spravy.sk spravy.sk

V Ružinej ho starenky vyháňali zo záhrad, o rok neskôr bol v Premier League

Mal som devätnásť rokov, športovej žurnalistike sa venoval len ako spestreniu popri nudnom štúdiu ekonomického odboru. Býval som u rodičov na južnom Slovensku, najlepším klubom Novohradského regiónu bol toho času druholigový Baník Ružiná. V jeho drese sa počas krátkej epizódy na klubovom vrchole vystriedalo viacero známych značiek. V malinkej dedinke pôsobil trebárs účastník skupinovej fázy Ligy majstrov v drese Petržalky Aleš Urbánek či stopér aktuálneho lídra Fortuna ligy Ivan Hladík. Jesennú časť tu v roku 2012 trávil i neskorší mládežnícky reprezentant Slovenska a hráč anglického Stoke City Dionatan Teixeira.

Rodák z brazílskej Londriny, kde aj začínal, už ako šestnásťročný prišiel do Európy. Jeho prvou zastávkou boli Košice, v ich drese sa stal dodnes najmladším legionárom, ktorý kedy nastúpil v najvyššej slovenskej súťaži. Debut mu doprial súčasný kouč slovenskej reprezentácie Ján Kozák. Mladík sa k premiére dostal vďaka početnej maródke v zadných radoch východoslovenského klubu, počas štyroch rokov v klube nastúpil ešte dvakrát. Už v tínedžerskych rokoch sa oňho zaujímali v Anglicku, no prestup do Newcastle United sa nezrealizoval. Košice vtedy nechceli svoj klenot, ktorý bol schopný nastúpiť okrem stredu obrany aj na jej krajoch a na poste defenzívneho záložníka, predať pod cenu. Napokon však v lete 2012, po neúspešnom hosťovaní v Slovane Bratislava, opustil Čermeľ zadarmo.

Štadión v Ružinej. (mynovohrad.sme.sk)

Zamieril do Ružinej - dedinky s necelou tisíckou obyvateľov. Samozrejme, našiel tam skromnejšie podmienky, než na ktoré bol zvyknutý v dvoch najväčších mestách Slovenska. Brazílskeho rodáka merajúceho 193 centimetrov však pokles nezlomil, na podmienky sa aklimatizoval. Keď raz počas rozcvičky prekopol bránu i plot za ňou stojaci, musel utekať po loptu do záhrady, tribúny za bránkami neboli. Staršia pani, ktorá bezpochyby videla na vlastné oči prvého Juhoameričana v živote, hnala futbalistu tmavej pleti skôr, než jej pošliape kvetiny či pestovanú úrodu. „Džony“, ako zadáka volali spoluhráči, sa vrátil so sebe vlastným a krásnym južanským úsmevom, aby pokračoval v príprave na zápas. S bratrancom a krstným otcom sme sa len pousmiali, že takýto vývoj kariéry si po príchode do Európy či debute v košickom drese asi nepredstavoval.

zdroj: Kondolencia „Džonyho" predchádzajúceho zamestnávateľa Stoke City s obrázkom, na ktorom ho stíha anglický reprezentant Ross Barkley. (twitter)

Jar onej sezóny, ako i nasledujúci ročník už strávil v prvoligovej Banskej Bystrici. Zakrátko sa prebojoval do reprezentácie do 21 rokov, kde si okrem iných zahral aj s už seniorskými reprezentantmi Škriniarom, Lobotkom, Gyömbérom či Dudom. Teixeirov progres bol rýchly, zanedlho už vábeniu z Britských ostrovov nestálo nič v ceste. Ľavák narodený v roku 1992 prestúpil v lete 2014 do Stoke City. Počas dva a pol roka v klube si zahral pri víťazstvách na pôde Aston Villy a Bournemouthu, kde nastúpil na celý druhý polčas. Viac priestoru dostal počas hosťovania v treťoligovom Fleetwoode Town. Po tom, čo v máji stroskotal jeho prestup do amerického Orlanda, kde by sa stal spoluhráčom Brazílčana Kaká, odišiel vo februári tohto roka do Šerifu Tiraspoľ, s ktorým oslávil ligový titul. Moldavský klub, ktorý momentálne so Zlínom pôsobí v skupinovej fáze Európskej ligy, sa však návratu svojho hráča nedočkal. „Džony“ zostal v Brazílii so svojou rodinou, v nedeľu 5. novembra 2017 zahynul na zástavu srdca. Nielen jeho rodine, no i priateľom a bývalým spoluhráčom chlapca, ktorý sa zo záhradiek v Ružinej dostal do najprestížnejšej ligy sveta a splnil si svoj sen, vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia