spravy.sk spravy.sk

TOP 5 najočakávanejších štadiónov, na ktorý sa najviac tešíte?
zdroj: TASR, koláž: ProFutbal.sk

TOP 5 najočakávanejších štadiónov, na ktorý sa najviac tešíte?

Viacero popredných futbalových klubov na Slovensku stále čaká na dokončenie svojho domáceho stánku. V akom stave je aktuálne pätica najočakávanejších štadiónov a na ktorý sa fanúšikovia najviac tešia?

Ešte pred rokom sme túžobne čakali na dokončenie štadióna v hlavnom meste, Nitre či Dunajskej Strede. Aktuálne plánuje bratislavský Slovan už po druhýkrát vypredať Tehelné pole, MOL Aréna už pospájala tribúny a pod Zoborom zatiaľ krásna stavba fanúšikov do hľadiska neprilákala - tímu totiž chýbajú lepšie výsledky a len donedávna pokrivkávala aj ekonomická stabilita klubu. Priaznivci po celom Slovensku však ešte stále nie sú úplne spokojní. Kde ešte fanúšikovia netrpezlivo čakajú na svoj vynovený domov?

Štadión Sihoť | This is my sen academy

Klub: AS Trenčín

Kapacita: 11 500 miest
Plánované dokončenie: leto 2020

Trenčín je jeden z dvoch prvoligových klubov, ktorý aktuálne nehráva na domácom ihrisku. Minulú sezónu strávil na kopaniciach v Myjave, túto jeseň je pre nich domovským stánkom Žilina. Štadión na Sihoti je starou témou, rekonštrukcia sa dlhodobo odkladala. Klub na to doplácal v Európe, keď zápasy musel hrať mimo mesta. 

Dobrou správou je, že nové tribúny pod hradom Matúša Čáka už naberajú reálne kontúry, koncom leta sa začne práca aj na ostatných, hovorí manažér pre investičné projekty AS Trenčín Vladimír Martinko: „Naša predstava je, že spravíme ‚účko‘, čím splníme podmienky, ktoré boli stanovené stavebným povolením. Na konci mesiaca august pripravujeme práce na budovaní základov pre južnú i severnú tribúnu za bránami. Predpokladám, že ak pôjde všetko po poriadku do konca roka, budú v tieto tribúny v akej podobe ako aktuálne východná tribúna. Následne budú nasledovať práce na dokončení týchto tribún i hlavnej tribúny. Predpokladáme, že termín ukončenia by mohol byť 31. mája 2020.“ 

Stále existuje šanca, že Trenčania budú hrať doma, hoc na stavenisku, už jarnú časť aktuálneho ročníka. „Neviem, či sa na vlastný štadión vrátime v zime alebo až v lete, no určite to bude v priebehu nasledujúceho roka,“ povedal pred časom generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček.

Štadión ŠKF Sereď

Klub: ŠKF Sereď

Kapacita: neznáma
Plánované dokončenie:
 neznáme

Nielen v Trenčíne sa boria s podobnými problémami, doma nehráva ani minuloročný nováčik zo Serede. Keďže stav štadióna nezodpovedá reguliam, muži hrávali svoje zápasy v Nitre, v Myjave či na Pasienkoch v Bratislave. V aktuálnej sezóne zatiaľ hrávajú v Myjave. Priestory a najmä sociálne zázemie už nevyhovuje nielen pre dospelých, na hrane regulárnosti je už aj v nižších mládežníckych súťažiach. 

Zámer modernizácie štadióna odsúhlasili v júni aj mestskí poslanci, investícia však musí byť podľa vedenia mesta financovaná z viacerých zdrojov. Mesto vyhlásilo verejnú zbierku, ktorá sa týka spolufinancovania rekonštrukcie, tá má potrvať do mája 2021. Projekt rekonštrukcie štadióna je zatiaľ len v procese tvorby, známa nie je ani vizualizácia stánku. Aj preto sa nedá presne určiť, kedy sa fanúšikovia v meste môžu opäť tešiť na futbal. Nevedno ani, ako by aréna vyzerala, ani aká by bola jej prípadná kapacita. Všetko sa totiž môže odvíjať od dostupných financií. 

Urýchliť najnovšiu telenovelu môže Únia ligových klubov (ÚLK), riadiaca organizácia najvyššej súťaže totiž premýšľa nad tým, že klubom, ktoré dlhodobo nehrávajú zápasy v domovskom meste, neumožní pokračovať vo Fortuna lige.

Štadión SNP Štiavničky

Klub: MFK Dukla Banská Bystrica

Kapacita: 4 000 miest
Plánované dokončenie:
 koniec roka 2020

O rekonštrukcii Štiavničiek sa začalo najhlasnejšie hovoriť v roku 2012, kedy boli zahrnuté do vládou podporeného projektu Slovenského futbalového zväzu na rekonštrukciu futbalových štadiónov na Slovensku. Pôvodná vizualizácia však nepočítala s atletickým oválom, čo vzbudilo emócie u zástupcov atletiky i samotného správcu a vlastníka štadióna armádneho VŠC Dukla. Od projektu sa časom upustilo, SFZ prerozdelil peniaze určené pre Banskú Bystricu na ďalšie štadióny na Slovensku. VŠC Dukla zároveň začalo s prípravou projektu národného atletického štadióna. Tú napokon v závere minulého roka vláda podporila vyčlenením sumy 13 miliónov eur.

Stavebný ruch má začať už v lete postupnou demontážou súčasných prvkov štadióna, výstavba by mohla začať po výbere zhotoviteľa už na jeseň. Stavebné práce by trvali približne rok. Nový projekt za 13 miliónov eur napokon neprinesie nový štadión na Štiavničkách, ale len čiastočnú obnovu toho súčasného. Aj keď hlavný štadión sa na pohľad možno zmení len minimálne, výraznou obmenou prejde areál súčasných tréningových ihrísk, technologické vybavenie i rekonštrukcia útrob štadióna. Nejasné zostáva zníženie diváckej kapacity, technická správa zmieňuje len predpokladanú kapacitu približne 4-tisíc sediacich divákov. Dnes je na Štiavničkách oficiálne osadených 7 380 sedačiek a ďalších približne dvetisíc divákov sa zmestí do sektora na státie. Podľa posledných správ nie je vylúčené, že kapacita bude ešte upravená smerom nahor. 

Začiatkom júna 2019 o tom informoval portál bbonline.sk.

Košická futbalová aréna

Klub: FC Košice

Kapacita: 5 572 miest (možné navýšenie na 12 658 miest)
Plánované dokončenie:
 koniec roka 2019

Založenie akciovej spoločnosti Košická Futbalová Aréna a.s. bolo schválené už v lete 2014, telenovela okolo stánku v metropole východu tak trvá už viac ako päť rokov. Po dlhom čase je však radosť sledovať výstavbu arény, ktorá rastie do krásy a už na konci roka by mala prebehnúť kolaudácia dvoch tribún s trávnikom, čím by na štadióne už na jar mohol FC Košice hrávať druholigovú súťaž. Pôvodne mal stánok slúžiť aj pre košickú Lokomotívu, tá však aktuálne spadla do piatej ligy. 

Do budúcna sú v pláne aj ďalšie dve etapy výstavby, počas ktorej by štadión obkolesili ďalšie dve tribúny a kapacita by narástla na 12 658 miest na sedenie, mesto ale musí nájsť ďalších päť miliónov eur. Bez tejto investície by na štadióne nemohla hrať reprezentácia, na hostenie medzinárodného stretnutia totiž treba minimálnu kapacitu 8000 divákov, priestory na sedenie pre 500 VIP hostí a vyššiu intenzitu osvetlenia na úrovni 1400 luxov. Aj vzhľadom na chýbajúce financie sa však nedá odhadnúť, kedy tieto etapy výstavby prebehnú.

Tatran Arena

Klub: 1. FC Tatran Prešov

Kapacita: 6 500 miest
Plánované dokončenie:
 neznáme

Najstarší slovenský klub má možno aktuálne aj najdlhší príbeh okolo svojej výstavby. Siaha do roku 2008, kedy majiteľ Miroslav Remeta zvolal prvýkrát tlačovú konferenciu a ukázal verejnosti maketu nového štadióna s priľahlými budovami. Mal mať kapacitu 12-tisíc miest na sedenie, najmodernejšie technológie, športovo-zábavné centrum, obchody, hotel i parkovací dom. Tvrdil, že výstavba bude stáť 23 miliónov eur a peniaze na to má. Mesto mu odpredalo pozemky v okolí štadióna, plán sa však nikdy realizovať nezačal. Rokovania sa neustále komplikovali a predlžovali. Odvtedy prešovská samospráva odkúpila pozemky naspäť za údajne štvornásobnú sumu a predstavila nový, skromnejší projekt Tatran Arena. Štadión bol oproti prvým plánom o polovicu menší, bez podzemných garáží, miesto by si na ňom našlo 6 500 návštevníkov.

V decembri 2016 odohrali Prešovčania na svojom štadióne posledný zápas, plánovalo sa búranie a následne stavba od októbra 2017. Len búracie práce napokon začali v januári 2018, rok sa čakalo čo i len na požiadanie územného konania. Na trávniku vtedy hrdo stáli predstavitelia Tatran Areny či primátorka Turčanová. Odvtedy sa však prakticky nič ďalšie nestalo. Klub spadol až do tretej ligy a po rokoch sa dokonca mužstvo vrátilo na starý štadión zvaný Dedo, ale už bez zbúraných oválov, sedačiek či umelého osvetlenia. Keď ProFutbal.sk nazval schátraný štadión zrúcaninou, vedenie prešovského štadióna odobralo portálu akreditáciu na domáce stretnutia.

Aktuálne sa čaká na rôzne povolenia, rieši sa aj odvolanie sa neúspešných účastníkov stavebného konania. „Ak sa nám tieto procesy nepodarí ukončiť do októbra či novembra, reálne vidím najskôr začatie prác na jar budúceho roku,“ aktualizoval časové posuny vo výstavbe pre televíziu Markíza konateľ Tatran Areny Artúr Benes. Ďalší diel nekonečného príbehu môže napísať Slovenský futbalový zväz (SFZ), ohrozená je totiž 2,5-miliónová dotácia, kde bol v dohode medzi zväzom a zhotoviteľom stanovaný termín realizácie stavby do konca roka 2019. Tá sa však dovtedy s určitosťou ani len nezačne.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia