spravy.sk spravy.sk

Talent Bayernu kvôli dcérke s leukémiou na tri roky skončil. Teraz je späť

Keď ho v pätnástich vyhodili z akadémie FC Liverpool, nezlomilo ho to. V treťoligovom Tranmere Rovers ako sedemnásťročný v jednej sezóne nastrieľal 6 gólov a pridal 5 asistencií. O mladý zjav sa zaujímali kluby z Premier League, anglický krídelník Dale Jennings sa po dovŕšení dospelosti rozhodol pre životnú výzvu. Podpísal s nemeckým gigantom Bayernom Mníchov, kde sa mal z rezervy postupne prepracovať do prvého tímu. Vtedy ešte netušil, že o štyri roky neskôr ako hráč MK Dons ukončí hráčsku kariéru.

Bolo toho na mňa veľa

Jenningsa na zápasoch Tranmere pravidelne sledovali skauti anglických klubov z vyšších súťaží. Keď mu tréner povedal o prítomnosti zástupcov Bayernu, myslel si, že si z neho uťahuje. „Keď si ma tréner zavolal, myslel som, že som niečo vyviedol,“ spomína s úsmevom Jennings v rozhovore pre BBC: „Neuvedomil som si, o aký veľký prestup vlastne ide. Bolo neslýchané, aby niekto z Tranmere išiel do Bayernu. V tom čase som sa tým príliš nezapodieval. Chcel som len hrať futbal a spoznať odlišný štýl v Nemecku.“

Dale Jennings v Bayerne Mníchov. (twitter)

Jennings si krátko po príchode do Bavorska potrhal krížne väzy v kolene. Vynechal takmer celú prvú sezónu. Rok od zranenia debutoval na krídle pred obrancom Alabom v prvom tíme, trénerovi Juppovi Heynckesovi sa v prípravnom dueli proti Unterhachingu odvďačil gólom. Zranenia sa však vracali, Jennings sa premiéry v súťažnom zápase v Allianz Arene nedočkal. Okrem toho mu robila problém komunikácia na ihrisku: „Učil som sa nemčinu polroka, no nedarilo sa mi. Malo to vplyv na moje výkony na ihrisku, začalo byť toho na mňa veľa.“ Druhú sezónu v Bayerne strávil v rezerve, po nej - osemnásť mesiacov pred vypršaním kontraktu - odišiel do anglického druholigového Barnsley.

Nemohol som sa ani pohnúť

Jenningsa neobchádzali zranenia ani po návrate do Anglicka: „Nie je nič horšie ako sledovať z tribúny svojich spoluhráčov bez možnosti im pomôcť. Bolo to demotivujúce. Vždy, keď som sa dostával do formy, objavilo sa niečo, čo ma zrazilo na zem.“ Barnsley vypadlo do tretej ligy, polrok z dvojročného pôsobenia v klube strávil na hosťovaní v Milton Keynes Dons. Tam v lete 2015 odišiel na riadny prestup. Debutoval 15. augusta, na tri roky to bol jeho posledný zápas. Vážne si poranil koleno, klub s ním rozviazal zmluvu. Namiesto honby za návratom na trávniky, rozhodol sa venovať dcérke Mile, ktorej diagnostikovali leukémiu. Tá ostatných 14 mesiacov podstupuje intenzívnu liečbu, do konca roka by sa mala zbaviť všetkých príznakov.

zdroj: Dale Jennings strieľa prvý gól po návrate do futbalu.

„V tom čase nezáležalo na ničom inom. Chcel som byť so svojou dcérkou 24 hodín denne, futbal bol na poslednom mieste priorít. Bolo to ťažké. Boli dni, keď som nechcel robiť nič, nemohol som sa ani pohnúť. Moja priateľka a deti boli jedinou motiváciou, aby som vstal a urobil to. Mentálne som sa trápil. A veľmi,“ priznáva otvorene Jennings pre BBC. Rodina prednedávnom dostala konečne pozitívnu správu o vývoji dcérkinej choroby. Pre kedysi nádejného futbalistu to bol signál, aby sa vrátil do práce. „Cítim, že stále mám čo ponúknuť. Akoby som mal tú mentalitu, keď som ako tínedžer pôsobil v Tranmere. Chcem proste víťaziť a zlepšovať sa. Znovu si užívam futbal,“ hovorí Jennings, ktorý sa pokúša o comeback v tíme z deviatej anglickej ligy Runcorn Town. Pri októbrovom debute ho opäť sledovali skauti, zástupcovia médií na čele so Sky Sports, no najmä tri jeho deti vrátane najstaršej Mily. A to je pre Jenningsa dôležitejšie než prítomnosť skautov Bayernu Mníchov.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia