spravy.sk spravy.sk

Brankár anglickej reprezentácie chytal jedenástu ligu a robil mliekara

Bol permanentkárom Ispwichu Town, kde začínal v akadémii. Klub ho v šestnástich vyhodil, odišiel do Bury. Písal sa rok 2008, keď debutoval na dne anglického neligového futbalu. O dekádu neskôr je jedným z najlepších gólmanov Premier League, v marci si vypýtal pozvánku do anglickej reprezentácie. Čoskoro 26-ročný Nick Pope pritom do septembra minulého roka nesníval ani len o pozícii jednotky v Burnley.

Chytal pred desiatimi divákmi a psom

Stal sa ňou v štvrtom kole Premier League po zranení kapitána Toma Heatona. Anglický reprezentant musel na operáciu ramena, ktorá ho vyradila na polroka. Burnley sa nachádzalo uprostred tabuľky, šanca na udržanie pozície s Popom v bráne klesla. Dovtedy neznámy gólman sa však v nasledujúcich mesiacoch stal objavom sezóny. V 27 ligových zápasoch inkasoval len 22 gólov, udržal jedenásť núl. Menej zásahov pustili do siete len dva manchesterské kluby a Tottenham. Skóre 27:26 stačí Burnley na siedme miesto a už teraz bezpečnú záchranu v najvyššej súťaži. Výkony defenzívy Clarets na čele s Popom zaregistroval tréner Anglicka Southgate, ktorý spolu s brankárom nominoval i stopéra Jamesa Tarkowského. Bol to však Pope, kto svojím príbehom upútal pozornosť anglickej futbalovej verejnosti.

Nick Pope debutoval v Bury ako šestnásťročný. (twitter)

„Dva roky som študoval marketing, rok telovýchovu. Popri škole som mal niekoľko prác. Na elektrickom vozíku som rozvážal mlieko, robil som v predajni módnej značky Next. Behom troch rokov som v neligových súťažiach odchytal 150 zápasov. To by bolo vo futbalovej akadémii nemožné. Dostal som sa medzi mužov, čo mi pomohlo rásť,“ priblížil Nick Pope na tlačovke anglického národného tímu svoje začiatky: „Najnižšie som hral siedmu ligu v Bury a Harrow Borough. Ešte pred Bury som chytal za ich rezervu (v jedenástej najvyššej súťaži). Hrali sme na príšerných ihriskách. Na miestach, ktoré možno ani nie sú na mape. Chytal som pred desiatimi divákmi a psom.“

Nick Pope v drese Burnley. (twitter)

Najväčšou ambíciou štvrtá liga

Vtedajší manažér Bury Richard Wilkins opísal Nicka ako „najtalentovanejšieho hráča, ktorý v klube vyrastal“ a dodal: „Nick Pope pôjde nahor.“ Wilkins sa nemýlil. Mladý gólman bol v rokoch 2011-16 v Charltone, kde sa nikdy nestal jednotkou. Avšak, predvlani ho objavil manažér Burnley Sean Dyche, ktorý vzal Popa ako náhradníka k Tomovi Heatonovi. „Bola to drsná jazda. Ťažké obdobie bolo napríklad v Aldershote (Nick v piatich zápasoch inkasoval deväť gólov),“ pokračoval v priereze svojej kariéry Pope: „Musel som si tým prejsť. Na každej úrovni si musíte dokázať, že si zaslúžite ďalšiu. Keď sa Tom v septembri zranil, bola to pre mňa ďalšia príležitosť. Vtedy som nečakal, že môže rozkvitnúť až do reprezentačnej pozvánky.“

Nick Pope sa v nominácii Anglicka na Holandsko a Taliansko objavil v spoločnosti Butlanda, Pickforda a Harta. Šancu dostali prví dvaja menovaní. Keď už 191-centimetrov vysoký brankár nakukol do tímu „troch levov“, neuspokojí sa. „Moje ambície sú väčšie než len byť súčasťou kádra. V priebehu kariéry si stanovujete rôzne ciele. Musím si udržať hlad a presadiť sa. Než som podpísal s treťoligovým Charltonom, mojou najväčšou ambíciou bolo odchytať aspoň jeden zápas v štvrtej lige,“ prezrádza Pope. V nasledujúcich mesiacoch bude obhajovať nielen post jednotky v Burnley, no i svoje miesto v anglickom tíme pre majstrovstvá sveta 2018 v Rusku. Príjemné starosti pre mladíka, ktorý kedysi roznášal mlieko a chytal pred desiatimi divákmi a psom.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia