spravy.sk spravy.sk

Tribúny na státie aj na Slovensku? Vedenie Fortuna ligy už koná!

V utorok vyšlo vedenie českej najvyššej súťaže do sveta s informáciou, že po úprave pravidiel budú mať kluby možnosť zaviesť na štadiónoch tribúny na státie. Po pozitívnom ohlase medzi fanúšikmi zisťoval portál ProFutbal.sk na pôde Únie ligových klubov (ÚLK), ktorá je riadiacou organizáciou prvej ligy na Slovensku, či sa niečo obdobné nechystá aj pod Tatrami.

Ako sme už informovali v utorok, česká Fortuna liga zavedie možnosť tribún na státie od budúcej sezóny po úpravách platných stanov. Podľa slov vedenia danej súťaže tým vypočuli volanie množstva fanúšikov. Pre ligu to môže zvýšiť čísla návštevnosti a atraktívnosti, pre kluby napríklad zväčšiť príjmy vzhľadom na vyššiu kapacitu a spokojnejšie fankluby. Takéto tribúny budú musieť spĺňať bezpečnostné štandardy a majú jasne určené umiestnenie v oblasti za bránou.

Krok našich susedov však nie je prekvapivý, na stole má podobnú tému aj samotná ÚLK a diskusie už prebiehali predtým, než Česi danú vec prezentovali na verejnosti. „O tejto téme sa u nás diskutovalo na poslednom rokovaní Prezídia ÚLK, keďže návrh na možnosť využitia miest na státie je súčasťou návrhu novej infraštruktúrnej smernice,“ priznal pre ProFutbal.sk najnovšie plány výkonný riaditeľ Únie ligových klubov Michal Mertinyák. „Samozrejme, toto riešenie je predovšetkým s dôrazom na fanúšikov,“ dodal. 

Fanúšikovia vo svojich sektoroch aj tak zväčša stoja, znie jeden z argumentov vedenia českej súťaže. (foto: TASR)

Hoci všetky aktívne fankluby by sektor bez sedačiek privítali s otvorenou náručou, kluby si zavedenie takýchto tribún budú musieť najprv poctivo zvážiť. Predovšetkým by z toho plynuli povinnosti pre tie kluby, ktoré by hrali pohárovú Európu, v nej totiž stále s tribúnou bez sedačiek štartovať nemôžu. „Kluby samotné sa budú môcť rozhodnúť do akej miery o tento krok budú mať záujem, nakoľko by v prípade zavedenia daného opatrenia bolo ešte potrebné po schválení infraštruktúrnej smernice upraviť aj znenie Rozpisu súťaže riadenej ÚLK. Dôležitý z tohto pohľadu je aj fakt, že na UEFA zápasoch miesta na státie nie sú povolené,“ vysvetlil Mertinyák.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia