spravy.sk spravy.sk

Česko: Súper s vyčistenou klímou, dobrými hráčmi a neodhadnuteľnou zostavou

Dvadsaťpäť rokov od rozdelenia si na jeseň dvakrát zmerajú sily reprezentačné výbery Slovenska a Česka. Odborníci i osobnosti sa pred stretnutím zhodujú, že výhoda je na strane Slovákov, okrem domáceho prostredia má mať tréner Ján Kozák k dispozícii kvalitnejších a talentovanejších hráčov, ktorí pôsobia v poprednejších ligách a dosahujú za ostatné roky lepšie výsledky. Ako je na tom v súčasnosti Česko?

Prvoradou je zmena hlavného trénera. Doterajšiemu Karlovi Jarolímovi zlomili väz štvorgólové prehry v zápasoch proti Austrálii (0:4) a Rusku (1:5), česká reprezentácia predtým nikdy v histórii natoľko vysokým rozdielom neprehrala. Nástup kormidelníka Jaroslava Šilhavého vzbudil medzi verejnosťou prevažne pozitívne reakcie. Jarda (Šilhavý) bol dlho asistentom Karla Brücknera, hovorilo sa mu ‚Brücknerovo dítě‘. Myslím si, že pre túto funkciu má najväčšie predpoklady. Je to dobrý a férový chlap, hodí sa k reprezentácii. Má taký štýl jednania, že hráči pôjdu za ním. Vie mužstvo zostaviť,“ zhodnotil pre Blesk trénerskú zmenu Jiří Štajner, ktorý ako hráč zažil Šilhavého v pozícii asistenta pri reprezentácii a následne pod jeho vedením v Liberci získal majstrovský titul.

Dobrý ohlas mal jeho príchod aj medzi súčasnými reprezentantami, ktorí vraj pociťovali zmenu hneď na prvom stretnutí pri zraze. „Myslím si, že sa trochu vyčistila klíma. Atmosféra je uvoľnenejšia než pri minulých zrazoch. Musím povedať, že prvé dni boli veľmi pozitívne. Dúfam, že to takto bude pokračovať aj po zápase so Slovenskom,“ reagoval na margo zmien a problémov mladý útočník Patrik Schick. „Sami ale dobre vieme, že za výsledkami nie je iba tréner. Neznamená to, že keď sa vymení, tak všetko bude inak a začneme vyhrávať,“ rozumne rozprával v rozhovore pre iDnes.cz dvadsaťdvaročný, najmladší hráč aktuálnej nominácie.

Iný prístup trénera Šilhavého sa odrazil už pri prvotnej nominácii, v ktorej bolo od menoslovu Jarolíma viacero zmien. Vracajú sa napríklad Matěj Vydra, Josef Šural či Bořek Dočkal, mimo hry zostali Ondřej Petrák, Tomáš Hořava a Jan Bořil, Roman Hubník skrz rodinné dôvody potvrdil koniec v reprezentácii. Situáciu trénerovi sťažili aj početné zranenia, od úvodu sa hovorilo o absencii tria Jan Kopic, Jan Sýkora a Tomáš Kalas, po víkende sa k maródom pridali Radim Řezník, Josef Hušbauer a Lukáš Hejda, prísť napokon nemohol ani Vladimír Darida. „Veľa sme za hráčmi cestovali a rozprávali sa s nimi. Aktuálna situácia im nie je ľahostajná, tešia sa sem, všetci chceli bojovať a pokúsiť sa odčiniť posledné výsledky,“ povedal tréner Šilhavý po oznámení nominácie. „Mrzia nás výpadky zranených, najmä Kopic a Kalas patrili medzi stabilných hráčov. Máme alternatívy. Síce nie lídrov typu Nedvěd, ale sú tam chlapci, ktorí sa vodcovskej role môžu chopiť, či Dočkal, či Gebre Selassie, či Kadeřábek, či Darida,” dodal.

Zatiaľčo jedenástka Slovenska je prakticky nemenná, odhadnúť prvú zostavu od trénera Šilhavého je náročné, aj vzhľadom na nové mená, aj vzhľadom na zdravotný stav kádra. Problém zostaviť potenciálnu zostavu proti Slovensku majú i české médiá. „Šilhavého prvá zostava sa ťažko odhaduje. Dočkal, Pavelka, Čelůstka?“ znie nadpis na portáli iDnes.cz. Kým z našich brankárov v klube chytáva len Martin Dúbravka, Česi majú na výber z opôr španielskej Sevilly Vaclíka, francúzskeho Rennes Koubeka a brémskeho Werderu Pavlenkou. V obrane musia vymyslieť novú stopérsku dvojicu, nakoľko obaja zo stabilného dua chýbajú. Hviezdni krajní beci z nemeckej Bundesligy Kadeřábek a Gebre Selassie hrávajú v kluboch napravo, naľavo zostáva len Novák z Trabzonsporu.

Ako portál píše, typické rozostavenie trénera Šilhavého spočíva v piatich záložníkoch a jednom hrotovom útočníkovi, podobne ako v prípade Slovenska. Spoločnú minulosť má tréner s Dočkalom, ktorý po neúspešnej čínskej anabáze žiari za oceánom v MLS, s Pavelkom vyhrali v Liberci majstrovský titul, dnes zarezáva v istanbulskom Kasimpase. Jeho dvoch koňov by mohol doplniť Souček z tímu ligového lídra Slavie Praha, alternovať tam môžu i Barák z Udinese či Vydra z Burnley. Obaja však preferujú kraj zálohy, kde si ale pýtajú miesto Masopust či ofenzívny Šural so Schickom. Na hrote môže hrať aj Krmenčík, ak Schick či Vydra dostanú priestor v zostave inde.

Ani fakt, že slovenská reprezentácia dosahuje lepšie výsledky a v rebríčku FIFA sa nachádza o 21 miest vyššie, nepovažuje tréner Ján Kozák za dôvod robiť zo Slovenska pred Čechmi favorita. „Pred zápasom sa nahovorí všeličo, ale dôležité je dianie na ihrisku,“ povedal tréner Slovenska. „Z pohľadu klubovej úrovne je český futbal ďaleko pred slovenským. Ak hrá majster priamo skupinu Ligy majstrov, o niečom to svedčí,“ tvrdí Kozák, ktorý si ani nemyslí, že by mali Česi problém s kádrom. „Česi majú veľa hráčov v zahraničí, či už v talianskej, nemeckej, prípadne španielskej lige. Kvalita hráčov je vysoká, nedarí sa im len stabilizovať káder tak ako si to žiada. Ale to je ich problém.“

Nástrahy nevyspytateľného Česka vníma aj jeho asistent Štefan Tarkovič. „Zápas bude mať svoje špecifiká. Najmä z toho pohľadu, že bude stáť na lavičke mužstva nový tréner. Nemali sme možnosť vidieť žiadne stretnutia, v ktorom by podobný výber trénoval. O tieto informácie sme ochudobnení. Na druhej strane tréner zanechal určitý rukopis v tímoch, ktoré trénoval predtým, napríklad naposledy v pražskej Slavii. Má za sebou niekoľko úspechov, v súčasnosti solídne nastavenú komunikáciu, vybral si hráčov podľa nejakého typu a zloženia. Vieme, do čoho ideme, musíme sa sústrediť na seba a naše vlastné zbrane,“ uviedol na tlačovej konferencii pred zrazom. Uvidíme či to bude stačiť.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia