spravy.sk spravy.sk

Šok. Ján Novota nútene končí kariéru

Hoci ešte vôbec neuvažoval nad ukončením profesionálnej kariéry, osud to zariadil inak. Slovenský brankár Ján Novota musí kvôli zdravotným problémom skončiť s vrcholovým futbalom. Ak by tak neurobil, ohrozil by svoj život.

Kmeňový hráč maďarského Debrecína má podľa informácií denníka Šport problémy s hrudníkovou aortou, ktorá sa mu výrazne zväčšila. Lekári mu preto neodporučili ďalšie pokračovanie v profesionálnej kariére.

„V lete pri podpise zmluvy testy odhalili, že aorta je len mierne roztiahnutá, ale dostal som zelenú a plnohodnotne som trénoval. Pred pár dňami sa lekári na mňa dôkladnejšie pozreli a zistili oveľa väčšie komplikácie. Napriek tomu som sprvoti veril, že to nebude také vážne a zapojím sa do plnej záťaže, aby som si následne vybojoval post jednotky. Všetko sa to otočilo po ďalších previerkach. Tie definitívne potvrdili zdravotné problémy a už som ani netrénoval.Na 99,9 percent je takmer isté, že končím," cituje denník Šport štvornásobného slovenského reprezentanta, ktorý za Debrecín odchytal jeden zápas. Predošlých šesť rokov hájil farby Rapidu Viedeň.

Štvornásobný slovenský reprezentant strávil najlepšie časy svojej kariéry v Rapide Viedeň. Od leta 2017 pôsobil v maďarskom Debrecíne (foto: TASR)

Takmer dvojmetrový gólman (199 cm) by mal v najbližších dňoch rozviazať kontrakt s maďarským klubom. Takýto nešťastný záver hráčskej kariéry si nepredstavoval.V kariére som toho veľa preskákal a myslel som si, že zvládnem aj túto prekážku. Veril som, dúfal, ale už to nešlo. Je mi to ľúto, pretože som mal pred sebou ďalšie futbalové výzvy a necítil som sa do starého železa. Vidíte, futbalový osud to zariadil inak a otočil sa mi chrbtom. Je to pre mňa nová skutočnosť, musím sa s tým vyrovnať a zaradiť sa plnohodnotne do života bez profesionálneho futbalu. Nikdy som si nepomyslel, že rukavice na klinec zavesím nútene po zdravotnom probléme...” dodal sklamaný Novota pre pondelkové vydanie denníka Šport.

Rodák z Matúškova odštartoval kariéru v tamojšom klube OFC. V roku 1997 sa presunul do Galanty, o dva roky neskôr do Senca. Po troch rokoch v Štúrove sa opäť vrátil do Senca, kde robil prvé profesionálne kroky. V roku 2008 sa upísal Dunajskej Strede. Na Žitný ostrov sa vrátil aj v roku 2011 po nevydarenom angažmáne v gréckom klube Panserraikos FC. Od roku 2011 do leta 2017 bol Novota hráčom Rapidu Viedeň, pred pol rokom odišiel do maďarského Debrecínu. V národnom tíme odchytal 4 zápasy, debutoval 23. mája 2014 pri víťazstve 2:0 nad Čiernou Horou, keď v 46. minúte vystriedal medzi tromi žrďami Martina Dúbravku.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Maďarsko - OTP Bank Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia