spravy.sk spravy.sk

5 NAJ reprezentanta Jána Ďuricu

Už v utorok ho čaká 4 876. deň v reprezentácii. Ten posledný. Čoskoro tridsaťšesťročný obranca Ján Ďurica vešia reprezentačné kopačky definitívne na klinec. Portál ProFutbal.sk ho pri tejto príležitosti exkluzívne vyspovedal na tému „5 NAJ“.

NAJPAMÄTNEJŠÍ ZÁPAS

Dosiaľ si pripísal na konto 89 reprezentačných štartov. Prvý proti Japonsku, proti Nórsku zaokrúhli číslo na finálnu deväťdesiatku. Ktorý z množstva duelov sa mu vynorí v mysli ako prvý? „Boli tu majstrovstvá sveta, kde bol zápas s Talianskom, ale aj majstrovstvá Európy a víťazný duel s Rusmi. Tiež však aj stretnutie na Letnej či súboj so Španielskom. Bolo toho veľa, veľmi veľa. Ak by som si mal vybrať jeden, bolo by to na veľmi dlhé, a možno aj zbytočné, uvažovanie. Spomínať totiž budem na všetky,“ zamyslel sa so širokým úsmevom Ján Ďurica. A bezpochyby bude spomínať aj na ten posledný...


Radosť Jána Ďuricu po zápase s Talianskom (3:2) na majstrovstvách sveta v roku 2010. (foto: sita)

NAJNEPRÍJEMNEJŠÍ MOMENT

Život prináša dobré, ale aj neveselé momenty. Rovnako to vníma aj, čoskoro bývalý, slovenský reprezentant, ktorý nemal najmenší problém v sekunde preladiť na smutnejšiu nôtu. „Ak by som mal povedať zápas, tak zrejme ten proti Walesu v Trnave. U nich sme to pohodlne zvládli 5:1, no doma sme prehrali 2:5,“ krúti pri spomienkach hlavou. „Tiež tam bolo aj zopár vlastných gólov, na ktoré s láskou spomínať nebudem. Aj k futbalu však takéto situácie patria. Všetci sa učíme na svojich chybách a na nich potom rastieme. Dôležité je, aby sa človek vždy postavil na nohy a išiel ďalej.“

Jeden z mála úspešných momentov 12. septembra v Trnave pri prehre 2:5 proti Walesu - úspešný súboj Ďurica vs. Craig Bellamy. (foto: tasr)

NAJLEPŠÍ TRÉNER

„Asi nikoho neprekvapí, keď poviem mená Vladimír Weiss a Ján Kozák,“ zasmial sa sympatický futbalista, ktorý hral aj na majstrovstvách sveta v roku 2010 pod vedením prvého menovaného, ale tiež aj na európskom šampionáte pod druhým kormidelníkom. O niečo špecifickejší vzťah má Ďurica logicky s trénerom Weissom, pod ktorým pôsobil aj na klubovej úrovni v Artmedii Petržalka, vrátane historického účinkovania v skupinovej fáze Ligy majstrov, a následne tiež v ruskom klube Saturn Ramenskoje.

Ján Ďurica v objatí svojho stopérskeho kolegu a v prítomnosti trénera Vladimíra Weissa po osemfinálovej prehre s Holanďanmi na MS 2010. (foto: tasr)

NAJVÄČŠÍ PARŤÁK

Od 9. júla 2004, kedy absolvoval Ján Ďurica svoju premiéru, až doteraz, trinásť a pol roka neskôr, sa pri národnom mužstve vymenilo šesť trénerov, viacero ľudí v realizačnom tíme a nespočetné množstvo futbalistov. Vybrať toho najväčšieho kamaráta by bolo ťažké. „Všetci sme jedna veľká partia, nedá sa mi povedať jedno meno. S Maťom Škrtelom sme za tie roky vytvorili veľmi dobre fungujúcu dvojicu na ihrisku a rozumeli sme si aj mimo neho. Chýbať mi však budú úplne všetci,“ zdôrazňuje.

Bezprostredná radosť Martina Škrtela a Jána Ďuricu po víťazstve nad Ruskom počas majstrovstiev Európy v roku 2016. (foto: tasr)

NAJNEZABUDNUTEĽENJŠÍ ZÁŽITOK

Keď sa Ján Ďurica zamyslel, v pamäti mu prebleslo niekoľko desiatok až stoviek spomienok. „Pred MS v Afrike sme boli všetci v napätí, pre všetkých to bolo niečo nové. Avšak nielen samotné turnaje, aj cesty na ne boli pamätné. Zasnežený Chorzow, kde som z tribúny ledva loptu videl a mnohé ďalšie. Tých príbehov je milión,“ súkal z rukáva skúsený stopér, ktorý okrem výnimočných udalostí mal možnosť zažiť aj kopec zábavy v kabíne a počas tréningov. „Aj tam toho bolo veľa, ale väčšina z toho musí zostať medzi štyrmi stenami,“ schuti sa zasmial Ďurica.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia