spravy.sk spravy.sk

Penaltový špecialista mal namierené do Realu, Chelsea z neho spravila najdrahšieho brankára planéty

Ešte do minulého roka bol najdrahším brankárskym prestupom histórie transfer Gigiho Buffona z Parmy do Juventusu v roku 2001. Stará dáma vtedy za dnes 40-ročnú hrajúcu legendu zaplatila 33 miliónov eur, na vtedajšiu dobu neuveriteľné peniaze. Od predaja Neymara do PSG však ceny na futbalovom prestupovom trhu dostali nový, priam astronomický rozmer.

Ešte pred pár týždňami kúpil Liverpool brazílskeho brankára Alissona za 75,3 milióna eur, ale túto zdanlivo nepredstaviteľnú sumu prekonala londýnska Chelsea, ktorá za Kepu Arrizabalagu zaplatila 80 miliónov eur.

Arrizabalaga. Nie, nie je to slovný hlavolam, ale meno najdrahšieho brankára planéty. O tomto, stále iba 23-ročnom gólmanovi, zrejme pred týmto megaprestupom veľa ľudí ani len nepočulo. V drese baskického FC Bilbao si však v priebehu posledných dvoch sezón vybudoval vynikajúcu reputáciu, a aj preto nechýbal na nedávnych MS v Rusku, kde robil dvojku Davidovi de Geovi.

Už bývalý tréner Španielska Lopetegui si pritom Arrizabalagu nevybral náhodou, pretože ešte ako tréner španielskej reprezentácie do 19 rokov na ME v roku 2012 dvoma zákrokmi vychytal južanom semifinálový rozstrel proti Francúzom. Jedným z nešťastných hrdinov Les Bleus vtedy bol aj Samuel Umtiti.

zdroj: youtube.com

V Bilbau začínal ako trojka, ale postupne sa vypracoval až na jednoznačnú brankársku jednotku. Jeho výborné výkony napriek mladému veku nezostali nepovšimnuté ani reprezentačným trénerom, ktorý mu pri zranení Pepeho Reinu dal príležitosť debutovať v národnom drese vo veku 22 rokov. V priateľskom zápase proti Kostarike si Arrizabalaga dokázal udržať čisté konto, Furia Roja vyhrala 5:0.

Takmer prestúpil do Realu


Ešte do posledného zimného prestupového obdobia bola výkupná klauzula mladého španielskeho gólmana 20 miliónov eur. To sa snažil využiť vtedajší tréner Realu Madrid Zinedine Zidane, ktorý o jeho služby prejavil záujem. Napokon sa však Zidane nepohodol s majiteľom kráľovského klubu Florentinom Perézom a z prestupu nebolo nič. Naopak, Arrizabalaga predĺžil kontrakt s Bilbaom do roku 2025 a jeho výkupná cena sa stala štvornásobnou. Presne 80 miliónov zaňho v uplynulých dňoch zaplatila Chelsea vedomá si toho, že jej prvý brankár Courtois mieri na Santiago Bernabeu.

zdroj: twitter.com

De Gea, Ederson, Čech, Arrizabalaga, Pickford, Lloris, Schmeichel, všetci títo špičkoví brankári sa predstavia v novej sezóne Premier League. Talentovaný Arrizabalaga bez výraznejších medzinárodných skúseností bude mať čo robiť, aby naplnil očakávania a investované peniaze, ktoré doňho majiteľ “The Blues” Roman Abramovič, respektíve nový tréner Chelsea Sarri vložili. Úvodný zápas novej sezóny odohrá Chelsea v sobotu 11. augusta na pôde Huddersfieldu.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Španielsko - LaLiga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia