spravy.sk spravy.sk

Slzami pokrstený štadión FC Nitra pýchou, zázrakom a príkladom pre ostatných

Na jednej strane sa vyníma Nitriansky hrad, na druhej Zobor. Pod nimi sa presne dvesto dní pilne pracovalo s jedným cieľom – aby sa do mesta vrátil prvoligový futbal na reprezentatívnej úrovni.

V krásnej oblasti vyrástol nádherný futbalový domov FC Nitra. Projekt Slovenského futbalového zväzu (SFZ) rekonštrukcie a modernizácie štadiónov tak dokončil už svoj pätnásty stánok, dokopy vyšiel na necelých osem miliónov eur (mesto: 5,5 milióna eur a zväz: 2,4 milióna eur). Na rekonštrukcii sa oficiálne začalo pracovať 15. januára tohto roku, len 3. augusta dostal klub právo na dočasné užívanie štadióna. Pre legislatívne ťahanice klub musel zrušiť plánovaný otvorený tréning pre fanúšikov dva dni pred stretnutím.

Pri kapacite 7246 divákov sa pri premiére zaplnilo 6068 miest. Zásluhou domácich fanúšikov, ale aj hostí z Dunajskej Stredy. Hoci domáci viedli po hodine hry 2:0, z troch bodov sa po dokonalom obrate napokon raduje klub zo Žitného ostrova. „Snom každého futbalistu je hrať pred plnými tribúnami. O to viac nás prehra mrzí – kvôli fanúšikom, ktorí pripravili fantastickú atmosféru, kvôli ľuďom, ktorí spravili za tých niekoľko mesiacov doslova zázrak,“ reagoval po zápase Pavol Farkaš.

Zatiaľčo v iných mestách sa na štadióny čaká dlhé roky, Nitra stihla rekonštrukciu prakticky za jednu polsezónu. Hoci na štadióne stále chýbajú drobné veci a musí prejsť niekoľkými miernymi úpravami, fanúšikov ani hráčov sa nič z toho priamo nedotklo a mohli si užiť premiéru naplno. „Tribúnami sa štadión pekne uzavrel, vyzerá krásne zvnútra i navonok. Teraz už môžem potvrdiť aj to, že sa v ňom tiež vynikajúco hrá. Presne takto by mali slovenské štadióny vyzerať. Nitra môže ísť príkladom,“ dodal skúsený stopér.

Podľa slov nitrianskeho trénera Ivana Galáda štadión dostane fanúšikov na tribúny, no udržať ich tam musia samotní hráči. „Samozrejme, nie je to iba o nás, vždy záleží od rôznych okolností, koľko ľudí príde. Nie vždy a všade chodí šesťtisíc ľudí na zápas. Preto patrí veľké ďakujem všetkým, ktorým sa na tomto celom podieľali a fanúšikom, ktorí nás hnali dopredu. Nitra si takýto štadión zaslúži,“ nadviazal brankár mužstva Lukáš Hroššo.

Počas rekonštrukcie našli Nitrania prechodný domov v Zlatých Moravciach, po návrate na vlastnú domovskú pôdu výrazne odľahne aj futbalistom pri príprave na jednotlivé ligové zápolenia. „Veru, konečne sme boli aspoň jeden deň udomácnení na vlastnom. Ihrisko bolo na výbornej úrovni, radosť hrať. Aj keď to nie je ešte celkom úplne dokončené, až si budeme môcť všetci vychutnať absolútne pohodlie tohto štadióna, bude to perfektné,“ uzavrela nitrianska jednotka.

Jediným čiernym bodom pamätného večera a otváracieho zápasu ostane prehra s Dunajskou Stredou. Prvým strelcom sa symbolicky stal kapitán tímu Miloš Šimončič po asistencii mladého odchovanca klubu Andreja Fábryho. „Lopta z rohu letela presne na mňa, snažil som sa ju len nasmerovať do brány. Keby sme boli vyhrali, radil by som ten gól azda najvyššie vo svojej kariére. Po tomto výsledku ale radosť nemám. Radšej by som ho vymenil za lepší výsledok a body,“ povedal pre ProFutbal.sk technický stredopoliar Šimončič.

„Veľmi sme chceli bodovať, ak nie aj vyhrať. Sami ste videli, o aký malý kúsok nám to ušlo. Samozrejme, diváci budú chodiť najmä vtedy, ak budeme hrať pekný futbal. Musíme ale k tomu pridať aj priaznivé výsledky, na ten nám teraz dobrý výkon nestačil. Tribúny sú bližšie, prostredie je futbalovejšie a atmosféra lepšia. Všetci veríme, že si budeme tento štadión spolu s fanúšikmi užívať pravidelne. Že ľudia budú chodievať na futbal, napriek tomu, že sme ich nepotešili, no snáď aspoň výkonom sme im dali pozvánku, aby prišli i nabudúce,“ uzavrel kapitán tímu. 

Najbližší domáci zápas odohrá Nitra v sobotu 18. augusta proti úradujúcemu majstrovi z Trnavy.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia