spravy.sk spravy.sk

Legionársky chlebík na Slovensku. ,Opica a ku*va,´ kričal, než po mne hodil fľašu

Na Slovensko prišiel z Nigérie krátko po osemnástych narodeninách. Zakotvil v Trenčíne, s ktorým hneď v prvej sezóne zvíťazil v lige aj v pohári. Minulý ročník strávil na hosťovaní v Prešove, túto sezónu bude 20-ročný stopér Maduka Udeh vypomáhať defenzíve Zlatých Moraviec. V sobotu so spoluhráčmi hodinu držali čisté konto na pôde majstra z Trnavy, inkasovali až po vymyslenej penalte. Vinníkom mal byť práve Udeh, no nebol to jediný kontroverzný moment nigérijského obrancu.

„Penalta nebola,“ odmietol Udeh jednoznačne v rozhovore pre ProFutbal.sk: „Súpera som sa nedotkol, kiežby Fortuna liga mala VAR (videorozhodca). Po pozretí videa by namiesto penalty on dostal žltú kartu za simulovanie. Spýtal som sa Miesenböcka, či som sa ho dotkol, len sa smial. Rozhodca nás stál bod.“ Situácia bola jednoznačná, domáci futbalista po sťahovačke ľavou nohou loptu pravou minul, pri pokuse o strelu padol. Vlasko z komicky nariadenej penalty strelil jediný gól zápasu. Ešte v prvom polčase si Udeh v jednom momente na vlastnej polke skomplikoval rozohrávku. Dostal sa pod tlak, zachránil ho faul napádajúceho hráča. Zostal ležať na trávniku, ošetrovali ho. Podľa pravidla musel pred pokračovaním hry na chvíľu opustiť plochu, vyprevádzal ho hukot. Nie tradičný piskot, no zvuky pripomínajúce prejavy opice. „Hu-hu-hu,“ ozývalo sa následne pri každom kontakte Maduku s loptou.

zdroj: Penaltová situácia od 03:36. (huste.tv)

„Poviem vám úprimne, som na to zvyknutý. Nemám s tým problém,“ hovoril v útrobách Štadióna Antona Malatinského usmievavý a pozitívny Nigérijčan: „Niečo podobné som zažil minulý rok v Ružomberku. Nie je to o fanúšikoch z konkrétnych miest, hlupáci sa nájdu všade. Takéto prejavy robia ľudia, ktorí rozmýšľajú ako pred dvadsiatimi rokmi.“ Maduka v stopérskej dvojici s Banovičom podal na pôde majstra solídny výkon. Zlaté Moravce dobre odpovedali na domáci výprask so Slovanom 1:4 z prvého kola Fortuna ligy. Bez troch centimetrov dvojmetrový stopér hosťuje vo ViOn-e do konca sezóny. Za materský Trenčín odohral najviac v sezóne 2016/17, v treťom predkole Ligy majstrov proti Legii Varšava nechýbal ani minútu, slovenský majster vypadol po výsledkoch 0:0 a 0:1.

zdroj: Maduka Udeh ako majster Slovenska s Trenčanmi u prezidenta SR Andreja Kisku.

Futbal je emotívna hra. Keď cítite frustráciu a chcete súpera uraziť, uchýlite sa k najplytkejším spôsobom. Maduka sa však pre ProFutbal.sk rozhovoril aj o skúsenostiach, keď ho rasová neznášanlivosť postretla aj mimo futbalového „bojiska“. „Pred týždňom som sa prechádzal v Nitre, niekto po mne vykrikoval ,opica, ku*va´ a následne po mne hodil fľašu. Na štadióne počas zápasu to nie je tiež normálne, no aspoň čiastočne pochopiteľné, pracujú tam emócie. Keď však túto nenávisť pocítite v 21. storočí v Európe mimo štadióna, no, utvorte si obraz sami,“ nenachádza Udeh pochopenie, no nechce zanevrieť na Slovensko: „Prišiel som sem hrať futbal. Svoj čas a energiu venujem veciam, ktoré si ju zaslúžia, nie hlupákom.“

#thankyouJesusforanotherday #blessedkids

Príspevok, ktorý zdieľa udeh Maduka (@mcu_5),

Odkaz Maduku Udeha rasisticky sa prejavujúcim fanúšikom:
„Mali by s tým prestať, nie je to normálne. Prišiel som na Slovensko, aby som hral futbal. Ľudia, ktorí mi dnes nadávali, môžu mať deti cestujúce či pracujúce v cudzine, na inom kontinente. Keby ich deti boli v zahraničí podobne diskriminované, neboli by z toho radi.“

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia