spravy.sk spravy.sk

V najlepšom treba prestať, povedal 42-ročný Polgár po poslednom zápase kariéry

Veľká osobnosť nielen bratislavského futbalu po dlhoročnej kariére definitívne zavesila kopačky na klinec. Prvé futbalové kroky urobil Peter Polgár v devínskom ŠKP, na výslnie ho dostalo pôsobenie v Slovane Bratislava. Po ročnej anabáze v maďarskom klube Zalaegerszegi sa vrátil do dresu Interu, svoju poslednú etapu si odkrútil v Senci a amatérsku v Rači.

Po troch rokoch v bratislavskej mestskej časti sa rozhodol pre koniec. Svoje posledné minúty si odkrútil proti úradujúcemu majstrovi Spartaku Trnava v národnom pohári. „V najlepšom treba prestať. Nechcel som skončiť v čase, keď budem počuť pokrikovanie z tribún, že už na ihrisko nepatrím. Nie je v tom žiadne zranenie, ani nič špeciálne. Začal som však už svoju 26. sezónu v profesionálnej kariére, začínalo to byť únavné i časovo náročné. Potreboval som sa posunúť ďalej,“ zneli prvé slová 42-ročného obrancu Petra Polgára po poslednom vyzlečení futbalového dresu. „Každá éra mala svoje čaro. Či to bol ŠKP, krásne i ťažké roky v Slovane, nádherný rok v Maďarsku, Inter, na záver kariéry Senec a úplná čerešnička Rača. Zážitkov bolo veľa, mnoho krásnych, boli i ťažšie chvíle. Som spokojný so svojou kariérou,“ obhliadol sa do minulosti.

Otázna zostáva budúcnosť, v tej najbližšej sa Polgár pri futbale nevidí. Ponuku však dostal od svojho posledného klubu, pekné gesto spravil po poslednom zápase aj tréner FK Rača, ktorý pre ProFutbal.sk povedal: „Ak by chcel trénovať, tak by som mu pokojne prenechal aj svoje miesto, pretože Peter bol veľký hráč, je ešte väčší človek a neskutočná osobnosť,“ lichotil mu mladý tréner Lukáš Luknár. Bratislavská legenda však tieto ponuky zatiaľ odmieta. „Teraz si musím od futbalu trochu oddýchnuť, i keď nemôžem vylúčiť či sa k nemu v nejakej podobe neskôr nevrátim,“ povedal hráč, ktorý už tretí rok pokračuje v kariére len popri civilnom zamestnaní.

Svoje kvality a skúsenosti dokazoval Polgár i v úvodných dvadsiatich minútach, kde s bravúrou a istotou zastavil nejeden útok Trnavy. Po 22. minútach ho tréner symbolicky vystriedal, všetci hráči a zaplnené tribúny svoju hviezdu vytlieskali. „Bolo to milé. Vedel som, že sa čosi chystá, ale nečakal som to, nekonzultovali so mnou podobu tejto rozlúčky. Prekvapili ma chalani i vedenie, chcel by som im poďakovať. Vždy som sa medzi nimi cítil ako doma,“ s úsmevom hovoril Polgár. „Väčší vzťah som však mal k číslu 21, ktoré som začal nosiť v Slovane a odvtedy sa so mnou viezlo. Keď som však prišiel do Senca, mal ju obsadenú Ondrej Neoveský, ktorý mi ju dať nechcel. Presedlal som teda na dvadsaťdvojku a odvtedy mám vzťah aj k dvadsaťdvojke,“ vysvetľoval so smiechom.

Aké to bolo pre slovanistu končiť kariéru práve proti Spartaku Trnava? „Nič špeciálne. Konečný výsledok (0:9) samozrejme mrzí, chlapci nezvládli ťarchu a bol tam neuveriteľný rešpekt a strach. Ale osobne som to nevnímal nijak špecificky. Keď som bol v Slovane, boli sme rivali, no teraz Trnave aj fandím, keď reprezentuje Slovensko. Osobne som síce nebol na žiadnom zápase, ale v televízii som videl všetky. V minulej sezóne nastavil vtedajší tréner správny smer, nový zostal pri jeho filozofii. Hrajú na to, na čo majú a hrajú to dobre. Klobúk dole pred tým, čo dokázali,“ reagoval obávaný obranca na margo niekdajšieho tradičného rivala.

Trnava dosiahla posledné úspechy najmä zásluhou slovenských hráčov, ktorí tvoria prakticky celú základnú jedenástku. Začlenila sa tak do minulosti, kedy najväčšie úspechy dosahovali práve kluby so slovenskými futbalistami. „Pripomína mi to obdobie v Slovane, má to svoje podobné črty. Avšak, Trnava nie je výkladná skriňa slovenských futbalistov, pretože výkladná skriňa slovenských futbalistov pôsobí v zahraničí, zhodnotil futbalista, ktorý zažil s belasými i dvojsezónny pád do druhej ligy. Slovan stále pozorne sledujem, hoci sa nestotožňujem s ich filozofiou. Iste, nie je ľahké zaplatiť najlepších slovenských futbalistov, oni vám našu ligu hrať nebudú. Vzhľadom na cestu, ktorou sa vydali, je asi prijateľné nosiť hráčov zo zahraničia. Skôr sa mi však páči filozofia Trenčína, ktorý vďaka silnému skautingu donesie mladých a talentovaných hráčov, ktorých posúva ďalej. Slovan od nich alebo zo zahraničia hráčov kupuje, no azda nikto z nich výrazne nevystrelil, ani ich Slovan nespeňažil. Táto cesta zatiaľ žiadny osoh klubu neprináša. Kiežby sa to zmenilo,“ zaželal si na záver Polgár.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia