spravy.sk spravy.sk

Futbalová rarita. Česi sú cudzincami vo vlastnej krajine

Prischol im prívlastok „čoboláci“. Futbalisti zo Slovenska ťahajú moravský klub FC Žítková do najvyššej oblastnej súťaže. V Českej republike sú raritou. V klube počas jesennej časti pôsobilo iba šesť hráčov českej národnosti. Zvyšok boli Slováci.

Futbalový klub zo Žítkovej je jedným z tisíca. Dedinka so sotva dvoma stovkami obyvateľov sa nachádza na slovensko-českom pohraničí. Ide o typickú kopaničiarsku obec s roztrúsenými domami po kopcoch.

V pomyselnom centre obce sa nachádza futbalové ihrisko. Začiatky organizovaného futbalu siahajú do sedemdesiatych rokov uplynulého storočia. Polovicu kádra v tom čase tvorili vojaci miestnych kasární. Keď v osemdesiatych rokoch vojaci už oficiálne hrať nemohli, začal klub využívať posily zo slovenskej strany. Zväčša išlo o hráčov z Vlčieho Vrchu, Závrskej a iných kopaníc Hornej Súče. Neskôr sa spolupráca rozšírila až po Trenčín.


Po rozdelení spoločnej republiky sa stali Slováci cudzincami a pravidlá zneli jednoznačne. Na ihrisku mohli byť maximálne traja hráči, ktorí nemajú české občianstvo. Neskôr toto číslo navýšili na päť. Určitú dobu pred týmto stavom Oblastný futbalový zväz v Uherskom Hradišti prižmúril oči, lenže po zmene garnitúry nastal problém. „Spoločne s ďalšími klubovými funkcionármi sme vyjednávali výnimku až v Prahe. Spočiatku nás nikto nechápal a nevedeli sme sa dohodnúť,“ povedal pre ProFutbal.sk predseda klubu Martin Hargaš mladší.

Obe strany napokon našli spoločnú reč. Futbalový oddiel pôsobí ako občianske združenie občanov cudzieho štátu v rámci futbalového zväzu v Českej republike. V praxi to znamená, že v jednom momente môže byť na ihrisku maximálne päť Čechov. V jesennom kádri ich bolo celkovo šesť. Z toho bratia Martin a Roman Hargašoví majú otca rodáka zo Slovenska.


Jeseň vyšla Žítkovčanom nad očakávania. Po prvej časti sezóny sa nečakane usadili na prvej pozícii okresnej súťaže C. „Oproti predchádzajúcej sezóne sme urobili minimum zmien. Základom našich úspechov je jednoliaty kolektív. Bez neho sa úspech nedá urobiť na profesionálnej ani amatérskej úrovni,“ zhodnotil v krátkosti jesennú časť Marián Mušuta, ktorý je hrajúci tréner a s 11 presnými zásahmi aj najlepší strelec tímu.

Do jarnej časti povedie svoje mužstvo s cieľom potvrdiť vedúcu pozíciu a postúpiť do vyššej súťaže. „Odvetná časť nebude jednoduchá. Všetci sa na nás ako na lídra budú chcieť vytiahnuť. Naviac, domáce zápasy budeme hrať mimo nášho štadióna, pretože upravujeme trávnik,“ doplnil Mušuta.


Tridsaťštyriročný internacionál hral vo viacerých slovenských kluboch. V minulosti v Ružomberku trénoval s Rolandom Števkom a Mariánom Kurtym. Ako priznáva, na Morave sa mu páči najviac. „V Žítkovej máme krásne prostredie. Ihrisko sa nachádza na jednom z najvyšších bodov celej obce a je z neho výhľad na okolitú prírodu. Hneď vedľa máme pekný hotel. Ľudia, ktorí ku nám zavítajú, sa radi vracajú, pretože sa im tu páči,“ pokračoval pre ProFutbal.sk Mušuta.

Zdravé jadro tímu tvoria hráči, ktorí majú ku klubu blízky vzťah a v kopaničiarskom regióne na českej strane si vybudovali dobré meno. V niektorých rodinách dokonca ide o dlhoročnú tradíciu, keďže v klube pôsobili otcovia a dedovia. Jedným z dôvodov, prečo Slováci radi hrajú za Žítkovú, je aj pokojnejšie prostredie ako na Slovensku. „Zápasy sa odohrávajú zväčša v priateľskejšej atmosfére. Nadávky padajú zriedka. Občas si odnesieme hanlivejšie označenie, ale ľudia z pohraničia majú Slovákov veľmi radi. Povedal by som, že radšej ako Čechov,“ vysvetľoval Mušuta.


Nie je žiadnym tajomstvom, že v kopaničiarskom regióne je veľmi cenným produktom slivovica. Dobrým zvykom býva priniesť na zápasy zásoby tohto moku. „Má cenu zlata. Vedúca mužstva ku fľaške pridá aj voňavý koláč. Túto kombináciu obľubuje najmä Peťo Bulko,“ pousmial sa na záver Mušuta.

Foto: archív klubu

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia