spravy.sk spravy.sk

HODNOTÍME: Individuálne výkony víťazstva nad Slovinskom

Po troch kvalifikačných prehrách v súbojoch so Slovinskom dokázalo Slovensko na štvrtý pokus zdolať balkánsku prekážku, na druhej priečke si vytvorilo štvorbodový náskok. Zverenci Jána Kozáka dominantným výkonom zúčtovali neobľúbenému súperovi prehry z dvoch kvalifikačných duelov na MS 2010 ako i tú vlaňajšiu z Ľubľany v boji o budúcoročný šampionát v Rusku.

Oproti duelu spred roka urobil tréner Kozák v základnej zostave až sedem zmien. Miesto si udržala len štvorica Hubočan, Kucka, Hamšík a Mak. Stredopoliar Stanislav Lobotka absolvoval v piatok kvalifikačný debut a bol najlepším hráčom víťazného tímu. Napriek tomu, že jediný gól stretnutia padol v 81. minúte po osi Mak - Hamšík - Nemec. Slovensko ním vygradovalo tlak, v stretnutí bolo agresívnejšie, organizovanejšie, kombinačne presnejšie i rýchlejšie. Súper podal v Trnave diétny výkon, Srečko Katanec mal na pozápasovej tlačovke čo vysvetľovať. Naopak, Kozákov herný plán a nahradenie pilierov zostavy Škrtela s Ďuricom duom Gyömbér a Lobotka vyšli dokonale. Len skvelý gólman hostí Jan Oblak a slabá efektivita domácich zabránili vyššiemu gólovému rozdielu. Slovensko v azda najdôležitejšej kvalifikačnej skúške obstálo na výbornú. Ako si viedli jednotliví hráči a ako dopadli v individuálnom hodnotení webu ProFutbal.sk?

Rastislav Blaško

Martin Dúbravka (6,5) - Slovinci v priebehu deväťdesiatich minút nevystrelili na bránu. Kopali len tri rohové kopy, do šestnástky domácich servírovali minimum centrov. Dúbravka nemusel riešiť jedinú zložitejšiu situáciu, pri tých jednoduchších bol sebavedomý. Nekazil rozohrávku, zachovával pokoj. Piatkové stretnutie o kvalite slovenskej dvojky veľa nenapovedalo.

Rastislav Blaško

Peter Pekarík (7,5) - Veľa sme sa nedozvedeli ani o defenzívnej forme v podaní krajného obrancu Herthy Berlín. Slovinci útočili minimálne, po ľavom krídle prostredníctvom Vetriha takmer vôbec. Pekarík mal preto mnoho priestoru na ofenzívne akcie a využíval ho. Bol najpresnejšie centrujúcim krajným hráčom Slovenska. Na pravej lajne výborne dopĺňal Maka, ktorého podporoval pri tvorbe malých trojuholníkov s Hamšíkom. V siedmej minúte krížnou strelou natiahol Oblaka. Futbal mu po sedení na klubovej lavičke v repre znovu chutil.

tasr

Norbert Gyömbér (7) - Nastúpi Gyömbér v strede, alebo Mazáň naľavo. To bola otázka v súvislosti s výpadkami Škrtela i Ďuricu. Prednosť dostal kmeňový hráč rímskeho AS hosťujúci v Bari. Napriek počiatočnej nervozite a akejsi pasivite v rozohrávke nasal atmosféru a začal znepríjemňovať život útočníkovi Matavžovi, ktorého si preberal pri každej jednej prihrávanej či centrovanej lopte. S výnimkou situácie, keď mu lopta na vlkom teréne podkĺzla popod kopačku až k hasiacemu Pekaríkovi, sa vyvaroval chýb. Jeho nasadenie bolo dobrou voľbou trénera Kozáka.

Rastislav Blaško

Milan Škriniar (8,5) - Bol lídrom až nečakane solídne fungujúcej dvojice mladých stopérov. Deklaroval, že nie je len budúcnosťou, no i veľmi hrejivou prítomnosťou reprezentačného tímu. Hral s pragmatickosťou talianskych defenzívnych elegánov. Situácie si nekomplikoval, hral sebavedomo, dominoval v hlavičkových i fyzických súbojoch. V stretnutí predviedol dva kľúčové bloky, keď zastavil strely, ktoré by minimálne ohrozili brankára Dúbravku. Inter Miláno bude z jeho príchodu ešte profitovať.

Rastislav Blaško

Tomáš Hubočan (8) - V prvom polčase najlepší obranca Slovenska. Na kraji znepríjemňoval život kedysi veľmi nádejnému zjavu talianskej Serie A Josipovi Iličičovi. Zadák Marseille skvele čítal hru, včasným predskakovaním hosťujúcej sedmičky nepúšťal Iličiča do zápasu. Mal podstatne defenzívnejšie úlohy než na opačnej strane pôsobiaci Pekarík. Nebál sa však doplniť Weissa či neskôr Rusnáka. Ortodoxný stopér Hubočan opäť naznačil, akoby mu post ľavého obrancu v národnom tíme viac vyhovoval.

Rastislav Blaško

Juraj Kucka (4,5) - Deväťdesiatminútová hra je o momentoch, z hry záložníka Trabzonsporu najväčšmi utkvela situácia z druhého polčasu, keď sa zbytočným otáľaním s rozohrávkou dostal do pressu dvoch hráčov súpera. Kucka o loptu prišiel, namiesto okamžitého zaradenia spiatočky zostal frustrovane stáť. Bolo to nie dlho predtým, než ho nahradil Ján Greguš. Exmilánčan v prvom polčase prerušil viacero rozohrávok Slovincov vďaka dobrému pohybu. Fyzicky sa dokázal presadiť, no po technickej stránke toho kazil suverénne najviac. Od rozohrávok až po snahy o individuálne presadenie. Keď v úvode druhej časti zlou prihrávkou namazal hráčom v zelených dresoch do útoku, stratil sebavedomie úplne. Spoluhráči ho po viacerých omyloch vynechávali z rozohrávky, koncentroval sa na obranu, no pred blížiacim sa striedaním pôsobil odovzdane.

Rastislav Blaško

Stanislav Lobotka (9) - Budúci talizman slovenskej reprezentácie a muž, okolo ktorého budú tréneri stavať mužstvo. V novembri oslávi stredopoliar Celty Vigo 23. narodeniny, pred piatkovým duelom odohral v drese s dvojkrížom na hrudi 45 minút v príprave proti Rakúsku. V úvode riešenia situácií možno trochu uponáhľal, no herná pohoda i sebavedomie uňho rástli doslova s každým dotykom s loptou. S komfortne hrajúcim rodákom z Trenčína mala hra Slovenska tvár. Hamšíkov podávač sa v priebehu zápasu transformoval na dirigenta. Trúfal si na dlhé diagonály, nebál sa vyviesť loptu. Neustálym drobným pohybom získal množstvo lôpt, pomedzi súperove nohy sa prepletal ako priekopník v tomto smere N´Golo Kanté. S vrcholiacim zápasom sa dostával do pozície špílmachra, ktorá mu chutila v „dvadsaťjednotke“ a ktorá určite vábila i fanúšikov v Trnave. Rovnako ako Škriniar, malý generál by mal byť taktiež veľmi aktuálnou prítomnosťou Kozákovho výberu.

tasr

Róbert Mak (7,5) - Striedal pozitívne momenty s negatívnymi. Našťastie, v 81. minúte vykúzlil ten najpozitívnejší, keď na pravej strane šestnástky rozhodil pohybom Verbiča a Hamšikovu strelu do brvna po jeho centri dorazil do siete Adam Nemec. Sám Mak mohol už v 53. minúte v slovenskej inak najväčšej šanci otvoriť skóre, no lahodnú kolmicu od Lobotku zoči-voči výborne vybiehajúcemu Oblakovi nepremenil. Namiesto správneho okamihu streľby či prihrávky často zbytočne dlho vodil loptu. Vďaka rýchlym a šikovným nohám sa dokázal presadiť, no hra krídelníka PAOK by potrebovala zjednodušiť.

Rastislav Blaško

Marek Hamšík (7,5) - Inžinier krásnej hry a jednoduchosti v prvom polčase vytváral účinné trojuholníčky na ľavej i pravej strane, zrýchľoval hru Slovenska. Potvrdil, že v orientácii na malom priestore patrí k svetovej špičke. Nechýbal pri gólovej situácii, keď práve jeho zakončenie dorazil Adam Nemec. Ako už tradične, znovu sa nachádzal pod nepretržitým tlakom, čo spoluhráčov viedlo neraz k ťažkým prihrávkam. Neapolský kapitán na svoje vysoko nadštandardné pomery kazil pomerne veľa rozohrávok. Časť zvyčajne absolútneho kreatívneho bremena v piatok vzal na seba už vychválený Lobotka. Spoločne môžu pre blízku budúcnosť vytvoriť enormne silný myšlienkotvorný tandem.

Rastislav Blaško

Vladimír Weiss (5) - Do reprezentácie sa na jeseň minulého roka vrátil vo veľkom štýle, stál v popredí veľkého kvalifikačného obratu Slovákov. V dvojzápase s Litvou a na pôde Malty bol herným lídrom ofenzívy „Kozákovcov“. Podobne začal aj v piatok v Trnave. Vodil po ľavej strane loptu, narážal si ju s Hamšíkom. Snažil sa myslieť a hrať progresívne, s veľkou kreativitou. V úvodných pätnástich minútach mal ľahké nohy, zdalo sa, že to môže byť jeho ďalší večer. Avšak, v následných štyridsiatich minútach sa poriadne nedotkol lopty, Hubočanovi nepomáhal smerom dozadu. Hamšík väčšmi kombinoval s dynamickejším Makom, Slovensku hľadajúcemu chýbajúci diel skladačky chýbala práve väčšia podpora malého dribléra. Preto neprekvapil fakt, keď ho desať minút po zmene strán za piskotu trnavských tribún tréner Kozák vystriedal.

Rastislav Blaško

Adam Nemec (7,5) - Slovensko sa proti Slovinsku ocitlo celkovo v šiestich ofsajdoch, minimálne do štyroch postavení mimo hry bol lapený jediný hrotový hráč. Tam bol dlho stratený i jeho samotný výkon. Nemcovi sa len zriedkavo darilo vpredu spracovať, podržať a presne rozohrať lopty. Herne lepší domáci mali technickú prevahu, šestnástkový zakončovateľ musel väčšmi kombinovať, čo mu nesedelo. Proti Cesarovi s Mevljom to nemal jednoduché ani vo vzduchu. Avšak, fyzickou hrou vytváral domácim príležitosti. Sťahoval pozornosť, odtláčal obrancov. Dostal sa do troch príležitostí, zvnútra malého vápna trafil po Weissovej zrazenej prihrávke Oblaka, Pekaríkov center nasmeroval v prvom polčase hlavou mimo, no Hamšíkovu strelu od brvna už upratal do siete. Výkon útočníka definujú góly, Adam môže byť spokojný, ten jeho bol trojbodový.

Rastislav Blaško

Albert Rusnák (6,5) - Do stretnutia naskočil veľmi živo, okamžite sa chcel ukázať. Narozdiel od Weissa sa púšťal do kontinuálnych narážačiek, väčšmi využíval na ľavej strane podporu Hubočana, ktorému, naopak, pomáhal i smerom do obrany. Keď si však v 70. minúte nevyžiadal u španielskeho arbitra penaltu, pôsobil podráždeným dojmom. Ubudlo mu z chuti, prihrávky stratili na presnosti a dôraze. Aj on však dokázal vpredu podržať loptu a vďaka tomu nepustiť Slovincov k prípadnému záverečnému náporu.

Rastislav Blaško

Ján Greguš (7) - Na záverečnú necelú polhodinu nahradil kaziaceho a čoraz menej sa pohybujúceho Kucku. S ponúknutým časom naložil rozumne a efektívne. Počas dostupných minút spĺňal presne to, čo sa očakávalo od stredopoliara Trabzonsporu. V strede sa bil o loptu, predskakoval súpera, včas zachytával jeho rozohrávku. Pôsobil energicky, loptu okamžite expedoval na kreatívnejších Lobotku s Hamšíkom. Narozdiel od ustráchaného Kucku nachádzal sebavedomie na strely zo stredných vzdialeností, jeden viac než solídny pokus pred Oblakom zrazil defenzívny blok. Tímu v závere dodal stabilitu.

Rastislav Blaško

Ondrej Duda (-) - Nastúpil na záverečné tri minúty.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: MS2018

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia