spravy.sk spravy.sk

Pekarík: Cieľ sme nesplnili, no nič hrozné sa nestalo

Dlhý nákop od brankára Vaclíka sklepol chybne pod seba Škriniar. Lopta šla len do súboja Škrtela so Schickom. Slovenský kapitán ju stačil vypichnúť. Chcel ju i získať, opustil svoj post. Bližšie k lopte mal však Pavelka. Rozohral na Jankta, ktorý využil neskoré dostúenie od Pekaríka. Oblúčikom hľadal dvojicu Vydra a Schick. V tom momente ich mal Škriniar na starosti sám. U prvého menovaného stihol vystúpiť, no Schicka už do ofsajdu nevystavil. Útočník AS Rím v nájazde prehodil slovenského brankára Dúbravku a jediným gólom duelu rozhodol o triumfe Česka. Sled pozičných taktických chýb vyústil vo vypadnutie Slovenska do tretieho koša.

Výborných len 20 minút

„Do zápasu sme vstúpili podľa predstáv, prvých 20 minút bolo výborných. Na súpera sme vyleteli, vytvorili sme si tlak. Dominovali sme na lopte, vznikali šance. Ich gól však zlomil zápas,“ hodnotil zápas skúsený pravý obranca Peter Pekarík. V Herthe Berlín sa v aktuálnom ročníku ešte neobjavil ani na lavičke, no tréner Hapal mu dal proti Ukrajine a Česku dôveru na celých 180 minút. Práve Pekarík v druhom polčase nahral do najnádejnejšej pozície klubovému spoluhráčovi Dudovi, ktorý neskóroval. Bola to ojedinelá príležitosť. Proti dobre organizovaným Čechom sa hostia presadzovali ťažko. „Česi sa po góle nemali kam hrnúť, úplne to zavreli. Bolo veľmi ťažké dostávať sa cez nich, v niektorých situáciách sme si to sami komplikovali. Detaily rozhodujú, dnes to bolo o jednej vyloženej premenenej šanci,“ zhrnul Pekarík.

Slováci sa nedostávali do šancí, no až do konca im na obrat nielen zápasového vývoja stačili dva góly. „Verili sme. Tréner nás cez polčas nabádal, že môžeme otočiť. Stačil kontaktný gól, bohužiaľ, nedostávali sme sa ani do šancí čí nebezpečných priestorov,“ uznal Pekarík bezmocnosť v sterilnej kombinácii zverencov Pavla Hapala. Slovensko hralo v závere vabank v rozostavení 4-1-4-1. Post defenzívneho záložníka zastával Marek Hamšík. Čím viac ofenzívnych hráčov Hapal na trávniku mal, tým menej príležitostí im osamotený tvorca Hamšík dokázal vytvoriť. Postupom času sa hra Slovenska zmenila na prekopávanú stredovej zóny, za ktorou vo fyzických súbojoch dominovali obrancovia Česka.

Pekarík v Česku proti Kalasovi. (futbalsfz.sk)

Kvalifikácia nás len čaká

„V strede poľa bola veľmi ťažká rozohrávka. Nasledovalo naše zlé vystúpenie a veľmi dobrý nábeh Schicka. Pre neho to už potom bola jednoduchá situácia,“ vrátil sa k úvodu tohto článku Pekarík. Schick sa ako autor jediného gólu stal hrdinom federálneho derby. Rovnako ako v Trnave, kde zaznamenal zásah na konečných 2:1. Slovensko po troch prehrách v štyroch zápasoch Ligy národov skončilo v skupine posledné, vypadlo do tretej výkonnostnej kategórie. Zároveň, pre kvalifikáciu ME 2020 bude nasadené z tretieho koša. „Chceli sme sa udržať v skupine alebo postúpiť vyššie. Cieľ sme nesplnili, no nič hrozné sa nestalo. Kvalifikácia nás ešte len čaká, verím, že žreb bude prijateľný,“ pozerá sa na boje o Euro Pekarík.

Prvý ročník Ligy národov skončil pre Slovensko hrubým neúspechom. Samotný koncept, napriek tomu, že ho väčšina hráčov nedokázala vysvetliť ani po konci súťaže, priniesol i pozitíva. Najzásadnejším je minimalizácia prípravných stretnutí, medzištátne duely majú zo zásady patričný náboj. „Veľa odborníkov Ligu národov kritizuje, uvidíme, akú bude mať budúcnosť. Keby boli v skupine štyri mužstvá, bolo by to lepšie a zaujímavejšie. Odohrali sme však zápasy s kvalitnými súpermi, mali náboj. Išlo o nasadzovanie pre kvalifikáciu, nebrali sme to ako priateľské stretnutia,“ povedal Pekarík.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia