spravy.sk spravy.sk

PRED EL: Spartak jednou nohou v skupine, od senzačného úspechu ho delí posledný krok

Úradujúci slovenský majster pokračuje v spanilej jazde európskymi pohármi. V odvete play off Európskej ligy proti slovinskému celku Olimpija Ľubľana nastúpi s náskokom z prvého duelu, kde zástupca spod Tatier zvíťazil 2:0.

Spartak najprv v Lige majstrov vyradil bosnianskeho súpera Zrinskij Mostar (1:0, 1:1) a poľskú Legiu Varšava (2:0, 0:1), nad ich sily však bola Červená hviezda Belehrad (1:1, 1:2 po predĺžení). Pokračuje tak v druhej najprestížnejšej súťaži proti Ľubľane. Tá sa porúčala z Ligy majstrov už po prvom kvalifikačnom kole, nad jej sily bol Qarabağ z Azerbajdžanu (0:1, 0:0), v Európskej lige si to však postupne zlízli severoírsky Crusaders (5:1, 1:1) a fínsky HJK Helsinki (3:0, 4:1). Aj vzhľadom na tieto výsledky si kormidelník Trnavy myslí, že dvojgólový náskok nemusí nič znamenať. „Takýto výsledok je najzradnejší. Príde veľká ofenzívna sila, nič nie je rozhodnuté. Čaká nás ťažký zápas,“ uvedomuje si tréner Radoslav Látal.

Trnava podľa vlastných slov obetovala pre dostatok síl v pohárovej Európe výkony a výsledky vo Fortuna lige, čoho dôsledkom je priebežná siedma priečka s ôsmimi bodmi po šiestich kolách. Rovnaký počet kôl odohrala aj Ľubľana s identickým bodovým ziskom, zmena je len v horšom skóre. V poslednom kole ukázali svoju silu na ihrisku Domžale, kde už v 25. minúte vyhrávali 2:0. „Podali sme skvelý tímový výkon a rovnaký potrebujeme podať aj v Trnave. Na postup nám treba tri góly, čo nie je vôbec jednoduché, ale aj doma sme si vypracovali dosť šancí. Len ich musíme premeniť,“ povedal stredopoliar Rok Kronaveter, azda najlepší hráč Ľubľany v prvom zápase a tiež strelec prvého gólu do siete Domžale. „Trnava má dobré mužstvo. My sme doma zohrali dobrý duel, množstvo šancí sme však premárnili. Teraz to môže byť opačne.“

V Olimpiji prišlo pred odvetou k vnútroklubovému zemetraseniu, ktoré neprežil kormidelník Aleksandar Linta. Jeho funkciu dočasne prebral Safet Hadžič, po zápase na lavičku zasadne Zoran Barišič, už deviaty tréner od roku 2015. Okrem toho sa, napriek trinástim gólom v ostatných dvoch predkolách, ozývajú sťažnosti aj na zloženie kádra. „Máme pred sebou náročnú úlohu a pomerne dosť problémov. Ja jednoducho nemôžem pochopiť, čo mali v pláne moji predchodcovia a ako si predstavovali, že môžeme Spartak zdolať, keď v Trnave nebudeme mať k dispozícii klasického útočníka. Na zozname je len Ivan Lendrič, ktorý po dlhej prestávke stále nie je pripravený na taký náročný zápas,“ citoval Hadžiča slovinský denník Delo.

Nemalé problémy ale musia riešiť aj Látalovci, v prvom zápase nemohli rátať s kapitánom Borisom Godálom, druhý skúsený stopér Martin Tóth bol po polhodine vylúčený a nebude tak môcť naskočiť v odvete, rovnako ako dirigent hry Anton Sloboda. Ten bude pauzovať pre žlté karty. Po zranení sa vracia Čanturišvili, kormidelník hlási aj ďalšie zranenia. „Situácia nie je dobrá, ale nechcem to rozoberať. O zostave sa rozhodnem pred zápasom, ale áno, nejaké problémy máme,“ v skratke odpovedal na otázku na tlačovej konferencii Látal„Vieme o problémoch súpera, kabína správy zachytila. Podstatné je, že u nás sa nič nemení,“ usmial sa kapitán Boris Godál.

Rozhodujúci duel pohárovej cesty by mal sledovať podľa PR manažéra Spartaka Mareka Ondrejku vypredaný štadión, hoci ráno pred zápasom sa na internete ešte stále objavuje viac ako tisíc voľných vstupeniek. Cena jednej je 15 eur, poslednú várku klub pustil do predaja iba deň pred stretnutím. „Hostí príde sto až stopäťdesiat, celkovo sme im ponúkli deväťsto miest, tak ako nám povinnosť káže. Dnes (v stredu - pozn. red.) sme uvoľnili ďalších osemsto lístkov, ktoré boli rezervované pre partnerov, teraz išlo všetko do predaja,“ priblížil aktuálnu situáciu.

Stretnutie sa odohrá vo štvrtok 30. augusta o 20.30 hod. na Štadióne Antona Malatinského v Trnave, v priamom prenose ho odvysiela Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) na svojom druhom televíznom kanáli (Dvojka). Hlavným arbitrom duelu bude Talian Luca Banti. Úspešnejší tím postúpi do skupinovej fázy Európskej ligy, ktorá sa bude žrebovať v Monacu v piatok 31. augusta, deň po odvetnom stretnutí.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia