spravy.sk spravy.sk

Östersund zo štvrtej švédskej ligy až do 16-finále EL. Receptom na úspech aj balet či pečenie chleba

Pred šiestimi rokmi hrali futbalisti z provinčného klubu FK Östersund vo štvrtej švédskej lige. Teraz sú lídrami J-skupiny Európskej ligy s istotou postupu do jarného šestnásťfinále. Spečatili ho štvrtkovým triumfom nad ukrajinským tímom Zaria Lugansk (2:0), čo bolo ich šieste domáce stretnutie v sérii, v ktorom zostali nezdolaní a zároveň piate víťazstvo. V skupinovej fáze EL z piatich zápasov vydolovali 10 bodov s bilanciou 3 víťazstvá - 1 remíza - 1 prehra.

"Veľké blahoželanie do Östersundu, jeho debutová sezóna v Európe, a už také pozoruhodné úspechy," napísal rešpektovaný športový novinár Chris McHardy na twitteri.

Portál ARL Sports spustil chvály na anglického trénera Grahama Pottera. "Odvádza fantastickú prácu. S tímom trikrát postúpil o súťaž vyššie, vyhral Švédsky pohár a teraz si zahrá vo vyraďovacej časti Európskej ligy, hoci mal za súperov silné tímy z Bilbaa a Berlína," skonštatoval ARL Sports. Stredopoliarom Östersundu je Fouad Bachirou, ktorý pochádza z ostrovného afrického štátu Komory. Aj tam ocenili aktuálny úspech švédskeho tímu s 27-ročným Bachirouom v zostave. "Aká krásna rozprávka. Fouad, sme na teba hrdí. Je to bláznivé," objavilo sa na twitterovom účte futbalového zväzu v Komorách.

TASR

Súčasný futbalový Östersund je zmes rôznych národností a kultúr s prevahou počerných hráčov. Okrem už spomenutého Bachiroua sa v tíme nachádzajú reprezentanti ďalších futbalovo exotických krajín. Kapitánom je Iračan Brwa Nouri, v obrane hrá reprezentant Sýrie Gabriel Somi a v útoku Saman Ghoddos. Strelec gólu proti Lugansku sa narodil už vo Švédsku, ale iránskym rodičom. Reprezentuje teda túto krajinu. V tíme je aj niekoľko naturalizovaných Švédov tmavej pleti. To všetko funguje pod taktovkou 42-ročného Brita Grahama, ktorý v meste so 60 000 obyvateľmi pôsobí od roku 2011 a ľudí dokázal poblázniť pre futbal. V ostatných dvoch rokoch, čo mužstvo pôsobí v najvyššej švédskej súťaži Allsvenskan (8. a 5. miesto), majú v Östersunde spravidla plný štadión.

"Podarilo sa mi motivovať hráčov a dostať ich von z ich komfortnej zóny," prezradil recept na úspech Graham Potter v článku na webe thenational.ae. Nad hráčmi nedrží ochrannú ruku len na trávniku, ale aj mimo neho. V klube je známy ako veľký zanietenec pre niečo, čomu sa hovorí spoločenský či umelecký rozvoj futbalistov. Chodí s nimi na balet, učí ich tvorivo písať a nedávno dokonca strávili spolu deň v pekárni a učili sa piecť chlieb. "Jednou z ďalších spoločných aktivít futbalového tímu bude tento piatok na miestnom výstavisku divadlo. Predstavenie bude venované kultúre Laponcov a nebude to len taká frivolná vec. Normálne prídu ľudia a predtým si musia kúpiť lístky," napísal The National. "Futbal zaberá zo života hráča len niekoľko hodín denne, preto je dôležité, aby žil aj inak - sociálne a kultúrne," vysvetlil úspešný tréner Graham Potter.“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia