spravy.sk spravy.sk

PRED EL: Čo povedal Záhumenskému bývalý tréner Jarábek?

Necelé dva mesiace od skončenia posledného ligového ročníka štartujú štyri mužstvá už v priebehu tohto týždňa novú sezónu v pohárovej Európe. Na duel Dunajskej Stredy proti gruzínskemu Dinamo Tbilisi sa podrobnejšie pozrel aj portál ProFutbal.sk.

DAC získal historický bronz vo Fortuna lige a po prvýkrát od sezóny 1993/94 si zahrá európske pohárové súťaže. Žreb Európskej ligy UEFA im postavil do cesty najúspešnejší gruzínsky klub Dinamo Tbilisi. V prípade úspechu postúpi do 2. kvalifikačného kola Európskej ligy proti víťazovi súboja Derry City (Írsko) - Dinamo Minsk (Bielorusko). Fanúšikovia, ktorí sa nezmestili na vypredanú MOL Arénu, si budú môcť vychutnať duel v priamom prenose RTVS (Dvojka a rádio Regina). Stretnutie sa začína o 21.00 hod.

Posledné vystúpenie DAC v pohárovej Európe: v septembri 1993 ho vyradil z Pohára UEFA neskorší finalista Casino Salzburg. (foto: fcdac.sk)

Posila na každý post a rozlúčka Rossiho

Po jarnej časti opustili mužstvo až štyria hráči užšieho kádra, dlhodobo zranený stopér Noé Achille Kwin, pravý bek a strelec prvého gólu v novej aréne Marko Živkovič, univerzál Zoltán Kontár a stabilná postava stredu poľa Yves Simon Pambou. V klube takisto nepočítajú so službami trojice hráčov Matej Slávik, Bence Mervó a Lukáš Čmelík. Namiesto nich sa klub odhodlal posilniť každý post, aj preto prišiel bývalý brankár Prešova Adrián Slančík, obranca Milan Šimčák z Michaloviec, stredopoliar Máté Vida z Vasasu a útočník Maksym Tretiakov z ukrajinskej Odesy. Po skončení hosťovania prišiel Zsolt Kalmár do Dunajskej Stredy na trvalý prestup. „Naše mužstvo je dobre pripravené. Keďže niektorí hráči ako Maté Vida či Kalmár sa zapojili do prípravy neskôr, nemohli ešte nabrať správny rytmus do jednotlivých zápasov, preto s nimi nerátam do základnej zostavy. Počas prípravy však pracovali všetci chlapci veľmi dobre,“ komentoval pripravenosť svojho mužstva tréner Dunajskej Stredy Marco Rossi.

Dvojzápas s gruzínskym celkom bude zároveň rozlúčkou trénera Marca Rossiho so Žitným ostrovom, po ňom by sa totiž mal definitívne presunúť na lavičku maďarskej reprezentácie. „Nie som žena, aby som sa mohol sústrediť na viac vecí, takže v súčasnosti stále myslím iba na Dunajskú Stredu,“ humorne reagoval tréner Rossi ešte počas prípravného duelu. „Ľudia v meste aj v okolí čakali na tento duel roky, desaťročia. Motivácia nám rozhodne nechýba. V tomto momente nemyslím na to, čo bude po nich. Plne sa koncentrujem len na tento súboj, to isté platí aj o hráčoch. Chceme spraviť našim fanúšikom radosť,“ dodal na predzápasovej tlačovej konferencii kormidelník, ktorého by mal následne na nahradiť portugalský začínajúci tréner Hélder, niekdajší reprezentačný obranca a legenda Benficy Lisabon.

Záhumenský získaval informácie aj od svojho extrénera zo Zlatých Moraviec, Juraj Jarábek v roku 2016 totiž trénoval Dinamo Tbilisi. (foto: fcdac.sk)

Večne druhé Dinamo

Dinamu sa v ostatnej sezóne Erovnuli ligy podarilo umiestniť na druhom mieste iba o jeden bodík za Torpedom Kutaisi. Nakoľko v Gruzínsku hrajú opačným systémom ako u nás, sezónu majú aktuálne v plnom prúde. Vicemajster sa aj teraz nachádza na 2. mieste, o päť bodov za mestským rivalom Saburtalo. Tabuľku strelcov vedie záložník Dinama Otar Kiteishvili, za posledné dva ligové zápasy vsietil štyri góly z jedenástich. „Určite sú na tom momentálne fyzicky lepšie, nakoľko sa nachádzajú v strede súťaže. My sme ešte nemali možnosť nabrať zápasový rytmus. Dinamo je v lige dominantné, hoci pravdou je, že veľkých súperov v lige nemajú. Disponujú niekoľkými zaujímavými individualitami, ale sme pripravení ich silu limitovať. Verím našim kvalitám, našej pripravenosti a dôverujem svojmu mužstvu,“ dodal na margo súpera tréner Rossi.

Slovo pre trénera Juraja Jarábka

Kabína sa na svojho súpera v pohárovej Európe pripravuje dlhodobo. Ako prezradil obranca Tomáš Huk v rozhovore pre ProFubal.sk, už od žrebu si pozerajú rôzne videá a zisťujú informácie. Nedočkavý bol aj obranca Timotej Záhumenský. „Aj ja som si o nich všeličo googlil a volal som aj s trénerom Jarábkom. Nejaké informácie teda máme, tešíme sa na ich veľký štadión i na naše zaplnené tribúny. Myslím si, že je lepšie začínať vonku, ale ak uhráme dobrý výsledok, budeme mať veľké sebavedomie aj na ihrisku súpera. Pobijeme sa o dobrý výsledok, pre náš cieľ spravíme všetko. Každý pristupuje k príprave zodpovedne,“ povedala za hráčsku kabínu zimná posila DAC. Dvadsaťdvaročný futbalista hrával dovtedy pod taktovkou trénera Juraja Jarábka v Zlatých Moravciach, slovenský kormidelník však pred dvomi rokmi sedel práve na lavičke gruzínskeho klubu. „Vravel, že už tam pôsobia od jeho čias len traja hráči. Ubezpečil ma, že je to súper, ktorý sa dá poraziť. Odkázal mi, že máme postúpiť a roztrhať ich,“ exkluzívne pre ProFutbal.sk zakončil s úsmevom Záhumenský.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia