spravy.sk spravy.sk

V zápase Dúbravkovho Newcastle nastúpili proti sebe identické dvojičky

Úvodný duel 2. kola anglickej Premier League Cardiff City - Newcastle United bol z hľadiska výsledku nezaujímavý. Duel dvoch tímov, ktoré by mali bojovať v spodnej polovici tabuľky, skončil bez gólov. Vzrušenie nastalo až v samom závere, keď Newcastle už bez vylúčeného Haydena v 96. minúte nepremenil pokutový kop. Zápas prirodzene vzbudil interes u slovenských fanúšikov, gólman Martin Dúbravka vychytal hosťom čisté konto. Stretnutie však prinieslo ešte jednu milú zaujímavosť. Na súpiskách dvakrát figurovalo meno Murphy. Na domácej strane Cardiffu hral do 78. minúty Josh, za hostí od 70. nastúpil Jacob. Ide o identické dvojičky, proti sebe nastúpili po prvý raz.

Dnes 23-roční mladíci sa narodili v londýnskej štvrti pod štadiónom Wembley. Obaja futbalovo vyrastali v Norwich City, mali rovnaký program, zostrih, oblečenie, boli totožní. Bývalý kouč City Chris Hughton prezradil, že pre lepšiu identifikáciu ich nútil nosiť rozdielne farebné kopačky. Ako deti vypomáhali v rodinnej reštaurácii, za dve libry na hodinu umývali riad. Práca im nevoňala, východisko videli vo futbale. „Rodičia nám vraveli: ,Keď sa nepresadíte s futbalom, budete robiť toto!´ Nebolo to o tých dvoch librách na hodinu, bola to životná lekcia,“ spomína Jacob Murphy. S bratom sa navzájom ťahali, trávili hodiny na ihriskách. Boli dvaja, mali loptu, ďalších spoluhráčov nepotrebovali. „Bolo skvelé mať vždy po boku svojho futbalového kamoša,“ hovorí o bratovi Joshovi Jacob: „Keď sme trénovali na záhrade, vždy sa jeden postavil do brány. Proste sme milovali tú hru, chceli sme si pomáhať, zlepšovať sa. Až keď sme mali šestnásť, pomysleli sme si, že to môže byť naša práca.“

Jacob a Josh Murphyovci. (nufc.co.uk)

Josh Murphy je ľavý krídelník, Jacob pravý. Až do roku 2017 boli spoločne v Norwich City, aj keď väčšinu času trávili na hosťovaniach. Spoločne reprezentovali Anglicko do 19 rokov, Jacob si zahral i za „dvadsaťjednotku“. „Nikdy sme medzi sebou nemali rivalitu. Keď sa jednému nedarilo, druhý sa ho snažil povzbudiť. Je zvláštne, keď vidím, akí súťaživí sú iní súrodenci,“ hovoril pre The Sun Jacob Murphy. Ten v roku 2017 odišiel do Newcastle United, v úvodnej sezóne odohral 25 zápasov v Premier League. Josh toto leto zamieril do tímu nováčika z Cardiffu. „Nikdy sme proti sebe nehrali súťažne. Bude zvláštne ísť proti nemu do sklzu,“ smial sa pred stretnutím Jacob Murphy. Mladíci ôsmimi minútami vzájomnej konfrontáciou vstúpili do dejín, stali sa druhými dvojičkami a prvými identickými, ktoré v histórii Premier League nastúpili proti sebe. Pred nimi si proti sebe zahrali bývalí mládežníci Manchestru United Michael a Will Keanovci.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia