spravy.sk spravy.sk

Kozák oživil spomienky na zlatú generáciu: Liga s Košicami je zaujímavejšia

Azda najznámejšia futbalová osobnosť spätá s košickým futbalom po dvadsiatich rokoch opäť priviedla na trávnik družinu, ktorá ako prvá v histórii Slovenska okúsila chuť prestížnej Ligy majstrov. Dnes už reprezentačný kouč Ján Kozák stál za najväčším úspechom vtedajšieho 1. FC Košice. Vo štvrtok si spolu s legendami ako Molnár, Kožlej, Zvara, Sovič či Janočko zaspomínali na sezónu 1996/1997, v ktorej získali pre 1. FC historicky prvý ligový titul v ére samostatnosti.

Košickí "tigri" pred dvadsiatimi rokmi rozhodli o zisku titulu v poslednom kole sezóny. V mestskom derby zdolali Lokomotívu na jej pôde v Čermeli tesne 2:1. Ani to im však nezaručovalo zisk majstrovskej trofeje. Do kariet im ale zahral výsledok z Rimavskej Soboty. Gemerčania šokovali trnavský Spartak, zdolali ho taktiež 2:1 a "andelom" zostali oči pre plač. Košičania získali ligový titul, tabuľku ovládli s jednobodovým náskokom pred Spartakom.

Ján Kozák zažil s týmito legendami najväčšie úspechy košického futbalu (foto: jäzva)

Vo štvrtok popoludní si legendy 1. FC a Lokomotívy Košice zaspomínali na dvadsať rokov starý zápas. V netradičnej exhibícii sa takmer zrodil identický výsledok. Loky sa ujala vedenia gólom Miroslava Golenyu, oranžovo-čierni ale odpovedali dvoma zásahmi kanoniera Jozefa Kožleja. Posledné slovo mal ale opäť Golenya, ktorý v samom závere vyrovnal na konečných 2:2.

Tréner Ján Kozák zhodnotil exhibičný duel, zaspomínal si na slávne časy košického futbalu a vyjadril sa aj na tému aktuálnej situácie v metropole východu.

#legendy #1fckosice #fclokomotivakosice #cermel

Príspevok, ktorý zdieľa PROFUTBAL.sk (@profutbal.sk),

zdroj: Instagram/profutbal.sk

Lokomotíva pred dvadsiatimi rokmi v poslednom kole sezóny prehrala na domácej pôde s 1. FC tesne 1:2, dnes sa zrodila remíza 2:2. Nemrzí vás inkasovaný gól v závere?
Ján Kozák: "Nečakal som to, v druhom polčase sme mali hru pod kontrolou. V prvom polčase ale bola Lokomotíva veľmi aktívna. Škoda toho gólu na 2:2. Možno sa zdalo, že sme to mali dohodnuté, no skutočne to tak nebolo. Chlapcom som v šatni povedal, že to bude ťažký zápas, no pristúpili k tomu veľmi slušne."

Jozef Kožlej strelil dva góly, šancu na hetrik ale niekoľkokrát odmietol. Nebudete mu to vyčítať?
"Vezmite si, že cestoval z Cypru do Bratislavy, sadol do auta a prišiel na zápas do Košíc. Klobúk dolu pred ním. Niektorí chlapci sa udržiavajú v kondícii viac, iní menej. Myšlienka a futbalovosť tam stále sú, no vek sa oklamať nedá. Dnes je futbal hlavne o rýchlosti a o pohybe."

Partia po dvadsiatich rokoch opäť pokope. Ladislav Molnár vymenil bránku za trénerskú lavičku (foto: jäzva)

Aké pocity ste prežívali, keď ste v kabíne videli pokope majstrovský tím spred dvadsiatich rokov?
"Skutočne som sa na toto stretnutie tešil. S niektorými chlapcami sa vídam častejšie, s inými menej. Keď som sa nich pozrel, videl som tú futbalovú silu, osobnosti. Škoda, že ten čas nebol dlhší, pretože to bol skutočne kolektív, s ktorým bola radosť pracovať. Títo chlapci získali titul, hrali v Lige majstrov. Aj mne osobne v ďalšej kariére veľmi pomohli. Pochopil som, že aj na malom Slovensku sa dá niečo dosiahnuť."

Ako si spomínate na moment, keď ste sa dozvedeli, že Trnava prehrala v Rimavskej Sobote a titul putuje do Košíc?
"Trnava mala v tom čase veľmi silné mužstvo. My tiež. Keď som po stretnutí vchádzal do tunela a dozvedel som sa výsledok z Rimavskej Soboty, bol som prekvapený. Trnava mala všetko vo svojich rukách, stačilo jej vyhrať. Škoda tých zbytočných rečí a nariekania, pretože ja by som bol prvý, kto by Trnave gratuloval k titulu. Mali vyhrať zápas a bolo by všetko v poriadku. Nevyhrali, tým pádom sme my získali prvý titul. Ja osobne som ho v tom roku nečakal. V ďalšej sezóne sme potvrdili svoju silu a titul sme obhájili."

Paradoxom je, že pred dvadsiatimi rokmi bol futbal v Košiciach na absolútnom vrchole, dnes sa v meste nehrá ligový futbal...
"Už som to zažil, že v Košiciach nebol futbal. Nakoniec sa cez Ličartovce vrátil do mesta. Myslím si, že opäť sa nájdu ľudia, ktorí pomôžu tunajšiemu futbalu, pretože Košice sú veľké a predovšetkým futbalové mesto, ktoré patrí do ligy. A to si uvedomujú v Bratislave, v Trnave i v ďalších mestách. Liga bez Košíc nie je taká zaujímavá ako s liga Košicami."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Rozhovory

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia