spravy.sk spravy.sk

ANKETA: Hľadanie spasiteľa. Kto zachráni Prešov?

Miroslav Jantek už nie je trénerom Tatrana Prešov. Vedenie klubu s ním ukončilo spoluprácu po zahanbujúcej domácej prehre 0:7 s AS Trenčín. Tá však nebola jediným dôvodom jeho konca. Napriek enormnej snahe sa mu za rok na lavičke nepodarilo zeleno-bielych vytiahnuť z mizérie. Dokáže to niekto iný?

Adeptov na post trénera prvoligového klubu je kvantum, na druhej strane však treba reálne priznať, že hoci je 1. FC Tatran Prešov historická značka, v súčasnosti sa do klubu veľa koučov hrnúť nebude. Aktuálny káder Šarišanov po kvalitatívnej stránke nemôže pomýšľať na boj o popredné priečky, hlavným cieľom je záchrana. Klub hráva svoje domáce zápasy v Poprade, stratil priazeň fanúšikov, stále čaká na odštartovanie výstavby nového štadióna a ani po finančnej stránke na tom nie je tak, aby mohol prilákať veľké mená. Napriek tomu sme zostavili menoslov trénerov, ktorí by momentálne možno na ponuku Tatrana prikývli. Pre niektorých z nich by to bola výborná šanca ukázať svoje kvality, pre tých skúsenejších by zasa išlo o obrovskú výzvu - zachrániť Prešov pred opätovným pádom do druhej ligy.

Karol Praženica (foto: TASR)
Karol Praženica

Rodák z Prievidze odštartoval svoju profesionálnu kariéru v Banskej Bystrici. Už od roku 1991 legionárčil, postupne vystriedal pražskú Slaviu, chorvátsky Hajduk Split, grécky OFI Kréta, nemecký Dusseldorf, České Budějovice či maďarský Sopron. S košickým 1. FC získal slovenský titul, s Hajdukom Split si zasa ako prvý Slovák zahral v Lige majstrov. Šesťkrát si na seba obliekol reprezentačný dres. Aj trénerskú kariéru odštartoval v Banskej Bystrici, neskôr pôsobil v Ružinej, Leviciach, Rimavskej Sobote, Liptovskom Mikuláši, Dunajskej Strede a naposledy v Podbrezovej. So "železiarmi" sa mu nedarilo podľa predstáv, pričom po kvalitatívnej stránke mal k dispozícii papierovo silnejší tím ako má Prešov. Na východe republiky by si však mohol napraviť reputáciu.

Anton Jánoš (foto: TASR)
Anton Jánoš

Návrat po dvadsiatich rokoch? Skúsený kormidelník vyžaduje disciplínu, čo by sa v aktuálnej pozícii Tatranu mohlo hodiť. Rodák z Jablonového má za sebou bohatú trénerskú kariéru, pričom stále má iba 59 rokov. Niekdajší brankár viedol Banskú Bystricu, Žilinu, Trnavu, Podbrezovú, Senec či naposledy Zvolen. V rokoch 1995 až 1997 sedel na lavičke Prešova. Hoci už niekoľko rokov neviedol prvoligový klub, pre zeleno-bielych by nemusel byť zlou voľbou.

Günter Kronsteiner (foto: strikers com)
Günter Kronsteiner

Práve meno 64-ročného Rakúšana rezonovalo po pondelkovom odvolaní Miroslava Janteka najviac. Nečudo, Kronsteiner mal už pred rokom nahradiť Stanislava Vargu, kvôli problémom s trénerskou licenciou však z toho zišlo. Bývalý kormidelník Austrie Viedeň či amerického Fort Lauderdale Strikers stále žije v Košiciach a netají sa túžbou vrátiť sa do profesionálneho futbalu.

Stanislav Varga (foto: TASR)
Stanislav Varga

Hovorí sa síce, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, no niekdajší stopér Celticu Glasgow z nej prakticky ani nevyšiel. Hoci jeho odvolanie z postu trénera A-mužstva mu nebolo po chuti, na klub nezanevrel a o pár mesiacov prijal ponuku pracovať pri mládeži Tatrana. A ako to už býva zvykom, od mládeže k A-tímu to nie je ďaleko. Bývalý 54-násobný slovenský reprezentant dobre pozná pomery v klube i väčšinu hráčov, navyše, dnes by už presne vedel, čo by ho vo Fortuna lige čakalo.

František Šturma (foto: TASR)

František Šturma

Rodák z Nymburku zažil zatiaľ najväčšie trénerské úspechy pod Tatrami. S Michalovcami vybojoval postup do Fortuna ligy, s Popradom si zahral semifinále Slovnaft Cup-u. Po ukončení spolupráce s Popradom sa vrátil do rodnej krajiny, aktuálne pôsobí ako šéftréner mládeže v Hradci Králové. Neraz však prezentoval svoju túžbu vrátiť sa na Slovensko.

Jozef Kostelník (foto: TASR)
Jozef Kostelník

I on dokonale pozná pomery v prešovskom futbale. V Tatrane vyrastal ako hráč, aj ako tréner. S prvoligovým futbalom na trénerskej úrovni síce nemá veľa skúseností, svoje kvality však dlhodobo dokazuje v druhej lige. Aktuálne sedí na lavičke Skalice, ktorá patrí medzi najlepšie tímy v súťaži. Minulý rok sa síce Záhorákom postúpiť do Fortuna ligy nepodarilo, no aj na začiatku aktuálneho ročníka sa pohybujú na popredných priečkach a patria medzi najväčších adeptov na postup. Je otázne, či by Kostelník vymenil ambicióznu Skalicu za trápiaci sa Prešov. Ponuka z prvej ligy sa však na stole neobjavuje každý deň.

Martin Ševela (foto: TASR)
Martin Ševela

Hoci to vyznie priam až úsmevne, Ševela by mohol byť tým mužom, ktorý by Tatran spasil. Dokáže pracovať s mladými futbalistami a po nečakanom konci v Trenčíne potrebuje novú výzvu. Len pár hodín po odchode spod Čákovho hradu mal vraj na stole ponuku z Podbrezovej, ktorú odmietol. Aj preto sa neočakáva, že by bývalý hráč Interu Bratislava, Dubnice, Drnovíc, Slovana Bratislava a Trenčína teraz prijal ponuku Šarišanov. Láka ho skôr zahraničie, no ako to vo futbale býva zvykom - nikdy nehovor nikdy.

Roman Pivarník (foto: TASR)
Roman Pivarník

Päťdesiatročný rodák z Košíc je priam až z kategórie nereálnych trénerov, no ak to Tatran z dlhodobého hľadiska myslí v prvej lige vážne, potrebuje k tomu aj kvalitného kouča. Pivarník sedel na lavičke Tatrana v rokoch 2007 až 2010. Následne odišiel do Českej republiky, kde vystriedal Jihlavu, Olomouc, Bohemians 1905 a Viktoriu Plzeň, s ktorou si zahral v Európskej lige. Je jasné, že finančné možnosti Šarišanov sa nedajú absolútne porovnať s tými v prvoligových českých kluboch. Pivarník by ale nebol zlou voľbou.

Sergij Kovalec (foto: TASR)
Sergij Kovalec

Ukrajinský kouč, ktorý si pred piatimi rokmi podmanil fanúšikov Prešova. Tí na neho nedali dopustiť. Okrem toho, že pod jeho vedením "koňare" ožili a začali zbierať body, zlepšili aj herný prejav a na dôvažok sám kouč pôsobil vždy pozitívne. Obľúbili si ho i novinári, stále mal na tvári úsmev, nemal problém poskytnúť interview. Po odchode z Tatrana viedol napríklad aj ukrajinskú reprezentáciu do 21 rokov. Jeho finančné požiadavky taktiež prekračujú bežný limit pre domácich trénerov. No Kovalec je muž, ktorý by razom vlial do klubu novú krv.

Mužstvo má dočasne viesť Pavol Mlynár (foto: TASR)
Niekto iný

Po Jantekovi povedie dočasne mužstvo jeho doterajší asistent Pavol Mlynár. A hoci generálny manažér klubu Marek Trávniček pre ProFutbal.sk potvrdil, že intenzívne rozbehol hľadanie nového kouča, nakoniec by nemuselo byť až takým prekvapením, ak by na lavičke zostal niekdajší hlavný kormidelník Popradu Mlynár. Možností je však viacero. Čo myslíte, kto by mohol zasadnúť na lavičku Šarišanov?


“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia