spravy.sk spravy.sk

PRED EL: Trenčín s rozpadnutou defenzívou na prahu historického úspechu

Víťaz historicky prvého play off Fortuna ligy o miestenku v európskych pohároch zvedie v záverečnom štvrtom kvalifikačnom kole Európskej ligy odvetný súboj s cyperským AEK Larnaka. Prvý zápas skončil nerozhodne 1:1.

Trenčín si dosiaľ kráča európskou cestou bez zakopnutia, vyradil čiernohorský tím Budúcnosť Podgorica (2:0, 1:1), poľský Górnik Zabrze (1:0, 4:1) i holandského favorita Feyenoord Rotterdam (4:0, 1:1). V domácej súťaži zatiaľ okrem prvého zápasu, v ktorom mu rozhodca vylúčil dvoch hráčov, neprehral. Larnaka ako štvrtý tím tabuľky a víťaz národného pohára odštartovala svoju púť až v druhom kole Európskej ligy. Bez inkasovaného gólu vyradila írsky celok Dundalk (0:0, 4:0) a ešte výraznejšie si zgustla na rakúskom súperovi Sturm Graz (2:0, 5:0). Najvyššiu súťaž ešte nezačala, jej prvé víkendové kolo odložili.

Aj keď slovenský zástupca otvoril skóre zásluhou Holanďana Sleegersa, cyperský protivník do piatich minút vyrovnal gólom 35-ročného Španiela Acorana Reyesa. V oboch mužstvách prevláda veľká prevaha legionárov, za Larnaku dokonca nenastúpil ani jeden domáci hráč, v drese Trenčína traja Slováci. „Stretnú sa dva dobré tímy s dobrými filozofiami. Oba potrebujú skupinovú fázu. Súper má viac skúseností než my, videli sme to v prvom zápase. Nepotrebuje mnoho šancí, hrá veľmi priamo. Bude to však zložité aj pre Larnaku. Môžeme sa od nich veľa naučiť, ale sme mladí, hladní a sebavedomí. Vyradili sme Feyenoord, tak kedy máme postúpiť, keď nie teraz?" kládol hypotetické otázky tréner AS Ricardo Moniz.

Kormidelník trenčianskeho celku sa bude musieť v prvom rade popasovať so zložením defenzívy, rátať nemôže so skúseným stopérom Jamesom Lawrenceom, ktorý deň pred stretnutím prestúpil do belgického Anderlechtu, ale ani s vykartovaným stredopoliarom Abdulom Zubairuom. „Takto to vyšlo, musíme to rešpektovať. Na predzápasovom tréningu to snáď vyriešime. Hoci James bol nesmierne dôležitý, myslíme len pozitívne a na možnosti, ktoré máme. Máme veľmi silný káder, videli sme to v stretnutí so Slovanom. Prehrávali sme 0:3 a zázračne sme vyrovnali na 3:3,“ upozorňuje Moniz, ktorý dal v prvom zápase šancu dvojici Šulek - Skovajsa, v lige zase nastúpili Paur - Mašovič. Vracia sa i uzdravený Kleščík„Teším sa po zranení, ktoré bolo možno dlhšie, než som očakával. Budem si vážiť každý jeden zápas a každú minútu. Uvidím, ako sa rozhodne tréner, no štart v lige je pozitívny krôčik,“ povedal futbalista.

Stretnutie sa odohrá vo štvrtok 30. augusta o 17.30 hod. na AEK Aréne v Larnake, figuruje aj v televíznom programe Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na druhom kanáli (Dvojka). Rozhodcovia pochádzajú z Ruska, hlavným bude Sergei Karasev. Úspešnejší tím postúpi do skupinovej fázy Európskej ligy, ktorá sa bude žrebovať v Monacu v piatok 31. augusta, deň po odvetnom stretnutí.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia