spravy.sk spravy.sk

Česko má nového trénera. Odmietli víziu a pokračujú v klasickom móde

V lete otriasla Českom prehra s Austráliou (0:4), začiatkom jesene podobná hanba v Rusku (1:5). Česi neúspešne vstúpili aj do Ligy národov UEFA, keď doma podľahli Ukrajine (1:2). V kalendárnom roku 2018 prehrali štyri zo šiestich stretnutí, náladu si napravili len v Číne (4:1) a proti Nigérii (1:0). Tohtoročné skóre – 7:14. Nikoho neprekvapilo, keď sa stolička po zopakovaní najväčšej prehry v histórii definitívne pod trénerom Karlom Jarolímom zlomila.

Od utorka Česko hľadalo nasledovníka na lavičke. Premlelo sa niekoľko mien, ani nad jedným verejnosť vyslovene nejasala. Napokon sa ale našlo jedno také, ktoré vo viacerých evokovalo svetlo na konci tunela. Bol to Karel Poborský, bývalý hráč Manchestru United, legenda českej reprezentácie so 118 štartami, v súčasnosti patrón mládežníckych reprezentácií. Dva dni po odvolaní Karla Jarolíma sa naozaj stretol s druhým podpredsedom Futbalovej asociácie Českej republiky (FAČR) Romanom Berbrom i s jej šéfom Martinom Malíkom. Výsledok rokovaní – konkrétna ponuka.

Bol by to sympatický risk. Tak to skúsili Nemci s Beckenbauerom, Francúzi s Platinim či naposledy Ukrajinci so Ševčenkom. „Načrtli sme si s pánom Berbrom niektoré veci, ktoré sa mu prvotne páčili. Vôbec, na zväze bola myšlienka ukrajinského modelu dosť žeravá. Len nedopadla. Rozhodli sa pre Jardu Šilhavého. Trénera teda majú,“ prezradil pre Blesk už pred víkendom Poborský. „Následne som sa stretol s Martinom Malíkom. Ten mi ponúkol konkrétnu pozíciu v novom realizačnom tíme, teda asistenta Jaroslava Šilhavého. To som odmietol. To nie je rola, v ktorej by som sa videl. To pre mňa nemá zmysel.“

Volal po vízii, po koncepcii, po návrate reprezentácie na zväz. Nebál sa tvrdej roboty, chcel mať len slovo, jednoznačne stanovené kompetencie za zodpovednosť. Široká verejnosť i médiá tak ponuku FAČR, rovnako ako sám Poborský, odmietli a priamo či nepriamo označili za podradnú. „Aby na ihrisku staval kužele a čas od času urobil rozcvičku? Tento zbytočný medzikrok si mohli šéfovia futbalu odpustiť,“ komentoval Jan Palička z iDnes.cz, ktorý nápad vrátiť „borca s báječnou históriou do popredia futbalovej reprezentácie“ označoval až za revolučný.

Karel Poborský mal skoro všetko potrebné. Odhodlanie, nebojácnosť, premyslenú víziu, manažérske schopnosti. Všetko okrem trénerskej praxe. „Bola to stávka na kartu s legendárnym menom, ktoré má charizmu, zaujímavé názory, snahu sa učiť a nenechá si kecať do roboty. Lenže futbaloví šéfovia sa rozhodli pre Jaroslava Šilhavého,“ píše sa v komentári na iDnes.cz. Nie, žeby bola voľba Šilhavého zlá, bezpochyby ide o skúseného, rešpektovaného a na viacerých frontoch úspešného trénera, ktorý si tento post zaslúži. Ale „zatiaľ zostávame v klasickom móde,“ dodal novinár Palička s vierou: „Fungovať by to mohlo.“

Očakávalo sa, že už v piatok FAČR predstaví nového trénera, stačilo vraj doladiť posledné detaily. Ktovie, či sa dohadovala zmluva, či realizačný tím. Napokon ho svetu ukázali až v utorok, týždeň po najväčšej prehre v dejinách reprezentácie. „Jarda (Šilhavý) bol dlho asistentom Karla Brücknera, hovorilo sa mu ‚Brücknerovo dítě‘. Myslím si, že pre túto funkciu má najväčšie predpoklady. Je to dobrý a férový chlap, hodí sa k reprezentácii. Má taký štýl jednania, že hráči pôjdu za ním. Dokáže ich presvedčiť o tom, že to bude takto. Jarda vie mužstvo zostaviť. Myslím si, že tam nebude každý polrok pätnásť iných hráčov a každý zápas z jedenástich postov šesť odlišných,“ zhodnotil najnovší krok v českom futbale v rozhovore pre Blesk Jiří Štajner, ktorý zažil Šilhavého ako asistenta v reprezentácii a následne pod jeho vedením v Liberci získal majstrovský titul.

Na post asistenta si Šilhavý prizval svojho verného spolupracovníka Jiřího Chytrého, s ktorým spolupracoval už v Slavii či Jablonci. Novú generáciu bude zastupovať niekdajší kapitán českej reprezentácie Tomáš Galásek ako druhý asistent. Svoju premiéru si odkrútia už 13. októbra. V druhom zápase Ligy národov v Trnave proti Slovensku. Uvidíme ako sa svojho žezla chopia.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia