spravy.sk spravy.sk

Dovolenka sa zmenila na nové pôsobisko, Valjent hľadal nový klub s jednou podmienkou

Až štvrtina kádra, ktorý na prvú reprezentačnú akciu v ročníku 2017/18 zložil tréner Ján Kozák, sa v lete zapojila do čachrov na transferovom poli. Zmenou pôsobiska prešiel aj najmladší člen tímu, obranca Martin Valjent vymenil na jeden rok Apeninský polostrov za Pyreneje. Teraz patrí medzi hlavných adeptov na náhradu za zranenú oporu Petra Pekaríka v reprezentácii.

Odchovanec dubnického futbalu odišiel do Talianska ešte v roku 2013, kedy po ňom siahla Ternana, hrajúca o stred tabuľky talianskej druhej ligy. Poslednú sezónu už v tíme iba hosťoval, po jeho službách zatúžilo prvoligové Chievo. Ternana však skončila uplynulú sezónu posledná a vypadla do Serie C, letnú prípravu tak strávil v kádri účastníka elitnej súťaže. „Bola to prakticky moja prvá kompletná príprava v tomto tíme, avšak keď podpísali nového stopéra, usúdil som, že moja šanca sa presadiť sa znižuje. Vytušil som, že tréner preferuje skúsenejších stopérov a hráčov, ktorých už pozná. Myslím si, že pre mladého hráča je lepšie pravidelne hrať, hoc aj nižšiu ligu, ako sa len pozerať na skúsenejších kolegov z lavičky. Preto som požiadal vedenie, aby ma v prípade záujmu iných klubov uvoľnilo na hosťovanie,“ popisuje svoje starosti na začiatku novej sezóny Martin Valjent.

Historický moment, gól Martina Valjenta na európskom šampionáte slovenskej dvadsaťjednotky do siete domáceho Poľska, 16. júna 2017 v Lubline. (foto: TASR)

Svoj nový futbalový krok si poctivo zvážil, napokon pomyselne len preplával cez Tyrrhenské more k ostrovu pri Španielsku. Z viacerých záujemcov si vybral druholigistu RCD Mallorca. „Z môjho hľadiska boli najlepšou voľbou, navyše ma veľmi chceli. Odkedy som sa o ich záujme dozvedel, do dvoch týždňov som podpisoval kontrakt. Trošku sa to možno vlieklo na nejakých detailoch, no keďže bol záujem obojstranný, nebol žiadny problém dohodnúť sa,“ hovoril 22-ročný obranca, ktorý prezradil aj kľúč, podľa ktorého si vyberal nový klub. „Pravdou je, že som chcel ísť do tímu, kde by som hral na poste stopéra. Nie ako v Taliansku, kde som postupne vymenil azda všetky pozície. Stred obrany je moja poloha, cítim sa tam prirodzene a chcem sa tam zdokonaliť. Nehovorím, že univerzálnosť je zlá, no keď meníte posty z týždňa na týždeň, raz hráte napravo, raz naľavo, raz v strede poľa, tak len ťažko podáte stabilný výkon a pre hráča nie je ľahké sa okamžite preorientovať na rozdielne povinnosti,“ vysvetlil.

Ako portálu ProFutbal.sk ďalej prezradil, táto destinácia mu bola osudná. „Zhodou okolností som bol na Malorke aj na letnej dovolenke. S priateľmi sme boli na Palme, centre Malorky, kde sme prechádzali aj okolo obchodu s klubovými suvenírmi. Zo srandy som im povedal: ‚Nebojte sa, my sa sem ešte raz vrátime!‘ To som ešte netušil, že o dva mesiace to bude v mojom prípade pravda,“ rozpráva mladý futbalista, ktorý si bude musieť zvykať na viacero nových vecí. „Dohromady som bol v Španielsku po presune z Talianska asi desať dní aj s cestou. Býval som na hoteli, väčšinu dňa som trávil v športovom centre. Keď sa vrátim, mal by som už ísť do vlastného bytu a postupne si budem musieť zvyknúť na nový harmonogram, ale aj štýl života. Ľudia sú tu uvoľnení, na všetko majú čas. To síce platí aj pre Talianov, ale tu je to ešte výraznejšie. Všetci sú usmiati, pozitívni a otvorení,“ priblížil svoj nový domov.

Hoci bol v Španielsku len krátko, cez víkend ho tréner prekvapivo zaradil do základnej zostavy na pôde Alcorconu. Domáci vyhrali 1:0. „Priznám sa, vôbec som nečakal, že by som mohol hrať už v prvých zápasoch. Prehra bola zaslúžená, nepodali sme taký výkon ako v predchádzajúcich dvoch kolách. Pre mňa to bola veľká škola, zažil som úplne rozdielny štýl. V Španielsku sa hrá na oveľa väčšom priestore. Napríklad, v Taliansku bráni mužstvo ako celok na vlastnej polovici, v Španielsku máte množstvo súbojov jeden na jedného, ak spraví obranca chybu, už to zachráni len brankár. Je to zas niečo nové, ale verím, že ma to obohatí,“ komentoval Valjent, ktorý si už dlhšie brúsi jazyk na španielčinu aj cez rôzne aplikácie a webstránky. „Začal som sa učiť zo srandy Duolingo, ale už dávno predtým ako som vedel o záujme Malorky, len som sa chcel naučiť nový jazyk. Teraz som to trošku zintenzívnil a keď sa vrátim, tak začnem chodiť na kurzy španielčiny. V tíme som totiž jediný, kto po španielsky nerozpráva, v tíme sú samí Španieli, prípadne hráči dlhodobo pôsobiaci v krajine, dorozumievam sa teda takou zmiešanou taliančino-španielčino-angličtinou. Jazyk je v tomto smere veľmi dôležitý. Hoci španielčina možno neznie úplne rozdielne od taliančiny, predsalen je to iný jazyk a iné slová. Chcem sa čo najlepšie a najrýchlejšie zabývať v novom prostredí.“

Účastník vlaňajších majstrovstiev Európy do 21 rokov v Poľsku už dnes patrí medzi užší výber, s ktorým pracuje kormidelník seniorského družstva Ján Kozák. Popri dlhodobom zranení reprezentačnej stálice Petra Pekaríka sa javí Valjent ako jeden z hlavných adeptov na jeho post, tréner ho vychválil aj na nominačnej tlačovej konferencii. Popravde, ja som ani neočakával, že budem nominovaný. O to viac som ale šťastnejší, že môžem vidieť svojich kamarátov. Všetci sme dobre naladení, každý sa teší na zápasy, už len prísť na zraz je veľká vec. Azda budeme šťastní aj na konci,“ zaprial si s úsmevom pred zápasmi proti Dánsku a Ukrajine. Svoju premiéru si odkrútil začiatkom leta proti Maroku, teraz o miesto na kraji obrany sa pobije s Norbertom Gyömbérom, Róbertom Mazáňom či univerzálom Erikom Sabom. „O zranení Petra som sa dozvedel iba v posledných dňoch. Neočakávam, že by som mal byť hlavnou náhradou, hoci som pripravený na všetky alternatívy. Som stopercentne k dispozícii trénerovi, nech sa akokoľvek rozhodne,“ uzavrel talentovaný obranca Martin Valjent.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Španielsko - LaLiga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia