spravy.sk spravy.sk

Trnavčan Chudý fandí na európskej scéne aj Slovanu

„Už vlani sa stávalo, že sme nevedeli ideálne využiť presilu. Vieme dobre brániť, chodiť do brejkov, no tvoriť hru nám niekedy nevyhovuje. Trochu sme sa zľakli, nechceli sme otvoriť hru a inkasovať. Poznáme pohárovú matematiku, hrali sme, čo sme potrebovali. Je to však škoda, keď sme ich napádali a hrali vyššie, boli z toho potenciálne šance. Mohol byť väčší kľud, no hlavne, že sme postúpili,“ hovoril po domácej prehre 0:1 s Legiou Varšava slovenský brankár Trnavy Martin Chudý. Po zápase sa na Štadióne Antona Malatinského oslavovalo. Spartak postúpil do 3. predkola Ligy majstrov.

Úspech s odretými ušami

„Rozohrali sme si to v prvom zápase. Tam sme sa ich nebáli, hrali sme si svoju hru. Keby to vonku dopadlo inak, dnes by sme predviedli iný futbal. Priebeh odvety vyplýval zo stavu po prvom zápase,“ hovoril po stretnutí Chudý. Strážca trnavskej svätyne sa najviac zapotil paradoxne po nešťastnom kope svojho kapitána Borisa Godála. Ten v prvom polčase pri odkope loptu zluftoval, poslal ju na vlastnú bránu. „Boris ma počul, no už mal náprah, chcel to odohrať. Lopta mu nesadla, našťastie sa to podarilo zachrániť. Zbytočne by sme ich nakopli našou chybou. Vedeli sme, že začiatok potrebujeme uhrať na nulu čo najdlhšie,“ priblížil situáciu Chudý, ktorý loptu vyrazil z bránkovej čiary. Inak ho hráči Legie v prvom polčase príliš nepreverili, po Vešovičovom vylúčení v 37. minúte sa zdalo, že Trnava si postup bezpečne postráži.

Vylúčenie poľskému majstrovi pomohlo, Chudému sa začala kopiť robota, defenzíva zverencov Radoslava Látala bola preťažená. „Postup je veľký úspech, aj keď to bolo s odretými ušami,“ priznal po stretnutí český stredopoliar Jakub Rada a rozvil: „Boli to nervy, skomplikovali sme si to. Boli sme pasívni, báli sme sa o postup. Vylúčenia nám zahrali do kariet, na druhej strane, mysleli sme, že to v kľude dohráme a skôr nám to ublížilo.“ Keď Astiz po Godálovom nedôraze znížil stav dvojzápasu na 1:2, Legia lietala. Do otvorenej obrany začali prenikať trnavské protiútoky, hralo sa hore-dole. „Andeli“ s ponúknutým priestorom nevedeli pracovať. „Boli sme nervózni, začali sme si uvedomovať, že postup je fakt blízko. O to viac nás to stresovalo a zväzovalo nohy,“ opisuje Rada.

Odložiť ego a fandiť slovenskému futbalu

Trnava záverečný vabank súpera prežila, no vydýchnuť si mohla až s posledným hvizdom arbitra. „Legia má silu, je to kvalitný tím,“ pripísal kredit súperovi Chudý: „Majú 40-miliónový rozpočet, je to desaťkrát viac než máme my. Našou výhodou bolo - a stalo sa im to aj v minulých rokoch - že v lete nakúpili veľa hráčov a chvíľu sa zohrávajú. Nestalo sa im prvýkrát, že takto vypadli v európskych predkolách s papierovo slabším súperom.“ Podobne ako ligový titul z minulej sezóny, aj postup Trnavy v Lige majstrov stojí na taktickej disciplinovanosti a veľkej bojovnosti hráčov. „Bojujeme nielen za Trnavu, no i za Slovensko. Chceme pomôcť krajine zvýšiť koeficient. Bodaj by všetky naše tímy postúpili, na európskej scéne treba odložiť ego a fandiť slovenskému futbalu. Bez ohľadu na to, že v lige sme rivali,“ prezrádza Chudý.

Chudý začal ostatný ročník ako náhradník Martina Vantrubu. Po zranení mladíka sa chytil a do brány ho už nepustil. V úvode novej sezóny sa na striedačku mení s Dobrivojom Rusovom, šance dostáva v Lige majstrov: „Akceptujeme to, obaja sme v permanencii, pre mužstvo je to dobre. Každý si stihne oddýchnuť, sústrediť sa na svoj jeden zápas v týždni.“ Uvidíme, či kľúč bude platiť aj v nadchádzajúcich dvoch stretnutiach. Trnava v sobotu cestuje do Podbrezovej, uprostred budúceho týždňa odohrá prvý zápas 3. predkola zrejme na pôde Červenej hviezdy Belehrad. Aký súper podľa Chudého čaká „andelov“ v snahe postúpiť do základnej skupiny jednej z dvoch hlavných klubových súťaží v Európe? „Verím, že príde trošíčka šťastia, aby sa mohla zopakovať rozprávka Petržalky alebo Žiliny. Červená hviezda bude v ďalšom kole favorit. Bude silná na lopte, vie byť horkokrvná, možno sa nám ich podarí vyprovokovať. Pôjdeme tam s rozumom, streliť gól a ideálne neinkasovať.“

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia