spravy.sk spravy.sk

PROFIL: Hamšíkov nový tréner Ancelotti: Nervy vyrieši rýchla cigareta

Spoločne s Bobom Paisleym je jediný tréner, ktorý vyhral Ligu majstrov trikrát. Ďalšie dve európske koruny získal ako hráč. Štyrikrát sa tešil s milánskym AC, k Décima - desiatemu triumfu v Champions League - priviedol Real Madrid. Španielska La Liga je jedinou z TOP 5 líg Európy, kde Carlo Ancelotti (58) ešte nezískal ligový titul. Talian je považovaný za jedného z najlepších manažérov histórie. Napriek tomu, v piatich z doposiaľ siedmich prvoligových pôsobísk sa jeho angažmán skončil výpoveďou zo strany klubu.

Z majstra parmezánu futbalový kráľ Európy

Ancelotti je členom vyberanej spoločnosti, ktorej členovia excelovali ako hráči i tréneri. S rímskym AS a milánskym AC získal tri ligové tituly, s druhým menovaným spomenuté európske úspechy. V roku 1990 - na sklonku hráčskej kariéry - i bronz z majstrovstiev sveta. Už ako hráč sa vyznačoval pokojom, ktorý vychádzal z pomerov v chudobnej, no harmonicky žijúcej rodine. „Nikdy sme po sebe nekričali. Rodičia pracovali na poli, boli farmári. Vyrábali sme parmezán. Každé ráno sme dojili kravy, z mlieka vyrábali syr. Aj dnes by som ho vedel spracovať,“ usmieva sa Ancelotti pri odpovediach na otázky čitateľov magazínu FourFourTwo.

zdroj: Carlo Ancelotti počas hráčskych rokov v drese AC Miláno.

Ofenzívny stredopoliar po skončení hráčskej kariéry ihneď zasadol na taliansku lavičku, kde robil asistenta legendárnemu Arrigovi Sacchimu. Vlastnou cestou sa vydal cez Reggianu a Parmu, keď sa na prelome milénií dostal do Juventusu. V Turíne to od počiatku nefungovalo: „Problémom medzi mnou a fanúšikmi bola skutočnosť, že som bol roky hráčom AS Rím a AC Miláno. V 80. rokoch panovala medzi klubmi obrovská rivalita, pripravil som Juve o pár titulov.“ Ancelottiho odvolali v polčasovej prestávke posledného zápasu jeho druhej sezóny v klube. Napriek tomu, že „stará dáma“ stále bojovala o ligový titul, ktorý jej napokon nezabezpečil ani triumf v onom zápase. Carlo odišiel do milánskeho AC, kde strávil osem rokov. Nikde inde v kariére nevydržal viac než dve kompletné sezóny. Dva roky po príchode dostal červeno-čiernych do finále Ligy majstrov. Rossoneri stáli proti Juventusu. Uspeli.

zdroj: Ancelotti vo finále Ligy majstrov 2003 ako tréner AC Miláno zdolal klub, ktorý ho dva roky predtým vyhodil.

Len Pep si vyberá

„Nenazval by som to pomstou, no bolo zvláštne hrať proti tímu, ktorý ma nie dlho predtým prepustil. Bol to môj prvý európsky titul v roli manažéra, šťastie prevážilo nad odplatou,“ priznal Ancelotti, ktorý AC doviedol na európsky trón aj v roku 2007. Medzitým mal na dosah európsku korunu v roku 2005, no v Tú noc v Istanbule bolo možné všetko. Milánčania v dueli s Liverpoolom premrhali trojgólové polčasové vedenie a prehrali v penaltovom rozstrele. „Často sa obzerám späť, no nemyslím, že som mohol urobiť niečo inak. Bol to zvláštny zápas. Hrali sme pre 114 minút, Liverpool pre zvyšných šesť . Z troch finále sme hrali toto najlepšie a jediné sme prehrali,“ opisuje Ancelloti, ktorý rázne odmietol podnet, že jeho zverenci oslavovali predčasne: „Nie, nie, to sú sr**ky. Sr**ky. Vedeli sme, že nás čaká ešte druhý polčas. Do poslednej chvíle sme verili, že zvíťazíme.“

zdroj: Istanbul 2005.

Po jedinom ligovom titule v milánskom období taliansky kouč rezignoval, odišiel do londýnskej Chelsea. V prvej sezóne získal double (titul a FA Cup). The Blues nasúkali cez sto gólov. Dve hodiny po poslednom dueli nasledujúceho ročníka ho majiteľ Roman Abramovič vyhodil: „Nebol som šokovaný, je to súčasť tejto práce. Neexistuje tréner, ktorý by nikdy nebol vyhodený. Okay, možno Pep Guardiola, ktorý sám rozhoduje o svojich odchodoch, no trénerom je ešte len krátko.“ Carlo nasledujúce štyri roky rozdelil medzi PSG a Real Madrid, kde spoznal dvoch najväčších profesionálov, s ktorými spolupracoval: „Ibrahimoviča s Cristianom Ronaldom bolo jednoduché trénovať. Ibra má veľké ego, ktoré pretavuje v dobro. Má individuálny talent, no hrá pre tím. Ronaldo je rovnaký. Takýmto hráčom nemusíte hovoriť, čo majú robiť a ako trénovať, aby boli pripravení na zápas. Dokážu rozhodovať stretnutia sami od seba. Cristiano dáva 50 gólov na sezónu, chce byť najlepší na svete. Rivalita s Messim k tomu obom pomáha.“

zdroj: La Décima Realu Madrid.

Debna na Ibrovej hlave

Keď Ancelotti v druhej sezóne v Madride nezískal žiadnu trofej, musel sa znovu porúčať: „Vedel som už pri podpise zmluvy, že to za týchto okolností príde. Pokiaľ nevyhrávate, história klubu vás prinúti odísť. No boli to prekrásne časy. Každý chce pracovať v Reale Madrid, je to najväčší klub na svete.“ Ancelotti, ktorý bol po odchode Sira Alexa Fergusona blízko k Manchestru United, no podľa vlastných slov v tom čase už dal slovo Realu, prezradil mená štyroch hráčov, ktorých si prial trénovať: „Ešte do Milána som sa snažil podpísať Gerrarda, no nebolo to možné. V Parme som bol blízko k Robertovi Baggiovi, no nechcel som kvôli nemu meniť systém, v ktorom nemal miesto. Dnes viem, že to bola chyba. V Taliansku som chcel veľmi spolupracovať s Tottim, zaujímavé by bolo viesť Wayna Rooneyho.

zdroj: Ancelotti je odmala veľkým fanúšikom sci-fi ságy Star Trek. Vďaka známosti s herečkou Zoe Saldana si zahral cameo vo filme z roku 2016.

Veľký Carlo naposledy viedol Bayern Mníchov, z ktorého ho napriek zisku titulu po nepresvedčivom štarte do sezóny v septembri prepustili. Do zbierky mu chýba z TOP 5 líg Európy už len španielsky titul: „Získať ho je zo všetkých najťažšie. Aj malé tímy v Španielsku vedia hrať futbal. Len sa pozrite na ostatné úspechy španielskych klubov v pohárovej Európe. Z taktického hľadiska je najnáročnejšie Taliansko, každý víkend čelíte inému systému. Pokiaľ ide o tempo a intenzitu, najlepšou súťažou je Premier League.“ Rodák z Reggiola v otázkach čitateľov FourFourTwo priznal, že si vie v budúcnosti predstaviť viesť reprezentácie Talianska či Anglicka.

zdroj: Ancelotti s Ibrahimovičom spolu vychádzajú, aj keď už nespolupracujú.

Naďalej však preferuje klubovú scénu, aj preto prijal ponuku SSC Neapol, ktorého kapitánom je slovenský reprezentant Marek Hamšík. Ancelottiho príchod môže Partenopei pomôcť zlomiť dlhoročnú hegemóniu Juventusu. Od taktického génia si pod Vezuvom sľubujú skúsenosti, víťaznú mentalitu i jemu vlastný pokoj. Dokáže sa Carlo vôbec rozčúliť? „S PSG sme v roku 2013 prehrali v pohári s Evianom. Hrali sme veľmi, veľmi zle. Bol som naštvaný. Natoľko, že som rozlámal dvere. Taktiež som kopol do debne s výstrojom, pristála na hlave Ibrahimoviča. On vôbec nereagoval. Pokiaľ stratím nervy, potrebujem odísť zo šatne a dať si rýchlu cigaretu. Potom som znovu v pohode.“

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia