spravy.sk spravy.sk

Horné Orešany sa nezmazateľne zapísali do tohto ročníka Slovnaft Cup-u

Postupom cez Boleráz (2:1) v prvom kole sa dostali k prvému veľkému zápasu. Na futbalový štadión, ktorý sa náročne hľadá aj cez Google Mapy s najnovšou aktualizáciou, meral cestu bratislavský Slovan. Belasí dotiahli duel do víťazného konca, avšak s Marinom Ljubičičom v zostave, pričom nová posila už predtým nastúpila za Dunajskú Stredu. Za zeleným stolom sa tak rozhodlo o postupe Horných Orešian a výsledok 0:2 sa zmenil na 3:0. Keď následne prestrieľali Vrbové (z 1:0 na 1:3 a následne na 5:3), žreb im opäť prisúdil fortunaligistu, tentoraz zo Senice. A vývoj znovu priniesol zápis do štatistík. Záhoráci prichystali súperovi najväčší debakel aktuálneho ročníka.

Senica zvíťazila výsledkom 11:0, čím prekonala deväťgólové víťazstvá Trnavy nad Račou, Lipian nad Kráľovským Chlmecom a Košíc nad Odorínom. „Je to pre nás krutý výsledok. Od nedele, keď sme dohrali ligový zápas, sme sa pripravovali. Zišli sme sa v plnom počte osemnástich hráčov. Chlapci si pobrali dovolenky, boli sme odhodlaní a vyhecovaní podať dobrý výkon. Ešte cez polčas sme si za stavu 0:5 hovorili, aby sme nedopustili veľkú hanbu, ale bohužiaľ, dokumentovala sa kvalita. Ukázali to, čo Slovan neukázal a ukázať mal,“ povedal pre ProFutbal.sk stredopoliar Horných Orešian Jakub Hodulík, ktorý so spoluhráčmi označil posledný tím Fortuna ligy za ťažšieho súpera ako bol jej aktuálny líder. „Zhodli sme sa na tom už v kabíne cez polčasovú prestávku. Možno preto, že Slovan k zápasu nepristúpil tak zodpovedne ako Senica, respektíve neboli tak pripravení ako Senica. Možno preto, že Slovan nastúpil s lavičkou, no Senica, keďže nemá béčko, hrala v plnom počte,“ hľadal dôvody futbalista, ktorý odohral aj proti hráčom ako bol reprezentant Michal Šulla, Filip Hološko, Milan Rundič, Joeri de Kamps, Ibrahim Rabiu či Dejan Dražič celý duel.

Takto sa to začalo...

Takto to končilo...

Účastník najvyššej súťaže nechal v úvodných sekundách vyniknúť domácich, tí sa v rýchlom tempe pokúsili o jeden center i individuálny prienik do šestnástky. Lenže pri rozohrávke brankára v 2. minúte prišla chyba, ktorú fortunaligista hneď potrestal a Frank Castaňeda zaznamenal prvý zo svojich štyroch gólov v zápase. Domáci sa duel snažili opäť vyrovnať, zaujali najmä dlhé auty Mareka Planetu či Patrika Malého, po ktorých boli domáci futbalisti zväčša v hlavičkách úspešní, až kým sa im nepostavil do súboja robustný Seničan Carlos Daniel Kay z Kapverd. „Obaja to vedia hodiť veľmi dobre. Škoda, že to veľmi nevyužívame, ani v lige, ani teraz sa nám to využiť nepodarilo. Kebyže nedostaneme tak skoro prvý gól, možno by sa nám aj niečo uhrať podarilo,“ analyzoval hráč domácich s číslom sedemnásť.

Oproti zápasu s bratislavským Slovanom sa na lavičke ocitla trojica Andrej Mekký, Marek Planeta a Erik Babirát, všetci boli zhodou okolností počas zápasu proti Slovanu vystriedaní. Proti Senici sa už na ihrisko nepozreli. Miesto nich naskočili náhradníci, v útoku starší brat prvého menovaného Martin Mekký. „Zostava musela byť mierne pozmenená, keďže nás trápia určité zranenia, preto niektorí zostali na lavičke. Ale hrali sme s najsilnejším zložením, aké sme mali k dispozícii, žiaľ, aj tak sa to nevyvíjalo podľa našich predstáv. Andrej s Maťom sa stále podpichujú a doberajú, určite sa aj sami navzájom dobre pripravili na tento zápas. Škoda, že gól sa nám dať nepodarilo,“ povedal pripisujúc znechuteniu i únave. Tá prišla, pochopiteľne, v októbri skôr ako na začiatku sezóny proti Slovanu. „Pre nás amatérov to je ťažké po psychickej i fyzickej stránke, všetci popri futbale pracujeme a tak, logicky, tá tréningová činnosť a regenerácia nie je na vysokej úrovni, čo sa prejavilo.“

Okrem zostavy sa nemalá zmena udiala aj na lavičke. Tréner Radoslav Kollár, s ktorým sme vám priniesli rozhovor aj po zápase so Slovanom, na konci septembra pri mužstve skončil. Jeho miesto prevzal práve 25-ročný stredopoliar Jakub Hodulík. „Pán Kollár odstúpil a keďže mám licenciu, s vedením klubu sme sa dohodli, že do konca sezóny budem hrajúcim trénerom. Nie je to ideálne, naviac ak hráva tréner v základnej zostave, pretože sa musí sústrediť na hru a ešte pritom rozmýšľať koho vystriedať a ako to poskladať na ihrisku, aby to fungovalo. Mojim asistentom je náhradný brankár, ktorý mi pomáha. Na tréningu ale všetko funguje, sme predsa dospelí a rozumní, navzájom sa rešpektujeme,“ povedal smerom na svoje nové povinnosti bývalý hráč Trnavy či Interu, dnes živnostník v oblasti stavebníctva. „Za Spartak som prešiel všetky mládežnícke kategórie, po nich som išiel študovať na FTVŠ a upísal sa na dva roky Interu, s ktorým sa nám podarilo postúpiť do tretej ligy. Neskôr som trénoval žiakov v Senci a hrával v Báhoni, teraz som druhý rok doma v Horných Orešanoch,“ dodal Hodulík.

Keď vám tlieskajú po prehre 0:11, viete, že ste nehrali zle...

Na útulnom štadióne sa síce zišlo o tisíc ľudí menej ako proti Slovanu, ale aj 321 divákov vytvorilo väčšiu návštevu, než zvyčajne. Napriek veľkej prehre sa ľudia bavili futbalom a hráči hrali fair-play od prvej až do poslednej minúty. Na ihrisku ani mimo neho nebol ani náznak prejavu nenávisti či rasizmu, hoci za Senicu hral od druhého polčasu len jediný Slovák. Diváci sa bavili, sledovali pohyb kurzov v stávkových kanceláriách v priebehu zápasu, akurát hlásateľ občas odmietal čítať náročné mená hosťujúcich hráčov, prípadne ich prirovnával k hrdinom z telenoviel. Jeden z najkrajších momentov prišiel v 70. minúte, kedy niekoľkí mladí podávači lôpt za oboma bránkami začali skandovane povzbudzovať domácich, na moment strhli aj hlásateľa s mikrofónom. „Na ihrisku nebol žiadny konflikt, oba tímy hrali čisto a férovo. Ale veľa sme nekomunikovali, keďže väčšina z hráčov pochádza z Južnej Ameriky a z nás nikto španielsky veľmi nehovorí. Čo sa týka návštevy, trochu sme sa obávali, koľko ľudí príde o pol štvrtej poobede cez pracovný týždeň, ale myslím si, že nakoniec sa vytvorila pekná návšteva a vládla príjemná atmosféra,“ uzavrel Hodulík.

foto: Michal Šášky

Senica sa cez Hlohovec (4. liga), Dolné Vestenice a Horné Orešany (obaja 5. liga) dostala už do osemfinále Slovnaft Cup-u, kde spozná svojho súpera po žrebe, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 11. októbra o 10.00 hod. Pre posledný tím prvoligovej tabuľky sú pohárové výsledky dôležitou psychickou vzpruhou. „Najdôležitejší je postup. Výsledok je druhoradý, síce pre súpera krutý, ale mal by sa ukázať rozdiel líg. Keď som druhý polčas sledoval z tribúny, bolo mi ich aj ľúto, keď som videl, že už fyzicky nevládzu. Ale taký je futbal, museli s tým rátať. Priznám sa, že som čakal, že nás viac potrápia, keď so Slovanom prehrali iba o dva góly. No náš skorý gól zrejme zápas rozhodol a potom sa to už viezlo,“ povedal pre ProFutbal.sk kapitán Senice Erik Otrísal. „Určite nám pomôže, že sme sa víťazne naladili. Mohli by sme výhru preniesť aj do ligy. Keďže budeme bojovať o záchranu, nemôžeme nazvať pohár prioritou, ale určite sa sústredíme na čo najlepšie výsledky aj na tomto fronte,“ zakončil mladý stopér.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovnaft Cup

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia