spravy.sk spravy.sk

Košický futbal môže zachrániť Lokomotíva, Rodák by juniora rád videl v Premier League

Hoci pred dvadsiatimi rokmi kraľovali v meste hráči 1. FC a neskôr MFK či FC VSS, dnes sa karta obrátila. Oranžovo-čierni či žlto-modrí zanikli a na scénu sa dostávajú modro-bieli. Česť košického futbalu môže v najbližších rokoch zachrániť Lokomotíva.

Vo štvrtkovej exhibícii legiend sa brankár Marek Rodák postavil do bránky Loky, hoci neskôr si na seba obliekal i dres 1. FC. Skvelými zákrokmi dokázal, že zo svojho umenia nič nestratil. V jeho šľapajach kráča i syn Marek, aktuálna jednotka Hapalovej "dvadsaťjednotky" budujúca si kariéru v Anglicku.

Nechceli prehrať

V poslednom zápase sezóny 1996/1997 ste mestskému rivalovi podľahli 1:2, tentoraz sa zrodila remíza 2:2. Užili ste si zápas legiend?
Marek Rodák: "Chceli sme zmeniť históriu, podarilo sa nám to. Bolo to, samozrejme, voľnejšie, nebolo to pod tlakom. Bavili sme sa futbalom. Chceli sme trošku pobaviť aj ľudí. Ten pohyb bol trošku iný ako pred dvadsiatimi rokmi, ale bolo vidno, že chlapci stále majú tú myšlienku a techniku."

Marek Rodák st. verí, že prvoligový futbal sa do Košíc vráti čo najskôr (foto: jäzva)

Už nebolo cítiť rivalitu ako kedysi?
"Keď som prišiel do Košíc, bolo to naozaj fantastické. Ľudia chodili na zápasy, rivalitu bolo cítiť na každom kroku. Fandilo sa, bolo sa na čo pozerať, hrali sa kvalitné zápasy. O to je to smutnejšie, že Košice dnes nemajú prvú ligu. Verím však, že sa nájdu nejakí ľudia, ktorí prinavrátia najvyššiu súťaž do Košíc. Fanúšikovia si to zaslúžia."

Ako si spomínate na posledný zápas sezóny spred dvadsiatich rokov, ktorý rozhodol o zisku majstrovského titulu pre 1. FC?
"Nechceli sme ten zápas prehrať, žiaľ, stalo sa. Súper bol vtedy lepší."

Mnohí tvrdia, že futbal v Košiciach zanikol, pričom akoby zabúdali, že je tu stále Lokomotíva, ktorá ale momentálne hráva svoje domáce zápasy v Družstevnej pri Hornáde...
"Je pravda, že je tu Loky. Ja dúfam, že sa jej podarí postúpiť do prvej ligy. Bodaj by to bolo čím skôr."

V šľapajach otca kráča i Marek Rodák ml. Aktuálna jednotka národného tímu do 21 rokov si buduje kariéru v Anglicku (foto: TASR)

Na vašu úspešnú kariéru nadväzuje i syn Marek, aktuálna jednotka v národnom tíme do 21 rokov. Vyvíja sa jeho kariéra správnym smerom?
"Vnímam to pozitívne, držím mu palce. Najdôležitejšie je, aby bol zdravý. Marek bol v minulej kvalifikácii dvojkou. V Anglicku je už šesť rokov, ako šestnásťročný bol tretím brankárom v Premier League. Vo Fulhame ho stále vnímajú ako veľký talent. Možno nie je na očiach tak ako domáci brankári, ale tréneri vedia, prečo ho nominujú a prečo chytáva."

Uvidíme Rodáka juniora jedného dňa v Premier League?
"Stále má len dvadsať rokov, je prakticky ešte tínedžer. Momentálne chytá v treťoligovom Rotherhame. Marek si vybral Anglicko, darí sa mu, vedia o ňom, napreduje. To je základ. Bol by som rád, ak by sa raz dostal do Premier League. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť."

Lokomotíva patrí do Košíc

Hráčov Lokomotívy priviedol na exhibíciu rovnako ako pred dvadsiatimi rokmi tréner Dušan Ujhely. "Splnilo to svoj účel, chlapci sa stretli, schuti si zahrali, pospomínali. Dôležité je, že sa nikto nezranil, a že bola dobrá nálada. Sú to naozaj krásne spomienky, keď človek vojde do kabíny a zbadá chlapcov, ktorých nevidel niekoľko rokov. Bolo to krásne. Mrzí ma jedine to, že neprišlo viac ľudí, každopádne, som rád, že som sa tejto akcie mohol zúčastniť," nechal sa počuť autor najrýchlejšieho hetriku v Československej lige.

Rovnako ako pred dvadsiatimi rokmi koučoval Lokomotívu Dušan Ujhely (foto: jäzva)

Dušan Ujhely je celý život spätý s Lokomotívou. Pred pár rokmi taktiež viedol A-mužstvo v druhej lige, v súčasnosti je kormidelníkom tamojšieho staršieho dorastu. Aj on verí, že Loky sa postupne prebojuje až medzi slovenskú elitu. "Lokomotívu netreba podceňovať, zatiaľ to vyzerá celkom dobre. Mužstvo klape, hrá na špici druhej ligy. Klub hráva svoje domáce zápasy v Družstevnej pri Hornáde, ale všetci, na čele s majiteľom klubu, máme predstavu, že sa Lokomotíva vráti do mesta. Patrí totiž do Košíc. Verím, že kým sa v meste postaví štadión, Loky si vybojuje účasť v prvej lige," zaželal si na záver Dušan Ujhely.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Rozhovory

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia