spravy.sk spravy.sk

Petržalka sa postarala o raritu, postúpila tretiu sezónu po sebe

V období piatich rokov vyhrali dvakrát ligu i pohár, slovenský futbal reprezentovali v pohárovej Európe. Potom prišiel ústup z pozícii, hroziaci zánik a v posledných rokoch znovuzrodenie. Nástupca niekdajšej Artmedie postúpil do druhej najvyššej súťaže v krajine.

Históriu majú bohatú. V sezónach 2002/2003 až 2007/2008 dvakrát vyhrali ligu a trikrát skončili na pozícii vicemajstra. Medzitým vyhrali dvakrát aj národný pohár a dva razy boli vo finále neúspešní. Najväčší zápis do kroniky slovenského futbalu spravili v sezóne 2005/2006, keď zdolali aj veľkokluby rangu Celtic Glasgow (5:0) či Porto (3:2) a vynikajúco reprezentovali slovenský futbal v skupinovej fáze Ligy majstrov. 

Po odchode majiteľa klub zostúpil zo svojich pozícii. V sezóne 2009/2010 vypadli z najvyššej súťaže, otvorene sa hovorilo o zániku. Klub sa neraz premenoval i zmenil domovské miesto. V sezóne 2015/16 sa ocitol až v piatej lige. Odvtedy však stúpa nahor a dnes sa už hrdia pomenovaním „druholigoví“. „Myslím si, že tretí postup v rade môžeme pokojne považovať za menšiu raritu. Po znovuzrodení klubu je postup do celoslovenskej súťaže obrovský úspech pre všetkých Petržalčanov. Je to niečo, čo si miestny fanúšik a celá mestská časť zaslúži,“ povedal krátko po postupe exkluzívne pre portál ProFutbal.sk generálny manažér klubu Andrej Kalina.

Do tretej ligy išli skromne, bez megalomanských verejných sľubov či vyhlásení. Nechceli byť do počtu, prišli noví hráči, na lavičku zasadol ako tréner Balázs Borbély, kapitán Artmedie z éry Ligy majstrov. Po boku známych mien ako Juraj Piroska, Boris Turčák, Ivan Minčič či Lukáš Gašparovič sa vyšvihol i kanonier František Lády a tímovo dokráčali až k postupu. Naschvál sme o tom nehovorili nahlas, ale chceli sme vyhrať ligu. V lete sme sa svedomito pripravili na tretiu najvyššiu súťaž a môžem povedať, že sezóna skončila podľa našich očakávaní,“ dodal k výsledkom tímu, ktorý prehral dosiaľ jediný zápas na ihrisku béčka Slovana.

Klub možno čaká najvýraznejší skok za posledné roky, z bratislavskej skupiny tretej ligy postúpi do súťaže, v ktorej bude čeliť aj známym značkám ako Inter Bratislava, FK Dubnica, Dukla Banská Bystrica a ďalšie. Hoci je ešte priskoro baviť sa o novej sezóne, v klube rozhodne nezaháľajú a všetko poctivo pripravujú. „Nechcem konkretizovať presné sumy, ale samozrejme, že rozpočet bude vyšší. Dovolím si tvrdiť, že to zvládneme a v rámci našich možností sa pokúsime poskladať opäť kvalitné a konkurencieschopné družstvo. Vieme kde máme rezervy a kde potrebujeme vyššiu kvalitu. Tak ako každý rok, ani tento nebude výnimkou a k určitej obmene kádre bude musieť prísť. Hráčov na konkrétne posty už vytypovaných máme a ja dúfam, že sa nám na prestupovom trhu bude dariť podľa našich predstáv,“ zakončil pre ProFutbal.sk Kalina.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia