spravy.sk spravy.sk

V Spurs podržal pozíciu Pochettina. Smutný koniec Masona v 26 rokoch

Bola jeseň 2014, Tottenham sa nachádzal v strede tabuľky. Na víťazstvo čakal štyri zápasy, v prvom kole ligového pohára prehrával dvadsať minút pred koncom doma s druholigovým Nottinghamom 0:1. Nie ideálny štart pre trénera Mauricia Pochettina, ktorý v lete toho roku prišiel zo Southamptonu s ambíciou odštartovať nový projekt. Ten sa Argentínčanovi o vyše tri roky neskôr darí realizovať, Tottenham v pozícii anglického vicemajstra v utorňajšom úvodnom osemfinále Ligy majstrov prehrával na turínskej pôde Juventus. Nič z toho by možno nebolo, keby Ryan Mason nepodržal futbalového revolucionára Pochettina.

Argentínčan v onen pohárový večer reagoval na nepriaznivý vývoj. Stiahol zahraničné posily Paulinha so Stamboulim, namiesto nich prišli mladíci a odchovanci klubu Harry Kane a Ryan Mason. Druhý menovaný prvým dotykom bombou z 25 metrov vyrovnal, Kane potvrdil obrat gólom na 3:1. Masonov zásah znamenal mnoho pre ďalšie smerovanie „kohútov“. Stavili na mladú anglickú krv, stabilizovali káder a dnes zbierajú ovocie koncepčnej a trpezlivej práce. Pre Pochettina a jeho realizačný tím znamená Ryan Mason veľa. Keď v utorok oznámil v 26 rokoch koniec kariéry, klub si jeho pamätný gól pripomenul videom na sociálnej sieti. Medzi komentármi bol aj odkaz asistenta trénera Pochettina Jesúsa Péreza: „Keď si to pre nás všetko zmenil, priateľu. Milujeme ťa a budeme stále s tebou.“

Pre Masona, ktorý bol v Tottenhame od svojich ôsmich rokov, to bola premiérová sezóna v prvom tíme Tottenhamu. Odohral v nej 31 ligových zápasov. Nasledujúci rok začal strácať miesto na úkor Dembélého či mladších Diera s Allim. V lete 2016 po sedemnástich rokoch opustil White Hart Lane a zamieril do Hullu City. „Zaslúži si uznanie, ako nám a tímu pomohol. Navždy bude pre mňa špeciálnym hráčom a človekom. Rozdelili sme sa, no láska a cit pretrvali,“ prezradil pre Independent manažér Maurico Pochettino. Argentínčan spolu s realizačným tímom a hráčmi polroka po prestupe Ryana Masona utekali do nemocnice, aby podporili svojho priateľa. Ten sa v dueli s Chelsea zrazil so stopérom Garym Cahillom, pri kolízii mu praskla lebka. Od januára 2017 si nekopol do lopty, tvrdo pracoval na návrate na trávniky. Rok po hororovom zranení napokon oznámil koniec aktívnej kariéry.

zdroj: Zrážka Masona s Cahillom.
zdroj: Gary Cahill: „Zničujúce počuť dnešné novinky od Ryana. Pretláčať sa pri rohovom kope je niečo, čo sme robili už tisícky krát. Vidieť takéto následky na špičkovom profíkovi, akým je Ryan, láme srdce. Posielam mu i jeho rodine lásku a želám všetko dobré v budúcnosti."

„Končím na radu špecialistu. Neúnavne som pracoval na comebacku, no na základe charakteru môjho zranenia som teraz nútený skončiť. Ďakujem neuveriteľnej skupine ľudí, ktorí mi pomohli dostať sa zo život-ohrozujúceho zranenia. Ďakujem svoje priateľke, ktorá bola so mnou každý deň a s ktorou sme sa stali hrdými rodičmi syna Georga. Odchádzam s hlavou vztýčenou, urobil som všetko, aby som mohol znovu hrať. Odchádzam s vedomím, že som zasvätil svoj život tomu, aby som hral na najvyššej úrovni. Tvrdá práca sa skutočne vypláca! Milujem túto hru, som vzrušený, kam ma zaveje teraz,“ napísal v rozlúčke Mason, ktorý v Tottenhame niekoľkokrát nastúpil s kapitánskou páskou a reprezentoval Anglicko.

zdroj: Ryan Mason oznamuje koniec aktívnej kariéry.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia