spravy.sk spravy.sk

Špalek sa rozhovoril o Taliansku: Na čo si majú dať Hancko s Mrázom pozor?

Vedenie žilinského letiska by postupne mohlo začať uvažovať nad pravidelným letom do Talianska. Z MŠK Žilina totiž týmto smerom začínajú prechádzať futbalisti pravidelným tempom. Nedávno sa dotiahol prestup obrancu Dávida Hancka do Fiorentiny a už je na spadnutie i transfer útočníka Samuela Mráza do Empoli. Len pred polrokom pritom zamieril na Apeninský polostrov aj Nikolas Špalek.

Zatiaľčo jeho bývalí spoluhráči budú v mužstvách najvyššej súťaže, on v stopách lídra slovenskej reprezentácie Mareka Hamšíka pôsobí v Brescii. Ako sa mu páči v druhej najvyššej súťaži v Taliansku porozprával pre portál ProFutbal.sk na májovej charitatívnej akcii v Žiline. „Momentálne som veľmi spokojný, krok považujem za správny a v novom pôsobisku sa mi podarilo uchytiť sa. S tímom sme sa navyše vyhli baráži o zostup, pravidelne nastupujem a zbieram skúsenosti. Keď mám väčšiu minutáž, logicky je aj viac priestoru niečo ukázať či skórovať. Som veľmi rád, že som v Brescii,“ reagoval Nikolas Špalek.

Hoci sa Brescii v posledných šiestich kolách sezóny nepodarilo zvíťaziť, o dva body sa baráži o zostup vyhla. V jarnej časti výrazne pomohli aj dva góly Špaleka – najprv v 26. kole vsietil gól proti poslednej Ternane, tri kolá pred koncom prispel k cennej remíze na ihrisku Cittadelly bojujúcej o postup. „Keď dáte gól v cudzine, je to absolútne iný pocit. Bolo fantastické oslavovať s toľkými ľuďmi na tribúnach,“ zveril sa a pokračoval: „S výsledkami a výkonmi sa to striedalo. Raz sme mali lepšie obdobia, raz sériu horších. V Serii B je to mimoriadne vyrovnané. Dva zápasy vyhráte a hráte o postup, dva prehráte a bojujete o udržanie,“ dodal.

Oproti pôsobeniu vo Fortuna lige sa musel adaptovať na trochu iné prostredie i štýl futbalu. „V prvom rade cítite väčší tlak na svoje výkony i na výsledky. Ľudia to prežívajú úplne inak. Takisto futbal je fyzicky oveľa náročnejší, liga je bojovnejšia a taktickejšia,“ vyjadril sa na margo futbalových vecí Špalek a vzápätí preladil aj na osobný život, v ktorom mu je stálou oporou partnerka. „Samozrejme, trávime spolu voľný čas, prípadne strávim sedem hodín na mobile s Lacim Bénesom alebo si zahráme na hernej konzole,“ zasmial sa. „Majú tam trochu odlišné stravovanie, väčšinou jem rôzne typy cestovín. Musel som si na to zvyknúť. Pomaličky chytám aj jazyk, snažím sa adaptovať sa.“

V rokoch 2004 – 2007 vyrastal v Brescii aj Marek Hamšík, líder slovenskej reprezentácie a doteraz aj SSC Neapol. „Nemyslím si, že by nás porovnávali, ešte som sa s tým nestretol. Predsa len sme iné typy futbalistov a hráme na iných postoch. Každopádne na Mareka spomínajú stále a iba v tom najlepšom. Niet divu, je to vynikajúci hráč a neustále to dokazuje na najvyššej úrovni, je dobrou reklamou pre Bresciu. Zároveň je dobrá reklama pre Slovensko, kam to dosiahol futbalista z našej krajiny,“ zamyslel sa dvadsaťjedenročný krídelník, ktorý by sa zaiste nebránil tomu, aby to dosiahol tak ďaleko ako Hamšík. Jeho ciele sú však zatiaľ skromné. „Budem šťastný, pokiaľ zostanem a budem naďalej hrávať od začiatku a naberať prax. Samozrejme, najradšej by som bol, ak by sme postúpili do Serie A. Ale zatiaľ je to asi hudba budúcnosti,“ zakončil Špalek.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia