spravy.sk spravy.sk

Vzácny hosť v Ružomberku: Kam by ste Rooneyho poslali?

Futbalový sviatok na Liptove sa blíži. Štadión Pod Čebraťom poctí svojim príchodom legenda anglického futbalu, ikona Manchestru United a odchovanec Evertonu Wayne Rooney, ktorý sa na staré kolená vrátil do materského klubu. Svoj prvý majstrovský duel v staro-novom drese odohral proti Ružomberku v Európskej lige UEFA a teraz, po tesnom domácom víťazstve 1:0, ho so spoluhráčmi čaká náročná odveta v našej malebnej krajinke.

Mesto so zhruba polovičným počtom obyvateľov oproti kapacite domáceho stánku Evertonu azda nikdy vzácnejšiu futbalovú návštevu zo zahraničia neprivítalo. A keďže Ružomberok sa do pohárovej Európy pozrel prvý raz po jedenástich rokoch a Wayne Rooney už tak dlho určite hrať nebude, je vysoko pravdepodobné, že konfrontácia zverencov Norberta Hrnčára s anglickým reprezentantom bude pre všetkých posledná v profesionálnej kariére.

Rooney na seba obliekal na klubovej úrovni dresy len dvoch anglických mančaftov, a tak mohol krásy sveta spoznávať len pri medzištátnych zápasoch alebo počas dovoleniek. V rámci týchto aktivít však zaiste ani raz nenavštívil centrum dolného Liptova. Portál ProFutbal.sk preto ponúka svoje sprievodcovské kvality a naplánoval mu nezabudnuteľný deň priamo na mieru.

„Ružomberok, to je jedna dedina.“ I tak by sa mohol začínať bedeker tohto miesta na strednom Slovensku pre pravého futbalistu. Slová trénera Jána Kozáka z jeho dávno zabudnutej búrlivej éry zaiste ožili v kabíne Evertonu po žrebe tretieho predkola pohárovej súťaže. Ak by ste sa na polohu Ružomberka na mape vtedy pýtali Rooneyho, Mirallasa, Schneiderlina, Klaasena či Jagielku, stretli by ste sa s podobnými pohľadmi, ako keď sa v Amerike spýtate na Slovensko.

Prvý zápas však mužstvu z anglického mesta Liverpool jasne dokázal, že s liptovskými junákmi treba počítať! Partia okolo trénera Ronalda Koemana si ešte na predzápasovej tlačovej konferencii lámala jazyk so slovami ako ‚Ružomberok‘ či ‚Kružliak‘, teraz však veľmi dobre vie, že ju nič ľahké nečaká. Aj preto je potreba nahnať kondičku a silu. Hodinová túra na vychýrené lyžiarske stredisko Malinô Brdo sa oplatí aj v lete, okrem výhľadu na hory a špičkového bikeparku si môžete natrénovať útočné akcie, aby nepôsobili ako v lete na saniach.


Ak raz navštívite nové prostredie, pravidlom každého návštevníka je naštudovať si o ňom čo najviac informácií. A každý slovenský športovec, napríklad aj hokejista Andrej Sekera, by vám o ňom povedal svoje. Neveselá politická situácia, rozkradnutý štátny rozpočet či tunelovanie na každom rohu. To posledné vieme symbolicky ukázať aj v meste pod Čebraťom. Lebo Čebrať, to nie je iba vrch, ale aj skoro štvorkilometrový tunel na diaľnici D1.


Navštíviť Liptov a nenavštíviť Vlkolínec, to je ako navštíviť Liverpool a nenavštíviť Maritime Mercantile City. Obe časti sú totiž zapísané v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Až na to, že Vlkolínec je šesťkrát väčší. Pre Rooneyho by to bola dobrá škola, pretože táto osada je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry, pozoruhodne zachovaným sídelným celkom. Ak Rooneymu príde oproti Veľkej Británii Ružomberok zastaraný, aspoň zistí, ako to vyzeralo na Slovensku naozaj dávno.


Čo už je viac slovenskejšie ako bryndzové halušky? Nedať si ich na Liptove by bol hriech snáď väčší ako keby Rooney podpísal kontrakt s FC Liverpool. Cestou do jednej z mnohých liptovských Kolíb je možné, že zablúdi aj do Romantic Clubu v Likavke. Ale Rooneyho žena už dávno nie je tehotná a slovenskú Jenny Thompson vari hľadať nemieni. Azda jediný pôžitok si tak Rooney vychutná z taniera od dobrého pastiera.


Pripraviť sa na duel proti Ružomberku rozhodne nie je jednoduché. Ak ale chce byť futbalista úspešný, musí správne regenerovať. Najmä v pokročilom futbalovom veku, ktorý už Wayne niekoľko rokov má, je často odpočinok najlepším tréningom. Všetci skúsenejší borci by sa tak mali aspoň na moment ponoriť do termálneho prameňa Kaďa v Liptovskom Jáne, ktorý svojím žblnkotom vylieči ubolené kĺby nielen britského športovca.


Liptovská Mara? Černová? Demänovské jaskyne? Ak sme na niečo podstatné zabudli, podeľte sa s nami o váš tip, kam by ste Rooneyho pred štvrtkovým futbalovým súbojom poslali, v komentároch alebo u nás na Facebooku.

foto zdroj: ruzomberok.sk, visitliptov.sk, dobrodruh.sk, romanticclub.eu, koliba.sk, milujemewellness.sk, facebook.com

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia