spravy.sk spravy.sk

Bratislavské derby spomienkou na Juraja Halenára: Výborný človek, ktorý tu mal ešte byť

Novodobé dejiny slovenského futbalu dostali v lete 2018 tvrdý úder. Jedna z najvýraznejších postáv posledných rokov Juraj Halenár nás koncom júna vo veku čerstvých 35 rokov navždy opustil. Historicky najlepší strelec v slovenskej najvyššej súťaži a prvý muž klubu kanonierov bol ústrednou postavou sobotňajšieho derby zápasu Inter – Petržalka. V myšlienkach.

Trojnásobný slovenský reprezentant obliekal počas kariéry dresy troch najväčších bratislavských klubov – Interu, petržalskej Artmedie a Slovana. Okrem nich okúsil aj maďarskú súťaž za Nyíregyházu i českú ligu za Sigmu Olomouc. V závere kariéry nastupoval za druholigové Borčice, neskôr tiež za znovuzrodenú Petržalku a od januára 2017 za štvrtoligový rakúsky klub SV Gaflenz. Medzi slovenskou elitou nastrieľal dokopy 125 gólov. Nebohého ho našli posledný júnový deň, po sebe zanechal štvorročného synčeka Nicolasa.

Sobotňajšie bratislavské derby sa nieslo práve v myšlienke na Halenárovu počesť, kluby vyrobili pre tento duel špeciálnu sadu dresov s hráčovou podobizňou a menovkou. Keďže pravidlá nepovoľovali odohrať v nich aj samotný duel, hráči si ich obliekli len nakrátko pred úvodom. O slávnostný výkop sa postaral malý Nicolas, ktorému bude venovaný celý výťažok z dražby spomínaných dresov. „Tento spôsob nám napadol s Andrejom Kalinom (generálny manažér Petržalky – pozn. red.), považovali sme to za pekné a slušné gesto. Ďakujeme Interu, že sa pripojil a tiež ľuďom ako sa krásne zachovali a akciu podporili,“ povedal pre ProFutbal.sk bývalý hráč Interu a dnes hráč Petržalky Peter Petráš.

Halenár a Petráš spolu absolvovali pamätnú jazdu Artmedie v Lige majstrov počas sezóny 2005/2006. Okrem nich sa v nej objavil ako náhradný brankár Štefan Kollár (dnes tréner brankárov Interu) i kapitán vtedajšieho výberu Balázs Borbély (dnes hlavný tréner Petržalky). „Sú to spomienky, na ktoré sa nezabúda. Juraj však nehviezdil len v Lige majstrov, no v každom zápase. Bol úplne iný ako ostatní futbalisti,“ hovoril Petráš. Najpamätnejšími gólmi kariéry Juraja Halenára sú tri do siete slávneho Celticu Glasgow (5:0) v domácom súboji 2. predkola Ligy majstrov. „Každý deň na Ďura myslím. Stále čakám na telefonát, kedy mi zavolá. Bol to pre mňa skvelý kamarát, prakticky rodina. Výborný človek. Človek, ktorý tu ešte mal byť.“

Po Artmedii, kde dosiahol najväčšie individuálne kariérne úspechy, nasledoval angažmán v belasom klube. V Slovane odohral dokopy najviac zápasov, pôsobil v ňom dlhých šesť a pol roka. Bol vzorom pre fanúšikov i mladých, začínajúcich futbalistov. „Juraj bol výborný spoluhráč, dôležitý člen kabíny. Boli sme kamaráti, vždy sme v Slovane cestovali spolu. Mali sme k sebe veľmi blízko. Bolo medzi nami silné puto a o to silnejšie pre mňa bolo všetko, čo sa okolo toho odohralo. Ostali sme s Jurajom v kontakte, písali sme si len pár dní pred tou tragédiou, blahoželal som mu na narodeniny. Nikdy by mi nenapadlo, že poslednýkrát,“ priblížil pre portál ProFutbal.sk so slzami v očiach režisér petržalskej hry Lukáš Gašparovič.

Medzi hlavných organizátorov veľkolepého derby patril aj Jozef Barmoš, ktorý bol generálny manažér Interu v čase, keď Halenár ešte ako mládežník prestúpil do Interu z Lokomotívy Trnava. „Prišiel s povesťou talentovaného útočníka. Už ako vekom dorastenec ukázal gólový potenciál medzi elitou. Rozbehol u nás svoju kariéru a možno by v nej bola interistická stopa aj hlbšia, ak by neprišiel záujem petržalskej Artmedie, ktorá pôsobila v európskych súťažiach. Tam jeho kariéra nabrala oveľa väčší rozmer. Mali sme k sebe vždy otvorený vzťah, jeho odchod z tohto sveta doteraz neviem pochopiť a stráviť. Nedokážem sa s tým vyrovnať,“ rozprával dnes prezident Interu Barmoš

„Uvažovali sme o rôznych alternatívach ako si hráčovu počesť uctiť práve v tomto bratislavskom derby. Zároveň sme si ale uvedomovali, že to bude veľmi stresujúca udalosť aj pre synčeka Nicolaska a jeho mamu. Keď sme sa stretli na ihrisku či tribúne, neboli to žiadne príjemné pocity, bolo to smutné, emotívne. Som rád, že sme prijali iniciatívu Petržalky so špeciálnymi dresmi a dražbou, vyhodnotili sme si to ako najlogickejšiu variantu, nechceli sme túto pietnu chvíľu nijak naťahovať. Inter sa ako bývalý klub postavil k rozlúčke s Jurajom, dnes či na pohrebe, veľmi seriózne,“ zakončil pre ProFutbal.sk Jozef Barmoš, ktorý na futbalistovej poslednej rozlúčke predniesol krásny prejav a v sobotu so všetkými na zápase do neba odkázal:

Juraj, odpočívaj v pokoji!

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia