spravy.sk spravy.sk

Galakoncert Issu rozlúskol derby, Borbély: Petržalka nebola favoritom, skôr naopak

Prvé meranie síl dvoch tradičných bratislavských klubov na celoslovenskej úrovni od ich znovuzrodenia, fanúšikovia z hlavného mesta naň čakali bezmála dvanásť rokov. Atraktívny zápas však v Stupave hostil len deväťsto divákov, viac sa do miestneho tréningového centra nezmestilo. Niekoľko ďalších nadšencov sa snažilo zápas sledovať z neďalekej cesty.

Do zápasu vstúpila naoko aktívnejšie Petržalka, v úvodnej štvrťhodine sa snažila potrestať obranu Interu, ktorá nepôsobila najistejšie. Ani zo štandardky, ani z rohov a ani z kombinačných akcií však nevedela súpera výraznejšie ohroziť. Prakticky z prvého útoku domáceho tímu v pätnástej minúte však padol gól, Issa na krídle prešiel cez protihráčov ako nôž maslom a pred bránou našiel voľného útočníka Svečulu. Vedúci zásah povzbudil Inter a zaskočil Petržalku. „Prvý polčas hral Inter lepšie, nevedeli sme sa dostať do zápasu. Prekopávali sme lopty, nevedeli sme do hry zapojiť náš stred poľa,“ analyzoval príčiny neúspechu v rozhovore pre ProFutbal.sk tréner Petržalky Balázs Borbély.

Druhý polčas sa hra ustálila, petržalská lavička prestriedala a úspešne zahratý signál zo štandardky jej už po piatich minútach priniesol vyrovnanie stavu. „Cez polčas sme spravili jednu zmenu a trochu sme zmenili systém našej hry. Mám pocit, že to pomohlo, výkon bol z našej strany lepší, skvalitnili sme prácu v strede poľa, zbierali odrazené lopty,“ pokračoval v hodnotení Borbély, ktorý však napokon z ihriska schádzal ako porazený. Tri minúty pred záverečným hvizdom sa opäť s obranou pohral Issa a sám skóroval, v nadstavenom čase chytil Turčákovu penaltu Maťašovský. „Škoda straty lopty pred druhým gólom a zahodený pokutový kop. Remíza by zápasu svedčala rozhodne viac.“

Inter si tak pripísal v piatom kole svoje prvé víťazstvo v druhej lige, na druhej strane Petržalka, ktorá vstupovala do zápasu ako tretí tím tabuľky s tromi víťazstvami zo štyroch duelov sa mohla javiť ako mierny favorit stretnutia. „Prečo by sme boli favoritom? Nemyslím si, že to je správny pohľad, bodový zisk zo začiatku sezóny nás podľa mňa do tejto úlohy nestaval. Práve naopak, ak by sme si porovnali rozpočty oboch klubov, favorita by sme našli niekde inde,“ myslí si Borbély, ktorého vzápätí doplnil obranca Peter Petráš: „Derby zápasy nikdy favorita nemajú. Potvrdilo sa to aj teraz, napínavé to bolo až do poslednej sekundy. Diváci si prišli na svoje, bolo to derby ako má byť,“ povedal hráč, ktorý sezónu začal ešte ako kapitán Interu, následne prestúpil do Petržalky.

Smutným obrazom bratislavského derby bol najmä fakt, že sa musel odohrať v Stupave. V Bratislave totiž Inter nedisponuje ihriskom, na ktorom by mohol odohrať druholigový duel. Tribúny v tréningovom centre uchýlia šesťsto divákov na sedenie, tri stovky stáli popri ihrisku. Hŕstka ďalších zvedavcov sa združovala za štadiónom, odkiaľ dovideli aspoň na časť hracej plochy. „Derby malo svoj náboj aj vďaka slušnej návšteve, hoci škoda, že Inter nedisponuje aj lepšími priestormi pre viac ľudí. Zápas sa však musel každému páčiť, hoci bohužiaľ, skončil našou prehrou,“ vravel sklamaný Lukáš Gašparovič, jeden z najlepších hráčov hostí. „Veru škoda, že sa nestihli pristavať aj ďalšie tribúny, aby sa aj viac ľudí pomestilo. Zápas by si to zaslúžil. Napriek tomu to bola najlepšia atmosféra, akú som doteraz v druhej lige zažil, bola to reklama na dobrý futbal a zážitok pre všetkých zúčastnených,“ reagoval tréner Interu Miroslav Jantek.

Hoci víťazstvo dosiahol celý tím, krídelník Adekunle Issa, kmeňový hráč Trenčína, vyčnieval nad všetkými. Tréner Jantek ho pred sezónou označil za náladového hráča. „No a dnes tú náladu zjavne mal,“ zasmial sa dobre naladený kormidelník Interu. „Každý hráč má určitú povahu, Issa ju má pomerne ťažkú. Avšak, chápem ho, nemá ľahký život, žije ďaleko od rodiny, od domova, v rozdielnej kultúre. Tento duel rozhodla individuálna kvalita a on bol najlepším hráčom na ihrisku. Jeho talent, rýchlosť či práca s loptou sú na geniálnej úrovni. Celý týždeň som z neho cítil motiváciu, zápasu sa oddal. Nastavil si určitú latku a boli by sme radi, ak by sa ju v ďalších kolách snažil preliezť,“ komentoval Jantek.

O výsledku napokon mohol rozhodnúť pokutový kop, ktorý rozhodca odpískal po kontakte Prekopa so Štrbom v 92. minúte stretnutia, pokus Turčáka však spoľahlivo vychytal Maťašovský. Ten striedal počas zápasu bravúrne zákroky s chybami, v defenzíve žlto-čiernych absentovala lepšia organizácia, viazla komunikácia a chýbala trpezlivosť. „Dlhšie sa o tom bavíme, musíme rozhodne zmeniť celý koncept našej defenzívy. Hráči na seba musia vziať väčšiu zodpovednosť v osobných súbojoch v okolí šestnástky, kde sa často rozhoduje zápas, následne však musíme lepšie zvládať aj prechodovú fázu. Nie je to totiž len o obrannej línii, ale o celom tíme. Víťazstvo je len náplasťou, nie znakom našej bezchybnosti,“ uzavrel rozhovor pre ProFutbal.sk hlavný tréner nováčika.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia