spravy.sk spravy.sk

Futbal v Bratislave stále niet kde hrať, zobudí mesto derby Interu s Petržalkou?

„Neviem či ste si všimli pri vstupe do našej budovy tie krásne poháre. To je história, na ktorú sme pyšní. História, ktorá dokumentuje, že Inter bol nositeľom kvality bratislavského futbalu,“ začal predsezónnu tlačovú konferenciu prezident klubu Jozef Barmoš. Narozdiel od vitríny, po polroku sa minimálne z pohľadu cieľov v klube nič nemení.

Inter svoj návrat do celoslovenských súťaží zvládol, ako nováčik druhej najvyššej súťaže skončil v šestnásťčlennej tabuľke na ôsmom mieste, hoci zimoval na zostupových priečkach. Do nového ročníka vstupuje so zopár hráčskymi zmenami a novým kormidelníkom Miroslavom Jantekom. „Dôvod zmeny trénera určite nebol športový. Pán Brezovský však ešte pracoval aj ako učiteľ v Trnave, preto jeho dochádzanie bolo často komplikované. Pán Jantek je absolútny profesionál a pri tíme bude neustále. To naši chlapci potrebujú. S uplynulou sezónou prevláda spokojnosť, nemali sme veľké oči, boli sme si vedomí neskúsenosti a mladistvosti kádra. Medzi treťou a druhou ligou je zásadný kvalitatívny rozdiel a my sme sa dokázali na druholigovej scéne etablovať,“ hodnotil s odstupom času v rozhovore pre ProFutbal.sk Jozef Barmoš.

„Verím, že do novej sezóny vstúpime ošľahanejší a tiež odvážnejší. Hráči postupne dozrievajú, čo dokázala aj jarná časť, kedy prišlo k zlepšeniu výsledkov a na ne chceme teraz nadviazať. Našou filozofiou je vybudovať silnú kostru tímu, pokračovať v jednotnej koncepcii hry pre všetky hráčske kategórie a dávať priestor mladým futbalistom,“ premostil prezident Interu na sezónu 2018/2019. Tú Inter začal remízou s Pohroním, postupne by sa chcel prepracovať v tabuľke vyššie. „Táto sezóna bude pre nás testom našej ašpirácie na Fortuna ligu. Mojím želaním je, aby sme boli aspoň na dohmat od špičky. Postup však zatiaľ nie je časovo limitovaný cieľ, ak sa nepodarí v tomto ročníku, nič sa nestane. Osobne by som bol šťastný, keďže toto bude moja jubilejná desiata sezóna v Interi, aby najneskôr tá dvanásta už začínala ako fortunaligová.“

Tréner Jantek prišiel do tímu ako plnohodnotný tréner, ktorý bude pri mužstve nepretržite. (foto: FK Inter Bratislava)

Druholigista naďalej pokračuje v úzkej spoluprácou s AS Trenčín, z ktorého tiež hosťuje v Interi viacero futbalistov. „Nič sa v tomto smere nemení. Čo bolo pozitívne, to zachovávame. Nebavíme sa však až tak o spolupráci seniorských tímov, my máme totiž veľa mládežníckych tímov a trénerov, ktorí nemajú za sebou veľkú hráčsku minulosť, ani veľké trénerské skúsenosti. Čiže predovšetkým po tejto stránke prebieha odovzdávanie určitej metodiky, poznatkov a prebieha veľa stáží a konzultácií,“ približuje pozadie dohody oboch mužstiev Barmoš. Tak ako Trenčín vedie holandský majiteľ, tak aj do Interu sa pred aktuálnou sezónou pridružil holandský investor, vlastniaci odteraz polovicu klubu. „S Trenčínom nemajú nič spoločné, maximálne mohli prebehnúť nejaké odporúčania zo strany trenčianskych majiteľov, o tom však nič nevieme. Pán Hasoň, doterajší a stále polovičný majiteľ Interu, už dávnejšie deklaroval, že jeho finančné limity stačia na stred tabuľky druhej ligy a sám nevyskladá rozpočet klubu, ktorý chce byť plnohodnotný účastník najvyššej súťaže. Z tohto pohľadu je tento krok logický.“

Kedy sa vráti Inter do hlavného mesta? (foto: facebook/FK Inter Bratislava)

Špecifikum najbližšieho ročníka bude derby medzi historicky slávnymi a úspešnými bratislavskými klubmi Interom a Petržalkou. „Som rád, že v súťaži nemáme protivníka, s ktorým by sme sa nejakým spôsobom nenávideli. Máme tu len športového rivala. Som presvedčený, že naše súťažné derby zápasy vzbudia veľkú pozornosť a prilákajú veľký počet divákov. Možno práve vtedy pochopia ľudia, ktorí pre futbal nič nerobia a majú na to kompetencie, že treba podať bratislavskému futbalu urgentne pomocnú ruku. Petržalka vstupuje do súťaže na výnimku, Inter ani nehrá v Bratislave. Nevyhovuje Rapid ani ŠKP v Dúbravke. Pýtam sa: kde máme hrať? Niet kde! A ak Petržalke na jar neschvália ihrisko, kde bude hrať?“ kladie otázky, ktoré rezonujú hlavným mestom už dlhé roky.

Žiaľ, ani v lete teda dlhodobá snaha o návrat Interu do hlavného mesta nekončí, hoci sa dokončuje stavba nového Tehelného poľa. „Ako by Národný štadión mal patriť k hlavnému mestu, tak k mestu jednoznačne patrí aj Inter. Žiadne rokovania zatiaľ s nikým neprebiehali. Na druhej strane, myslím si, že štadión s veľkou kapacitou nie je práve ideálnym riešením. Vhodnejším riešením pre klub by bol Štadión ŠKP v Dúbravke,“ zamyslel sa prezident klubu a niekdajší uznávaný tréner a futbalový odborník. „Chceme, aby sa Inter vrátil tam, kde roky patril. To sú naše prioritné ciele a hľadáme dlhodobé riešenia. Stupava ním nie je, máme záujem využívať ju iba ako tréningové centrum. Chceme, aby zostal bratislavským klubom, aby hrával v Bratislave domáce zápasy, farby žltá a čierna odjakživa k mestu patrili. Máme na to historické a aj veľké morálne právo, staráme sa a vychovávame viac ako tri stovky mladých futbalistov. Mal by byť záväzok pre mesto vytvoriť pre nás podmienky, aby sme mali kde hrať zápasy. Bol by som rád, ak by to tak vnímala aj samotná Bratislava a ľudia na kompetentných miestach, ktorí by tieto veci mohli vyriešiť,“ zakončil Barmoš v rozhovore pre ProFutbal.sk.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia