spravy.sk spravy.sk

Ďalší futbalový štadión v Bratislave na odstrel? Developer chcel stavať bytovky

Menší bratislavský klub FC Ružinov síce nemá seniorský tím a na futbalovej mape Slovenska nemá takú slávu ako iné veľké kluby v hlavnom meste krajiny a okolí, dorastenci však pôsobia v tretej lige a hráči zaznamenávajú nemalé úspechy. Len nedávno sa postavili proti výberom Bayernu Mníchov, Manchestru United, Barcelony či AC Miláno. O to šokujúcejšie vyznieva, že onedlho môžu prísť o svoj dlhoročný domov.

Klub z bratislavskej mestskej časti má veľkú históriu. Vznikol ešte v roku 1919 ako ŠK Kabel Bratislava, neskôr niesol názov Kablo. Na Sklenárovej ulici v blízkosti základnej školy a vedľa základnej umeleckej školy trénujú úspešní hráči do 18 rokov, tréneri sa starajú o dve stovky detí. Zápasy chodia hrávať do Rakúska a sú dobre známi aj manažérom z bundesligových klubov. O to šokujúcejšie vyznieva správa, ktorá sa dostala manažérovi klubu. Začiatkom mesiaca mu nečakane prišiel doporučený list s informáciou, že sa musia zo štadióna, na ktorom roky pôsobia, vysťahovať.

„Áno, dostali sme výpoveď, dôvod nepoznám. Nájomné normálne platíme. S predchádzajúcim konateľom sme mali ešte tento rok dohodu, že tam môžeme fungovať ďalšie dva či tri roky. Nikto so mnou nehovoril, nič som netušil, iba mi prišiel bez akéhokoľvek upozornenia doporučený list, že sa máme do troch mesiacov vysťahovať. Z obchodného registra som až následne zistil, že v spoločnosti, ktorá pozemok vlastní, došlo k zmene konateľa. Nakoniec sa mi na neho podarilo nakontaktovať, zatiaľ iba povedal, že všetko u majiteľov preverí. Viac neviem,“ vyjadril sa pre Bratislavské noviny manažér klubu Pavol Kukla.

Na štadióne v Ružinove za čias trénera Dušana Galisa pravidelne trénovala aj slovenská futbalová reprezentácia. (foto: facebook)

Vysťahovanie sa z priestorov a zrušenie ďalšieho štadióna by malo pre FC Ružinov zrejme likvidačné následky, a to aj z hľadiska záväzkov voči Slovenskému futbalovému zväzu či voči samotným deťom a ich rodičom. „Dokonca je vedľa nás domov dôchodcov a ja som im ponúkol, že by mohli k nám chodiť cvičiť. Neprichádzajú k nám len deti z Ružinova, ale aj z iných mestských častí. Ak deťom zoberú všetky priestory, nebudú si mať kde vybiť svoju energiu, alebo si ju budú vybíjať niekde inde a takto sa z nich ľahko môžu stať vagabundi. Tu v tíme vznikajú skutočné priateľstvá, deti sa učia ako spolu vychádzať v kolektíve, čo vedia neskôr previesť aj do školského či pracovného života,“ dodal Kukla.

Majiteľom pozemkov pod štadiónom je eseročka BETA Group, jej vlastníkom je ďalšia eseročka Investpoint, tá zas patrí firme Rovitoll Limited, registrovanej na Cypre. Developer sa už roky na tomto mieste snaží postaviť niekoľko bytoviek, v minulosti sa o to reálne pokúšal. Najskôr však musí získať záväzné stanovisko z magistrátu, že je stavba v súlade s územným plánom mesta, následne musí získať povolenie zo stavebného úradu mestskej časti. Starosta ani mestskí poslanci s tým však vtedy nesúhlasili.

„V roku 2017 hlavné mesto posudzovalo žiadosť o stanovisko k investičnému zámeru na stavbu ´Polyfunkčný komplex Sklenárova´ v Ružinove od spoločnosti BETA group, s.r.o.. Pred ukončením posúdenia však žiadateľ stiahol svoju žiadosť a predložená dokumentácia mu bola vrátená. Hlavné mesto do dnešného dňa nevydalo žiadne záväzné stanovisko k investičnej činnosti na predmetných pozemkoch,“ povedala pre Bratislavské noviny hovorkyňa magistrátu Zuzana Onufer.

Štadióny a futbalové ihriská v Bratislave miznú, ten v Ružinove môže byť najbližším obetným baránkom. (foto: facebook)

Redakcii regionálneho periodika sa podarilo pred týždňom spojiť s konateľom BETA Group Martinom Križanom, k situácii sa však vtedy vyjadriť odmietol. Až v týchto dňoch sa nechal počuť, že „spoločnosť BETA Group, s.r.o., ktorá desať rokov podporuje šport v lokalite Sklenárova bez akejkoľvek podpory mestskej časti Ružinov či mesta Bratislava, neplánuje v súčasnosti výstavbu v tejto lokalite.“ Na otázku, aké sú teda budúce zámery spoločnosti, Križan, mimochodom vyučujúci na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského, iba dodal, že „niekoľko športových zoskupení prejavilo záujem o dlhodobý prenájom pozemkov.“ Budúcnosť FC Ružinov, rovnako ako jeho súčasného štadióna, tak nateraz ostáva záhadou.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mládež

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia