spravy.sk spravy.sk

Fanúšik Slovana po policajných represáliách: Bolo to účelové!

Bratislavský Slovan malo na štadióne Rapidu Viedeň vo štvrtkovej odvete 3. predkola Európskej ligy UEFA podľa predpokladov povzbudzovať približne 1500 fanúšikov. Prvé problémy nastali už pred samotným duelom, keď rakúska polícia zakázala slovenským priaznivcom spoločný vlakový výjazd. To však zo strany našich západných susedov nebolo všetko.

Ako je známe, Rapid neposkytol Slovanu ako hosťujúcemu celku 5 percent kapacity štadióna, namiesto približne 1500 lístkov tak „belasým“ pripadlo len tisíc. Ani tento počet ľudí sa však na štadión nedostal. Približne šesť stoviek sa totiž stalo obeťou divnej hry, kvôli ktorej nemali z futbalu absolútne nič. Práve naopak.

„Najprv nám zrušili vlakový výjazd, potom nám nedali dostatočné množstvo vstupeniek a nakoniec nám robili problémy po celej Viedni,“
rozhovoril sa pre ProFutbal.sk mladý fanúšik bratislavského Slovana, ktorý mal pôvodne taktiež v pláne vycestovať na odvetu „belasým expresom“. Napokon sa spolu s partiou vybrali do Viedne autami.

zdroj: youtube.com/Juventus

Prvé náznaky problémov ich postretli už na hraniciach. „Kontrovali každú jednu osobu, fotili si naše občianske preukazy do mobilov. Autá kontrolovali od kolies až po strechu,“ priblížil netradičnú kontrolu polície fanúšik Slovana. Po príchode do Viedne priaznivci približne polhodinu čakali na metro. „Všetkých nás nasáčkovali do troch vagónov bez klimatizácie, nedalo sa tam hýbať a po čase ani dýchať,“ tvrdí fanúšik Slovana. 

Práve v metre malo dôjsť k zlomovému momentu, kvôli ktorému polícia fanúšikov nepustila na štadión. Podľa prvotných informácií niekto zatiahol ručnú brzdu. „Nevidel som to, počul som rôzne verzie. Možno ju niekto zatiahol naschvál, no viem, že ľudia už boli nervózni. Vo vagónoch bolo dusno, nedalo sa dýchať. Niekto otvoril dvere nasilu. V troch vagónoch sa tlačilo asi šesťsto až osemsto ľudí. Vonku 30 stupňov a vypnutá klimatizácia. Sardinky v konzerve majú oproti tomu veľký komfort,“ neskrýval rozčarovanie fanúšik Slovana.

zdroj: youtube.com

Po vystúpení z metra sa dav priaznivcov vybral v obkolesení polície na štadión. Už vtedy vedeli, že stihnú prinajlepšom druhý polčas. Cestou natrafili na benzínové čerpadlo, kde si chceli kúpiť vodu. „Stáli sme pokojne v rade a postupne sme platili. Ja som bol medzi prvými. V tom tam nabehlo asi pätnásť policajtov a začali nás mlátiť obuškami a nasilu vyhadzovať z benzínky. Je jasné, že v tom momente niektorí zabudli, že majú v rukách vodu a utekali kade ľahšie. Ja som si svoju vodu zaplatil, no keď som sa otočil, policajt ma obuškom zasiahol do rúk. Voda mi spadla na zem, keď som sa po ňu zohol, chytil ma za tričko a vyhodil ma von. Snažil som sa jemu, i jeho kolegom ukázať bloček z nákupu, no policajt ma znovu schmatol a kopol…“ krúti hlavou mladý Slovák. Početná skupina fanúšikov bola následne obvinená z krádeže.

„Počas toho, ako sme čakali, čo s nami bude, na nás tureckí občania Viedne hádzali z okien sklenené fľaše. Polícia na to absolútne nereagovala. Keď sa skončil futbal, otočili nás a išli sme späť. Samozrejme, nie metrom. Chodil pre nás autobus, ktorý postupne odvážal ľudí v 30-členných skupinách. Domov som prišiel o tretej ráno, futbal som nevidel a ešte k tomu som aj dostal niekoľko tvrdých úderov. Utvrdil som sa vo svojom názore na políciu a UEFA. Mrzia ma články a správy v médiách, ktoré nás len očierňujú. My sme Rakúšanom v Bratislave vyšli v ústrety, no vo Viedni to bolo úplne o inom,“
dodal pre ProFutbal.sk sklamaný fanúšik Slovana, ktorého ale zlá skúsenosť u našich západných susedov neodradila: „To určite nie, na výjazdy budem chodiť i naďalej. Ak ale niekedy pôjdem do Viedne, budem k nim mať prasný taký prístup ako oni k nám.“

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia