spravy.sk spravy.sk

V Česku veľký kanonier, na Slovensku jazdí na dodávke. V Hlohovci sa lúči s futbalom

V septembri bude mať okrúhlu štyridsiatku, ktorú možno oslávi v Brne. V najväčšej sláve strieľal jeden gól za druhým za Viktoriu Plzeň či Slaviu Praha. Niekoľkonásobný bývalý český reprezentant Tomáš Došek po aktuálnej sezóne definitívne končí futbalovú kariéru.

Rodáka z Karlových Varov môžu futbaloví fanúšikovia na Slovensku poznať najmä vďaka jeho krátkemu pôsobeniu v petržalskej Artmedii. Okrem toho však hviezdil vo Viktorii Plzeň či Slavii Praha, dokopy odohral v domácej elitnej súťaži 181 zápasov a vsietil 54 gólov. Nenechal sa zahanbiť ani pri zahraničných pôsobeniach, v rakúskom Rapide Viedeň získal titul, v poľskej Wisle Plock sa mu darilo pomenej. Úspechy zbieral aj na reprezentačnom poli. V roku 2000 priviezol s výberom do 21 rokov striebro z majstrovstiev Európy, vo finále dokonca skóroval, no o víťazstve Talianov rozhodol dvomi gólmi Andrea Pirlo. V roku 2012 ohlásil Došek koniec profesionálnej kariéry, keď mu vypršala zmluva v Zbrojovke Brno.

Život skúseného kanoniera sa však po futbalovej stránke neskončil. V auguste 2015 opustil Slavoj Koloveč, tím piatej českej ligy z Plzenského kraja, aby sa stal posilou Slovana. Nie však toho najslávnejšieho, ale klubu v Hlohovci. Môže za to najmä manželka Michaela, rodáčka z mesta na Dolnom Považí. „Po narodení dieťaťa sa žena chcela vrátiť na Slovensko,“ priblížil pozadie svojho rozhodnutia Tomáš Došek na víkendovom rozlúčkovom zápase Luboša Kaloudu v Brne. Usmiaty a pokojný je vraj najmä od narodenia potomka, ľudí zaujala najmä „českoslovenčina“, ktorú pochytil pod Tatrami. „Vždycky, keď prídem do Čiech, tak hovorím po slovensky. A na Slovensku zase obrátene,“ smial sa v rozhovore pre web Zbrojovky Brno.

V čase jeho príchodu hral Hlohovec piatu ligu, odvtedy sa o jednu posunul a v aktuálnom ročníku so súpermi rangu Myjava či Malženice okupuje stred tabuľky štvrtej najvyššej súťaže. „Rok dozadu to ešte šlo, nastrieľal som cez dvadsať gólov. Teraz mi to tam veľmi nepadá, dal som len asi dvanásť gólov. Ono tam na Slovensku majú menšie brány, to je potom ťažké,“ vtipkoval vyhlásený kanonier, ktorý sa z akcie v Brne poctivo ponáhľal, aby stihol ligový víkendový zápas v Malženiciach. „Musím ísť hneď domov, aby som zajtra v zápase nebol veľmi unavený,“ ospravedlňoval sa za duel, ktorý napokon Hlohovec prehral 1:3. „Hráme s prvým tímom, za ktorý hrajú dvadsaťroční borci z béčka Spartaka Trnava. Už im nestačím. Mňa už tie nohy moc neposlúchajú, takže len stojím pred bránou, chlapci ma triafajú a ja zakončujem hlavou,“ vravel pred zápasom.

Zlatá česká tvrdá koruna, ako Došeka prezývajú v Hlohovci, je však známy aj mimo futbalových ihrísk. Zarába si totiž vo firme majiteľa klubu. „Nejaké peniaze od klubu dostávam, ale skôr mi majiteľ dáva prácu v jeho firme. Jazdím dodávkou a rozvážam tovar. Predtým som v Plzni vlastnil posilňovňu, avšak kvôli sťahovaniu na Slovensko sme ju predali,“ zaspomínal i na svoje podnikanie s bratom Lukášom, ktorý kedysi hrával zase za trnavský Spartak. „Bol na operácii kolena, takže teraz už futbal nehrá vôbec. Bol u mňa minulý týždeň na návšteve, trochu pribral. Má asi stopäť kíl. Chrápe a nič nerobí, asi našetril viac ako ja,“ sršal humorom Došek, ktorého éra v Hlohovci pomaly končí. „Mám asi o desať kíl viac a je to poznať. Už sa mi nechce behať. Dohrám sezónu a už hrať nebudem,“ uzavrel pre iSport.cz kapitán Slovana.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia