Manchestru United, pokým vedenie The Red Devils nájde nového trénera. Od októbra 2015 pritom sedel na lavičke klubu FK Molde z rodnej krajiny.

Manchester United aktuálne figuruje na 6. mieste anglickej Premier League, pričom má osembodové manko na piaty Arsenal, na čelo tabuľky stráca priepastných devätnásť bodov. Na jar ich vo vyraďovacej fáze Ligy majstrov čaká silný francúzsky veľkoklub Paríž St. Germain. S týmito výzvami sa už nestretne portugalský tréner José Mourinho, ktorého klub po nepresvedčivých výkonoch odvolal, ale mladý nórsky kormidelník Ole Gunnar Solskjær. Definitívne to potvrdil anglický klub na svojom webe.

Odchovanec malého nórskeho klubu Clausenengen sa práve cez Molde dostal do Manchestru United, kde strávil jedenásť rokov kariéry a dostal sa až do nórskej reprezentácie. V anglickom celku bol pri zisku šiestich majstrovských trofejí či pri víťazstve Ligy majstrov v sezóne 1998/99. Hoci často začínal iba na lavičke náhradníkov, napriek tomu sa stal legendou klubu a za 366 štartov zaznamenal 126 gólov.

Úspechy zbieral aj ako tréner, keď začínal pri mládeži v United, v sezóne 2009/10 vyhral mládežnícku Premier League i viaceré poháre, následne strávil viac ako tri roky v nórskom FK Molde, kde sa postaral o dva tituly v domácej súťaži a zisk národného pohára. Neskôr trištvrte roka pôsobil v Cardiffe, aby sa v októbri 2015 opäť posadil na lavičku Molde. Naposledy podpísal zmluvu do konca roka 2021, tú však už nedodrží.

Verným asistentom Solskjæra bude Mike Phelan, pri tíme zostávajú tiež Michael Carrick a Kieran McKenna. Klub bude zatiaľ do konca sezóny hľadať nového kormidelníka. „Ole je klubová legenda s obrovskými skúsenosťami, ako na ihrisku, tak aj v roli trénera. Všetci v klube sú nadšení, že sú spolu s Mikeom Phelanom naspäť. Sme presvedčení, že dokážu zjednotiť hráčov a fanúšikov v čase, keď vstupujeme do druhej polovice sezóny,“ poznamenal k zmene viceprezident United Ed Woodward„Manchester United je v mojom srdci. Je úžasné, že som sa vrátil späť v tejto úlohe. Úprimne sa teším na spoluprácu s týmto talentovaným tímom, štábom a všetkými ľuďmi v klube,“ reagoval Solskjær.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia