spravy.sk spravy.sk

Tretia najvyššia návšteva víkendu bola v Bratislave. Na tretej lige

Bratislavské celky boli tento víkend v kurze. Spomedzi všetky slovenské štadióny sme mohli najviac ľudí vidieť v Žiline, kde úradujúci majster privítal vtedajšieho lídra fortunaligovej tabuľky bratislavský Slovan. Druhý najvyšší počet divákov bol zvedavý na ďalší duel najvyššej súťaže Michalovce – Dunajská Streda. Tretie miesto v rebríčku najvyšších návštev obsadilo treťoligové bratislavské derby. Na dlhoočakávaný duel FC Petržalka akadémia – Slovan Bratislava juniori (1:1) si našlo cestu až 1 858 divákov. S výnimkou dvoch miest takú početnú návštevu nikde pod Tatrami nezaznamenali.

Derby v hlavnom meste Slovenska nieslo so sebou niekoľko zaujímavostí – prvý raz od znovuzaloženia petržalského klubu ich na domovský stánok prišla preveriť v majstrovskom stretnutí najúspešnejšia slovenská futbalová značka, pričom na oboch lavičkách sedeli hviezdy bývalej Artmedie. Domáci tím viedol vtedajší kapitán Balázs Borbély, belasých zase niekdajší líder stredu poľa Ján Kozák. Ľudia boli zároveň zvedaví aj na ďalšie mená, ktoré si obliekli dres jedného či druhého tímu.

Spoločná fotografia priateľov, bývalých spoluhráčov, trénerskych kolegov a v nedeľu súperov: Balázs Borbély (FC Petržalka akadémia) a Ján Kozák ml. (ŠK Slovan Bratislava). / zdroj: fcpetrzalka.sk

Najväčšou persónou na ihrisku bol Juraj Piroska v petržalskom tíme, bývalý slovenský reprezentant v minulosti hrával za niekoľkých prvoligistov, ale aj v zahraničných veľkokluboch. Zároveň je odchovancom Slovana. V tíme Petržalky si pripísali štarty aj ďalší bývalí hráči belasých ako Tomáš Uhlík, Patrik Kavoň, Dávid Kondrlík i priami odchovanci Boris Turčák, František Lády, Lukáš Čemba, Milan Valašík a Valentín Majerčák.

Bratislavský Slovan mal na súpiske rovnako pútavé mená. V základnej jedenástke nastúpili niekoľkí hráči s prvoligovými štartami ako Juraj Kotula, Uroš Damnjanovič či výborný Ilia Teresčenko, ale v hre boli tiež aj hráči kedysi pôsobiaci v petržalskej mestskej časti ako Tomáš Rybár, Samuel Kozlovský, Marek Bončo či Samuel Antálek.

Svoje si zlízol majiteľ Slovana Ivan Kmotrík, bývalý majiteľ petržalského klubu, ktorého fanúšikovia vinia za pád slávnej Artmedie a vyčítajú mu aj viaceré kroky v tíme belasých...

Zápas na výbornej úrovni a s množstvom šancí napokon skončil spravodlivou remízou 1:1, ktorú hostia zachraňovali až v posledných sekundách. Paradoxom je, že za oba celky skórovali odchovanci súpera – František Lády ako dieťa Slovana odišiel do Petržalky len v lete a vo vzájomnom zápase otváral skóre v 41. minúte po prihrávke Kondrlíka. Vyrovnávajúci gól zaznamenal v 90. minúte petržalský odchovanec Marcel Ondruš. Pri záverečnom tlaku sa ešte podarilo gólmanovi Slovana Rybárovi trafiť hlavou brvno súperovej brány.

Zaujímavosťou zápasu bolo aj vysoké víťazstvo Petržalky v striedaniach 5:2. Tréner Borbély vytiahol z lavičky piatich náhradníkov, čo mu v tretej bratislavskej lige umožňuje športový poriadok, zatiaľčo jeho kolega na druhej strane Kozák striedal len dvakrát, z toho raz až v 85. minúte, kedy na ihrisko vybehol neskorší hrdina duelu Ondruš. Bodový rozdiel medzi oboma tímami zostáva trojbodový. Petržalka je aj po ôsmich kolách stále nezdolaná a okupuje prvé miesto v ligovej tabuľke, juniori Slovana po tomto výsledku poklesli na tretiu priečku a preskočil ich FK Slovan Most pri Bratislave. Práve s ním sa stretnú už nasledujúce kolo, Petržalka pocestuje na ihrisko posledného Svätého Jura.

Stretnutie, na ktoré dorazili skoro dve tisícky fanúšikov, bolo sviatkom pre obyvateľov Bratislavy i pre štadión v Ovsišti, ktorý zaznamenal rekordnú návštevu. Podľa doterajších očakávaní by ju nemal tromfnúť ani duel 4. kola Slovenského pohára, Borbélyovci privítajú v stredu 27. septembra poobede druholigový FK Poprad aj so Stanislavom Šestákom. Priaznivci oboch táborov pripravili v nedeľné doobedie fantastickú kulisu a boli ozdobou duelu, ktorý prebehol bez jediného problému. Za svoj prínos si zaslúžia absolutórium. Kiežby sa v Bratislave hrávalo viac podobných zápolení...

Highlighty zo zápasu FC Petržalka akadémia - ŠK Slovan Bratislava juniori

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia